MENI
5.4.2016

Okončana 27. sjednica Predstavničkog doma


Na 27. sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) usvojeni su, u drugom čitanju, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o odlikovanjima BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

U prvom čitanju usvojen je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravnom postupku, predlagača Vijeća ministara BiH, kao i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radnom vremenu, obaveznim odmorima mobilnih radnika i uređajima za evidentiranje u drumskom prijevozu, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

U prvom čitanju usvojeni su i Prijedlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije, te Prijedlog zakona o dopunama Zakona o parničnom postupku pred Sudom BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

Ustavnopravna komisija zadužena je da dostavi novo mišljenje o Prijedlogu zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH, jer nije usvojeno negativno mišljenje Ustavnopravne komisije u vezi sa ovim zakonskim prijedlogom.

Nije usvojeno negativno mišljenje u vezi sa Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sportu u BiH, čiji je predlagač poslanica Maja Gasal-Vražalica, te je Ustavnopravna komisija zadužena da Domu dostavi novo mišljenje.

Nije usvojeno negativno mišljenje u vezi sa Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Pravobranilaštvu BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH, te je Ustavnopravna komisija zadužena da dostavi novo mišljenje.

Usvojen je Izvještaj o radu Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH. Shodno usvojenom Izvještaju, podržane su unutar Interresorne radne grupe jednoglasno usvojene izmjene i dopune Izbornog zakona BiH i Zakona o finansiranju političkih stranaka. Usvojen je zaključak iz Izvještaja da se Interresornoj radnoj grupi produži mandat u cilju nastavka rada na izmjenama i dopunama izbornog zakonodavstva BiH i pronalaženja rješenja i pripreme općih izbora 2018. godine. Također, usvojen je i zaključak iz Izvještaja kojim se predlaže da PSBiH po usvajanju izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH, imajući u vidu da će to biti njegove dvadesete izmjene ili dopune, ovlasti ustavnopravne komisije oba doma PSBiH da pripreme prijedlog pročišćenog teksta Izbornog zakona BiH, u skladu sa Jedinstvenim pravilima za izradu pravnih propisa u institucijama BiH.

Uz Izvještaj, usvojen je i zaključak kojim se podržava da se u izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH zadržava stavak (4) u članu 4.19 iz prethodnog Zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, a koji se odnosi na raspored kandidata na redovnim izbornim listama i to: „Svaka kandidatska lista za redovne mandate uključuje i kandidate muškog i ženskog spola, koji su ravnopravno zastupljeni. Ravnopravna zastupljenost spolova postoji u slučaju kada je jedan od spolova zastupljen najmanje 40% od ukunog broja kandidata na listi. Kandidati najmanje zastupljenog spola raspoređuju se na kandidatskoj listi za redovne mandate na sljedeći način: najmanje jedan kandidat manje zastupljenog spola među prva dva kandidata, dva kandidata manje zastupljenog spola među prvih pet kandidata, tri kandidata manje zastupljenog spola među prvih osam kandidata“. Također, usvojen je i zaključak kojim Predstavnički dom PSBiH podržava da se u izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH u članu 29. i članu 30. riječi „trideset posto (30%)“ mijenjaju riječima „dvadeset posto (20%)“, te u članu 30. u novom stavku (5) riječi „petnaest posto (15%)“ mijenjaju riječima „deset posto (10%)“.

Usvojen je Izvještaj o realizaciji Revidirane strategije BiH za provođenje Aneksa VII. Dejtonskog mirovnog sporazuma. Usvojen je zaključak kojim se Vijeće ministara BiH, odnosno Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH obavezuje da, najmanje jednom godišnje, PSBiH dostavlja izvještaj o provođenju Revidirane strategije BiH za provođenje Aneksa VII. Dejtonskog mirovnog sporazuma. Usvojen je i zaključak u kojem stoji da se Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH zadužuje da, zaključenjem sporazuma s entitetskim vladama i Vladom Brčko distrikta BiH u kojima će se precizirati finansiranje Fonda za povratak BiH, osiguraju sredstva predviđena članom 24. tačka c) Zakona o izbjeglicama iz BiH i raseljenim osobama u BiH. Zaključeno je i to da se zaduži Vijeće ministara BiH da izradi i podnese izvještaj o donacijama, odnosno dosadašnjem trošenju donacija namjenjenih za provođenje Aneksa VII. Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i to da se Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH zaduži da sve donatorske projekte stavi pod nadzor uspostavljenih mehanizama koordinacije u BiH. Usvojen je i zaključak da se Vijeće ministara BiH zaduži da, u saradnji s vladama entiteta, usaglasi definitivno riješenje za kolektivne centre. Na kraju, zaključeno je i to da se Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH zaduži da izradi izvještaj o nerealiziranim sredstvima za povratak i o sredstvima čija je realizacija u toku. Kako se pojašnjava, u izvještaju treba navesti razloge dosadašnje neiskorištenosti sredstava i mjere koje je Ministarstvo poduzelo za ubrzanje realizacije tih sredstava.

Usvojeno je Izvještaj o radu Vijeća nacionalnih manjina BiH za 2015. godinu.

Usvojen je Izvještaj o radu Komisije za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, kao i Izvještaj o radu i Finansijski izvještaj Agencije za poštanski saobraćaj BiH za 2015. godinu.

Nije usvojen Izvještaj o radu Nezavisnog odbora PSBiH kao nezavisnog tijela policijske strukture BiH za 2015. godinu i nije primljen k znanju Plan rada Nezavisnog odbora za 2016. godinu.

Nije usvojena poslanička inicijativa Senada Šepića kojom se tražilo osnivanje parlamentarne grupe za promociju osiguravanja prava na slobodu vjere i ubjeđenja, u skladu sa članom 18. Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima.

Nije usvojena inicijativa poslanika Denisa Bećirovića kojom bi se Vijeće ministara BiH zadužilo da, najkasnije u roku od šest mjeseci od dana usvajanja ove inicijative u Predstavničkom domu PSBiH, formira 33 radne grupe analogno poglavljima acquisa (o dva poglavlja se ne pregovara), s ciljem sistemske i sinhronizirane harmonizacije bosanskohercegovačkog zakonodavstva sa zakonodavstvom Evropske unije.

Nije usvojena poslanička inicijativa Denisa Bećirovića kojom bi se Vijeće ministara BiH obavezalo da, najkasnije roku od 18 mjeseci od njenog usvajanja u saradnji s drugim nadležnim tijelima i institucijama, organizira i provede postupak izgradnje spomenika Srđanu Aleksiću, Goranu Čengiću i drugim hrabrim i poštenim ljudima, kao simbolima građanske solidarnosti, koji su činili dobra djela i dali svoje živote braneći pravo na život svojih susjeda i univerzalna načela zaštite ljudskih prava. Kako se u inicijativi navodi, zahvaljujući njima preživjela je ljudskost i vjera u nju. Spomenici bi trebali biti postavljeni ispred zgrade PSBiH, kao trajni i svijetli primjer građanske solidarnosti, ljudskosti i čovjekoljubivosti, a ponuđenim idejno urbanističko – arhitektonskim rješenjem, osim Srđana Aleksića i Gorana Čengića, mogli bi biti obuhvaćeni i drugi koji su, žrtvujući svoje živote, štitili sugrađane.

Nije usvojen prijedlog zaključka poslanice Dušanke Majkić kojim se tražilo od Vijeća ministara BiH da izmjeni Pravilnik o korištenju telefona, Pravilnik o uvjetima nabavke i načinu korištenja službenih vozila u institucijama BiH, Pravilnik o korištenju sredstava reprezentacije, te da se od primjene ovih pravila izuzme Ured za reviziju institucija BiH.

U Zajedničku komisiju oba doma za postizanje identičnog teksta Zakona o štrajku zaposlenih u institucijama BiH, iz Predstavničkog doma PSBiH, imenovani su Predrag Kožul, Hazim Rančić i Lazar Prodanović.

Dom je dao saglasnost za ratificiranje Protokola o prekograničnom nadzoru između Vijeća ministara BiH i Vlade Crne Gore i za ratificiranje Nota sporazuma – razmjena nota između Vijeća ministara BiH i Vlade Narodne Republike Kine o dodjeli bespovratne pomoći. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću