MENI
10.6.2015

Okončana 13. sjednica Predstavničkog doma PSBiH


Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) na 13. sjednici izrazio je zadovoljstvo posjetom Njegove svetosti pape Franje Bosni i Hercegovini, te iskazao zahvalnost svim institucijama, ustanovama i pojedincima koji su na bilo koji način učestvovali u pripremi, organizaciji i realizaciji ovog velikog i dostojanstvenog događaja.

Na današnjoj sjednici usvojen je Izvještaj Zajedničke komisije oba doma PSBiH o usaglašavanju teksta Zakona o obligacionim odnosima u civilnom zrakoplovstvu BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

Primljen je k znanju Izvještaj o provedbi zakona iz nadležnosti Centralne izborne komisije BiH u 2014. godini.

Usvojen je Izvještaj o zaštiti osobnih podataka u BiH za 2014. godinu, a prijedlog zaključka poslanika Nikole Lovrinovića u vezi s Izvještajem, zbog nepostojanja entitetske većine, upućen je na usaglašavanje Kolegiju.

U vezi sa Informacijom Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) BiH o cijenama usluga mobilnih operatera u BiH, usvojen je zaključak kojim PSBiH konstatira da građani BiH plaćaju najviše cijene usluga mobilnih operatera u regiji, što u znatnoj mjeri utječe na ukupno ekonomsko – socijalno stanje i privredni razvoj BiH. Također, zaključeno je da se od RAK-a traži da u roku od 90 dana, u skladu sa zakonskim propisima, osigura usklađivanje cijena usluga mobilnih operatera u BiH sa cijenama operatera u regiji. Na kraju, usvojen je i zaključak da RAK u roku od 90 dana obavijesti Predstavnički dom PSBiH o realizaciji navedenih zaključaka.

Na usaglašavanje Kolegiju, zbog nepostojanja entitetske većine, upućen je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sportu u BiH u drugom čitanju, čiji je predlagač poslanik Denis Bećirović.

Zbog nepostojanja entitetske većine, na usaglašavanje Kolegiju upućen je Izvještaj Zajedničke komisije oba doma PSBiH o usaglašavanju teksta Zakona o carinskoj politici u BiH, predlagača Vijeća ministara BiH.

Izvještaj o radu Državne regulatorne komisije za električnu energiju u 2014. godini upućen je na usaglašavanje Kolegiju zbog nepostojanja entitetske većine. Također, prijedlog zaključka Kluba poslanika SBB-a BiH – Fahrudin Radončić i preporuka poslanika Jasmina Emrića upućeni su na usaglašavanje Kolegiju zbog nepostojanja entitetske većine.

Na usaglašavanje Kolegiju, zbog nepostojanja entitetske većine, upućeni su Godišnji izvještaj o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH i Godišnji izvještaj o pojavama diskriminacije u BiH za 2014. godinu. U vezi sa pomenutim godišnjim izvještajima usvojen je zaključak kojim se Vijeće ministara BiH zadužuje da, u saradnji sa Institucijom ombudsmenom za ljudska prava BiH, a na osnovu ranijih preporuka i iskustva u radu, izrade prijedlog mjera za poboljšanje stanja ljudskih prava i sprječavanja diskriminacije u BiH, te isti dostave u PSBiH u roku od 90 dana. Također, Dom je usvojio i zaključak da će izvještaj nezavisne institucije ombudsmana za ljudska prava ubuduće sadržavati taksativno navedena tijela koja nisu, u zakonom predviđenom roku, dostavila odgovor po zahtjevu ombudsmana za ljudska prava, kao i informaciju da li je protiv tih tijela, koja su prekršila zakonsku odredbu, a koja su o tome obaviještena od nezavisne institucije ombudsmana za ljudska prava, pokrenut krivično – prekršajni postupak od strane nadležnih tijela.

Prijedlog rezolucije o genocidu u Srebrenici, čiji su predlagači poslanici Denis Bećirović, Mirsad Mešić i Zaim Backović, zbog nepostojanja entitetske većine upućen je na usaglašavanje Kolegiju.

Na usaglašavanje Kolegiju, zbog nepostojanja entitetske većine, upućena je i inicijativa poslanika Denisa Bećirovića kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da u 2015. godini pripremi i u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog zakona o iseljeništvu BiH.

Nije primljena k znanju Informacija o radu Tužilaštva BiH za 2014. godinu.

Usvojena je Odluka o imenovanju članova međuparlamentarnih grupa prijateljstva PSBiH za bilateralnu saradnju s parlamentarnim tijelima drugih zemalja.

Iz Predstavničkog doma PSBiH za članove Grupe za susjedne zemlje imenovani su Salko Sokolović, Dušanka Majkić, Nikola Špirić, Borjana Krišto, Nikola Lovrinović, Nenad Lalić, Željko Komšić i Fehim Škaljić, a u Grupu za zapadnu Evropu imenovani su Asim Sarajlić, Nermina Kapetanović, Hazim Rančić, Amir Fazlić, Milica Marković, Miroslav Milovanović, Maja Galas – Varažlica i Mirsad Đonlagić.

U Grupu za srednju i istočnu Evropu, iz Predstavničkog doma PSBiH, imenovani su Šefik Džaferović, Safer Demirović, Hazim Rančić, Staša Košarac, Lazar Prodanović, Predrag Kožul, Mladen Bosić i Damir Bećirović, a u Grupu za Aziju imenovani su Mirsad Isaković, Hanka Vajzović, Đorđo Krčmar, Mirsad Mešić, Momčilo Novaković i Nermina Kapetanović.

Iz Predstavničkog doma PSBiH u Grupu za Afriku i zemlje Bliskog istoka imenovani su Senad Šepić, Šemsudin Mehmedović, Saša Magazinović, Jovan Vukovljak i Đorđo Krčmar, a u Grupu za Sjevernu i Južnu Ameriku, Australiju, Oceaniju i Japan imenovani su Monika Tomić, Damir Arnaut, Jasmin Emrić, Denis Bećirović, Zaim Backović, Diana Zelenika, Lazar Prodanović i Borislav Bojić.

Usvojena je Odluka o izboru članova Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije BiH. U Zajedničku komisiju, iz Predstavničkog doma PSBiH, izabrani su Đorđo Krčmar, Nikola Špirić, Mirsad Mešić, Sadik Ahmetović, Predrag Kožul i Damir Bećirović. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću