MENI
28.4.2016.

Чланови Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ примили полазнике високих студија безбједности и одбране Војне академије Министарства одбране Републике Србије



Чланови Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ и парламентарни војни повјереник БиХ примили су данас у Сарајеву полазнике високих студија безбједности и одбране Војне академије Министарства одбране Републике Србије. 

Заједничку комисију за одбрану и безбједност БиХ на овом састанку представљали су предсједавајући Заједничке комисије Сифет Поџић и чланови те Комисије Бариша Чолак, Хазим Ранчић и Марио Караматић, док су полазнике Војне академије Министарства одбране Републике Србије предводили генерал - мајор Војске Србије Желимир Глишовић и начелник високих студија пуковник Зоран Лучић. 

Предсједавајући Заједничке комисије Сифет Поџић информисао је госте из Београда о организацији и основним надлежностима Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ. Поџић је нагласио да Заједничка комисија, осим информација које добија од Министарства одбране БиХ, врши и теренске посјете јединицама и командама Оружаних снага БиХ (ОСБиХ) како би стекла увид у реално стање и на тај начин, у сарадњи са одговорним лицима у Министарству одбране и ОСБиХ, рјешавала актуелне проблеме са којима се сусреће сектор одбране у нашој земљи. С тим у вези, Поџић је рекао да је у наредном периоду потребно обавити ширу и отворену расправу о статусу ОСБиХ, њиховој величини и структури, те низу других питања из домена одбрамбеног система БиХ.

Парламентарни војни повјереник БиХ Бошко Шиљеговић упознао је делегацију из Србије са моделом заштите људских права и темељних слобода униформисаних војних лица у ОСБиХ. Презентујући главне активности којима се бави Канцеларија парламентарног војног повјереника у нашој земљи, Шиљеговић је истакао да је највећи степен кршења људских права припадника ОСБиХ до сада забиљежен у областима које се односе на процесе унапређења у ОСБиХ, услове живота и рада у јединицама и командама ОСБиХ, те у вези са недостатком материјалних и материјално - техничких средстава.

Током састанка разговарало се и о активностима Босне и Херцеговине на путу испуњавања обавеза за почетак реализације Акционог плана за чланство у НАТО-у (МАП), као и о могућностима сарадње које оружане снаге двије земље, у оквиру добре билатералне сарадње, остварују кроз НАТО-програм „Партнерство за мир“, а које се огледају у програмима обука војних лица, односно њиховом техничком, информатичком и стручном усавршавању. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу