MENI
28.4.2016.

Članovi Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH primili polaznike visokih studija sigurnosti i obrane Vojne akademije Ministarstva obrane Republike Srbije



Članovi Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH i parlamentarni vojni povjerenik BiH primili su danas u Sarajevu polaznike visokih studija sigurnosti i obrane Vojne akademije Ministarstva obrane Republike Srbije. 

Zajedničko povjerenstvo za obranu i sigurnost BiH na ovom sastanku predstavljali su predsjedatelj Zajedničkog povjerenstva Sifet Podžić i članovi tog Povjerenstva Bariša Čolak, Hazim Rančić i Mario Karamatić, dok su polaznike Vojne akademije Ministarstva obrane Republike Srbije predvodili general - major Vojske Srbije Želimir Glišović i načelnik visokih studija pukovnik Zoran Lučić. 

Predsjedatelj Zajedničkog povjerentva Sifet Podžić informirao je goste iz Beograda o organizaciji i osnovnim nadležnostima Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH. Podžić je naglasio da Zajedničko povjerenstvo, osim informacija koje dobije od Ministarstva obrane BiH, vrši i terenske posjete jedinicama i zapovjedništvima Oružanih snaga BiH (OSBiH) kako bi stekao uvid u realno stanje i na taj način, u suradnji sa odgovornim osobama u Ministarstvu obrane i OSBiH, rješavao aktualne probleme sa kojima se susreće sektor obrane u našoj zemlji. S tim u svezi, Podžić je rekao da je u narednom razdoblju potrebno obaviti širu i otvorenu raspravu o statusu OSBiH, njihovoj veličini i strukturi, te nizu drugih pitanja iz domena obrambenog sustava BiH.

Parlamentarni vojni povjerenik BiH Boško Šiljegović upoznao je izaslanstvo iz Srbije sa modelom zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda uniformiranih vojnih osoba u OSBiH. Prezentirajući glavne aktivnosti kojima se bavi Ured parlamentarnog vojnog povjerenika u našoj zemlji, Šiljegović je istaknuo da je najveći stupanj kršenja ljudskih prava pripadnika OSBiH do sada zabilježen u oblastima koje se odnose na procese unapređenja u OSBiH, uvjete života i rada u jedinicama i zapovjedništvima OSBiH, te u svezi sa nedostatkom materijalnih i materijalno - tehničkih sredstava.

Tijekom sastanka razgovaralo se i o aktivnostima Bosne i Hercegovine na putu ispunjavanja obveza za početak realizacije Akcionog plana za članstvo u NATO-u (MAP), kao i o mogućnostima suradnje koje oružane snage dvaju zemalja, u okviru dobre bilateralne suradnje, ostvaruju kroz NATO-program „Partnerstvo za mir“, a koje se ogledaju u programima obuka vojnih osoba, odnosno njihovom tehničkom, informacionom i stručnom usavršavanju. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću