MENI
20.6.2016.

Одржана заједничка тематска сједница о стању у области породиљског/родитељског права и накнада у Федерацији БиХ


Комисија за остваривање равноправности полова Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ), Комисија за једнакоправност полова Представничког дома Парламента Федерације БиХ (ПФБиХ) и Комисија за једнакоправност полова Дома народа ПФБиХ организовали су данас у згради ПФБиХ другу тематску сједницу о стању у области породиљског/родитељског права и накнада у ФБиХ.

Циљ заједничке тематске сједнице, која је организована у сарадњи са Институцијом омбудсмана за људска права БиХ, Клубом парламентарки Представничког дома ПФБиХ, Федералним министарством рада и социјалне политике, Гендер центром Владе ФБиХ и НГО „Жене женама“, а уз подршку УСАИД - овог Пројекта јачања институција власти и процеса у БиХ (SGIP) и Мисијом ОЕБС у БиХ, био је представити активности и размотрити опције јавне политике у изналажењу законских оквира за рјешавања проблема у области породиљског/родитељског права и накнада у ФБиХ.

Предсједавајући Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ Мирсад Исаковић подсјетио је, обраћајући се присутнима, да је ово тијело у марту 2012. године утврдило препоруке за побољшање положаја лица које се налазе на породиљском одсуству. У тим препорукама, рекао је Исаковић, Савјету министара БиХ, владама и скупштинама ентитета, кантона и Брчко Дистрикта БиХ препоручено је да, у складу са својим овлаштењима, регулишу права лица која се налазе на породиљском одсуству тако да се обезбједи адекватна заштита материнства и отклони постојећа дискриминација на цијелој територији БиХ, те да учине напоре на даљем унапрјеђењу и стандардизацији ових права с циљем испуњавања обавеза које је БиХ преузела према међународним конвенцијама.

Судећи према Специјалној извјештају о стању заштите мајке и материнства на подручју Федерације БиХ (ФБиХ), рекао је господин Исаковић, овај облик дискриминације није отклоњен, тако да и даље, услијед уставне подјеле надлежности, у БиХ егзистира дванаест различитих модела за обезбјеђивање овог права. Стога је, према ријечима Исаковића, исплата накнада за лица које користе породиљско одсуство веома неуједначено, а у неким кантонима то право се не обезбјеђује.

У препорукама из Специјалног извјештаја, које се сачинила Институција омбудсмана за људска права БиХ, истакнуто је да је потребно извршити усаглашавање дијела Закона о раду, на начин да се уреди право на породиљско одсуство као искључиво право мајке, и родитељско одсуство као право оба родитеља.

У Специјалном извјештају констатује се да тренутна рјешења не обезбјеђују досљедно провођење начела једнакости пред законом, посебно у оним кантонима у којима није обезбјеђен минималан стандард од 66 посто накнаде од остварене плате.
Закључци са данашње сједнице биће достављени учесницима заједничке тематске сједнице, као и тијелима надлежним за провођење питања о којима је данас разговарано. (крај)  

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу