MENI
24.6.2016.

Делегација ПСБиХ у ПССЕ учествовала у Стразбуру у раду трећег дијела редовног засједања ПССЕ



Уз активно учешће Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Савјета Европе (ПССЕ), коју су чинили предсједавајући Делегације Сенад Шепић и чланови Делегације Милица Марковић, Дамир Арнаут, Саша Магазиновић и Бариша Чолак, у Стразбуру је данас окончан трећи дио редовног годишњег засједања ПССЕ.

Јунски дио засједања ПССЕ обиљежила је расправа о избјегличкој и мигрантској кризи у источном Медитерану, која, како је наведено у усвојеној Резолуцији 2118, треба да буде у потпуности схваћена као европски и глобални проблем, а не само проблем Грчке. У оквиру расправе о овој теми, у којој је учествовао и предсједник Владе Грчке Alexis Tsipras, наглашено је да одговор на избјегличку и мигрантску кризу треба да буде заснован на солидарности и равноправној подјели одговорности.
Првог дана јунског дијела засједања, предсједник ПССЕ Pedro Agramunt покренуо је кампању под називом „Тероризам: не мржњи, не страху“, чији је циљ укључивање политичара, представника цивилног сектора и грађана у борбу против говора мржње.

Посебна пажња посвећена је и расправи о функционисању демократских институција у Турској, посебно питањима у вези са слободом медија, владавином права и поштовањем људских права. У Резолуцији 2121, која је усвојена, ПССЕ је закључила да недавни догађаји у вези са слободом медија и слободом изражавања, као и нарушавање владавине права и кршења људских права везаних за противтерористичке операције у југоисточној Турској, представљају пријетњу функционисању демократских институција и испуњавању обавеза према Савјету Европе. ПССЕ је позвала турске власти да испуне преостале захтјеве који проистичу из post-мониторинг дијалога са ПССЕ и поновила спремност Савјета Европе, посебно Венецијанске комисије, да пружи подршку турским властима у овом погледу.

У оквиру расправе о борби против сексуализације дјеце, посланици у ПССЕ указали су на озбиљне посљедице које ова појава може имати на дјечије самопоштовање, њихову добробит, односе са другим људима, једнаке шансе и успјех у школи. Резолуција 2119 ПССЕ посебно је истакла потребу за провођењем хитних мјера како би се спријечило даље ширење ове појаве и њених штетних утицаја, путем релевантних законодавних рјешења, али и политика чији је циљ информисање и едукација родитеља и просвјетних радника о опасностима са којима се дјеца суочавају у сексуализованом окружењу.

У својству предсједавајуће Комитета министара Савјета Европе, присутнима се обратила министарка иностраних послова Естоније Marina Kaljurand, која је говорила о активностима Комитета током претходна два мјесеца, као и о приоритетима естонског председавања која се тичу људских права и владавине права на интернету, родне равноправности, дјечијих права, те сарадње Савјета Европе са другим међународним организацијама. 

Током боравка наше Делегације у Стразбуру одржани су бројни билатерални састанци, међу којима су и састанци предсједавајућег Шепића са генералном директорицом Дирекората за демократију Снежаном Марковић, предсједавајућим групе Европске народне странке и Делегације Њемачке Axelom Fischerom, извјестиоцем Савјета Европе за БиХ Vareikisom Eugidijusom и са шефом Одјела образовне политике Савјета Европе Villanom Qiriazi.

Предсједавајући Шепић учествовао је и на сједници Мониторинг комитета ПССЕ, на којој је представљен план извјестиоца БиХ за израду новог извјештаја за БиХ, који ће се у процедури наћи крајем ове године. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу