MENI
29.6.2016.

Zajedničko povjerenstvo za ljudska prava PSBiH tematskom sjednicom obilježilо Međunarodni dan eliminacije seksualnog nasilja u konfliktu


Zajedničko povjerenstvo za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) organiziralo je danas u Sarajevu tematsku sjednicu kojom je, prvi put u našoj zemlji, obilježen Međunarodni dan eliminacije seksualnog nasilja u konfliktu.

Tijekom sjednice, koja je organizirana u suradnji sa Institucijom ombudsmana za ljudska prava BiH i Populacijskim fondom Ujedinjenih nacija (UNFPA), nazočnim predstavnicima institucija BiH i udruga žrtava obratila se zastupnica u Zastupničkom domu PSBiH i članica Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava PSBiH Nermina Kapetanović, koja je naglasila da se Međunarodni dan eliminacije seksualnog nasilja u konfliktu i u svijetu i kod nas obilježava s ciljem da se podigne svijest o potrebi da se stavi točka na daljnje seksualno nasilje u konfliktima, da se ojača globalna borba protiv ove vrste zločina i da se međunarodna zajednica pozove na solidarnost i potporu preživjelim žrtvama seksualnog nasilja u konfliktima.

Navodeći da procjene UN govore o tome da je više desetina tisuća žena i djevojaka, kao i nepoznat broj muškaraca, preživjelo ratno silovanje i seksualno nasilje u BiH, gospođa Kapetanović upozorila je na činjenicu da je većina tih osoba i dalje na marginama društva, da se suočavaju sa diskriminacijom i stigmatizacijom i da se još uvijek bore za priznavanje i ostvarivanje njihovih prava. Prema riječima gospođe Kapetanović, potrebno je raditi na daljnjem osnaživanju javnih institucija kako bi one bile u stanju pružiti adekvatnu potporu osobama koje su preživjela seksualno nasilje, te, paralelno s tim, raditi i na harmoniziranju pravnih okvira koji garantiraju zaštitu prava žrtvama.

Tijekom tematske sjednice predstavljeno je istraživanje UNFPA o stigmatizaciji žrtava seksualnog nasilja tijekom proteklog rata u BiH. U istraživanju, koje je provedeno 2015. godine i u kome je ispitano 30 žrtava seksualnog nasilja u proteklom ratu u BiH, upozorava se na to da se žrtve suočavaju kako sa autostigmatizacijom, tako i sa stigmom obitelji i zajednice u kojoj žive.

U zaključcima i preporukama istraživanja, o kojima će raspravljati i Zajedničko povjerenstvo za ljudska prava PSBiH, ističe se da sve žrtve seksualnog nasilja u proteklom ratu u BiH imaju pravo na status civilne žrtve rata, kao i pravo na adekvatnu zdravstvenu potporu i zaštitu. Ova prava, navodi se u preporukama, treba ujednačiti donošenjem zakonskog rješenja na državnoj razini. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću