MENI
8.4.2016.

Предсједавајући Заједничке комисије за људска права Борислав Бојић честитао 8. април, Међународни дан Рома



Предсједавајући Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Борислав Бојић свим грађанима ромске националности честитао је 8. април, Међународни дан Рома, поручивши да се улажу стални институционални напори да се побољша политички и социјални статус око 60 000 Рома у нашој земљи. 

Честитку предсједавајућег Бојића преносимо у цјелости:

„Поводом 8. априла, Међународног дана Рома, свим грађанима БиХ ромске националности желим да честитам овај празник, установљен прије готово три деценије као дан када је ромски покрет добио међународну социополитичку димензију.
Роми данас у нашој земљи, гдје их живи око 60 000, као и у цијелом свијету, оживљавају сјећање на своје поријекло, језик, културу, те предузимају различите грађанске активности с циљем очувања националног идентитета.

Честитајући овај празник, желим да изразим жаљење због чињенице да се Роми у БиХ, иако им је Законом о заштити права припадника националних мањина признат статус једне од седамнаест националних мањина, још увијек налазе у тешком социјалном и друштвеном положају. 

Свјесни ове чињенице, као и обавезе институција БиХ да изврше пресуду Европског суда за људска права у предмету „Сејдић и Финци против БиХ“, власти у БиХ претходних година чиниле су и чиниће напоре како би се елиминисале дискриминаторне одредбе Устава БиХ, те како би се и на други начин заштитила људска права и основне слободе Рома и свих других припадника националних мањина у нашој земљи. 

С тим у вези подсјећам и на то да је БиХ усвојила ревидиране акционе планове за Роме у области запошљавања, стамбеног збрињавања и здравствене заштите за период од 2013. до 2016. године, као и на то да је 2010. године усвојен ревидирани Акциони план БиХ о образовним потребама Рома.Такође, при Савјету министара БиХ формиран је Одбор за Роме, а на побољшању законодавства и политика у области заштите Рома радило се и кроз програм Декада Рома. 

Упркос овим напорима, извјештаји Институције омбудсмена за људска права БиХ свједоче о томе да се ситуација на терену није много промијенила. Велики број Рома није упознат са својим правима, нити има личне документе као предуслов за остварење тих права. Мало је урађено на информисању и пружању правне подршке ромским заједницама, на укључивању у образовни процес, запошљавању, као и на укидању широко распрострањених стереотипа према Ромима у БиХ. 

Много је посла још увијек пред нама. Зато данас, у име Заједничке комисије за људска права ПСБиХ и у своје име, желим да поручим да ће Заједничка комисија снажно радити и подстицати и све друге институције да, у складу са својим надлежностима, раде на побољшању стања људских права, друштвеног и економског статуса Рома и свих других националних мањина у нашој земљи“, каже се на крају честитке предсједавајућег Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Борислава Бојића. (крај) 

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу