MENI
11.6.2015.

Почела радионица о реализацији препорука из Извјештаја парламентарног војног повјереника за 2014. годину



Парламентарни војни повјереник Босне и Херцеговине Бошко Шиљеговић отворио је данас у Теслићу дводневну радионицу посвећену реализацији препорука из Извјештаја о раду парламентарног војног повјереника за 2014. годину, на којој о стању људских права и основних слобода припадника Оружаних снага (ОС) БиХ расправљају чланови Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ, представници Предсједништва БиХ, Министарства одбране и Оружаних снага БиХ, те представници Мисије ОЕБС-а у БиХ и цивилног друштва. 

Поздрављајући организацију овог скупа и чињеницу да је Извјештај Парламентарног војног повјереника за 2014. годину добио једногласну подршку у оба дома Парламентарне скупштине БиХ, предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Сифет Поџић оцијенио је да је институција парламентарног војног повјереника у пуном капацитету ради посао из њене надлежности и да може помоћи припадницима ОС БиХ у заштити људских права и основних слобода. 

Поџић је упозорио да у Извјештају Парламентарног војног повјереника постоје питања и проблеми припадника ОС БиХ који се понављају и најавио да ће Заједничка комисија за одбрану и безбједност, у блиској сарадњи са Канцеларијом парламентарног војног повјереника, кренути офанзивније у њихово рјешавање.

Учеснике радионице поздравили су и замјеници министрице одбране БиХ Емир Суљагић и Борис Јеринић, као и представници Мисије ОЕБС-а у БиХ и Женевског центра за демократску контролу оружаних снага (DCAF), који су подржали организацију овог скупа.

Обраћајући се присутнима, шеф Војнополитичког уреда Мисије ОЕБС-а у БиХ John Martin оцијенио је да је парламентарни војни повјереник БиХ, од успостављања те институције, дао значајан допринос уређеном и ефикасном вођењу ОС БиХ.
Према ријечима господина Martina, Канцеларија парламентарног војног повјереника представља витални дио демократског надзора инфраструктуре институција БиХ. 

Током првог дана радионице разговарало се о положају и статусу жена у ОС БиХ, о статусу и положају подофицира у ОС БиХ, као и о условима живота и рада у касарнама ОС БиХ. У садржајној расправи констатовано је да је потребно улагати напоре да се повећа број жена у ОС БиХ, посебно на позицијама на којима се доносе одлуке, као и да треба законски дефинисати статус жена у ОС БиХ у вријеме трудноће. 

У оквиру расправе о статусу и положају подофицира у ОС БиХ истакнуто је да је потребно повећати старосну границу за одлазак у пријевремену пензију категорије подофицира, те ускладити коефицијенте плата подофицира са категоријом официра, као и побољшати нека друга статусна питања ове категорије професионалних лица у ОС БиХ. 

У оквиру радионице, сутра ће се водити расправа о унапређењу и постављењу професионалних војних лица у ОС БиХ, као и о припремљености Министарства одбране и ОС БиХ на репатријацију професионалних војних лица ангажованих у мировним мисијама. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу