MENI
28.7.2016.

Održana 27. sjednica Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH



Uz nazočnost ministrice obrane BiH i njena dva zamjenika, glavnog inspektora u Ministarstvu obrane BiH, zamjenika zapovjednika za resurse u Zajedničkom štabu Oružanih snaga BiH, tajnika Ministarstva obrane BiH i samostalnog izvršitelja za pitanja obrane i civilnog zapovjedništva nad Oružanim snagama BiH u Predsjedništvu BiH, te u nazočnosti zapovjednice NATO štaba i zapovjednika EUFOR-a u BiH, Zajedničko povjerenstvo za obranu i sigurnost BiH na svojoj 27. sjednici obavilo je raspravu o Informaciji o realizaciji Operativnog plana za unapređenje sustava javnih nabava u Ministarstvu obrane BiH i Oružanim snagama BiH. 

Analizirajući realizaciju zaključaka sa 21. sjednice Zajedničkog povjerenstva, kojima je ovo radno tijelo od Ministarstva obrane BiH zatražilo tromjesečno informiranje o stanju i problema u procesu javnih nabava, odgovornim osobama za takvo stanje, kao i o mjerama koje se preduzimaju u procesu rješavanja problema javnih nabava u cjelini, Zajedničko povjerenstvo za obranu i sigurnost primilo je k znanju navedenu Informaciju uz zaključak kojim je obvezalo Ministarstvo obrane BiH da, sukladno ranije donesenim zaključcima sa 21. sjednice Povjerenstva, te zaključcima usvojenim na ovoj sjednici, nastavi dostavljati Povjerenstvu informacije o njihovoj realizaciji, kao i o realizaciji Operativnog plana, kako bi Povjerenstvo mogla tromjesečno imati uvid u stanje i obaviti raspravu o stanju u ovoj oblasti. 

Usvojen je i zaključak kojim Zajedničko povjerenstvo zahtijeva od Ministarstva obrane BiH da u što kraćem roku, u svrhu poboljšanja materijalnog statusa profesionalnih vojnih osoba, kao i civilnih osoba na službi u Oružanim snagama BiH, a s ciljem zaustavljanja daljnjeg odliva vojnika iz Oružanih snaga BiH, završi i dostavi Vijeću ministara BiH na razmatranje neophodne prijedloge odluka, pravilnika i drugih akata za koje je potrebna njegova suglasnost, kao i da Ministarstva obrane BiH donese svoje interne akte vezane za materijalni status vojnika i civilnih osoba u službi u Oružanim snagama BiH. 

Kroz usvojene zaključke Zajedničko povjerenstvo posebno insistira na poboljšanju snabdijevanja Oružanih snaga BiH klasom I (hranom), te planira u narednom razdoblju radno posjetiti zapovjedništva brigada i drugih jedinica Oružanih snaga BiH, kako bi se neposredno uvjerila u stanje logističkog osiguranja. 

Na kraju, usvojen je zaključak kojim je definirano da će svi procesi, a posebno projekat višegodišnjeg remonta helikoptera, biti predmet stalnog monitoringa od strane Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH, kao i utvrđivanje zaliha materijalnih sredstava klasa od I do IX do razine bataljona, a sve s ciljem održavanja operativnosti Oružanih snaga BiH u cjelini, što je prevashodna namjera svih ovih aktivnosti koje preduzima i koje će ubuduće preduzimati Zajedničko povjerenstvo za obranu i sigurnost BiH.
Zajedničko povjerenstvo nije podržalo principe Prijedloga zakona o dopuni Zakona o Oružanim snagama BiH, čiji je predlagatelj izaslanik Mario Karamatić.

K znanju su primljeni:
  • Informacija o obavljenoj radnom posjetu Zapovjedništvu 4. pješadijske brigade Oružanih snaga BiH, Čapljina, 12. i 13. srpnja 2016.
  • Informacija o sudjelovanju članova Zajedničkog povjerenstva u radu Devetog strateškog političko - vojnog seminara o temi: „Izazovi primjene strategije i akcionog plana za borbu protiv korupcije“,
  • Informacija o sastanku predsjedatelja Zajedničkog povjerenstva s polaznicima 12. osnovnog Kursa obuke iz oblasti „Sigurnosna politika BiH“, te
  • Informacija o sudjelovanju članova Zajedničkog povjerenstva na 4. Parlamentarnom obavještajno - sigurnosnom forumu. (kraj)



PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću