26.6.2015.
Одржана тематска сједница Заједничке комисије за људска права поводом Међународног дана подршке жртвама тортуре
Међународни дан подршке жртвама тортуре обиљежава се у част Конвенције против тортуре и других сурових, нељудских и понижавајућих казни или поступака, која је усвојена и отворена за потписивање, ратификацију и приступање Резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација (УН) од 10. децембра 1984. године, а ступила је на снагу 26. јуна 1987. године.
На сједници је истакнуто да се, поводом Међународног дана подршке жртвама тортуре, жели указати на потребу да држава мора обезбједити да жртве тортуре и других окрутних и нехуманих поступака у БиХ добију адекватну заштиту и одштету, односно да се владе на свим нивоима обавежу да обезбједе приступ правди за жртве, као и механизме који ће у будућности спрјечавати тортуру.
Такође, наглашено је да је ступањем на снагу Споразума о стабилизацији и придруживању, БиХ преузела обавезе усклађивања домаћег законодавства са правном тековином Европске уније (ЕУ), а људска права у свјетлу поглавља 23. и 24. су важан сегмент преговора о приступу у ЕУ. С тим у вези, задатак БиХ је да у наредним периоду, у складу са Паришким начелима, успостави Национални превентивни механизам за превенцију тортуре, како би се испоштовале све међународне обавезе.
На крају тематске сједнице, закључено је како је потребно задужити Савјет министара БиХ да до краја 2015. године припреми и у парламентарну процедуру упути Приједлог закона о правима жртава тортуре.
Закључено је и да се Савјет министара БиХ треба задужити да формира интерресорну радну групу која ће радити на изради поменутог закона. Наведено је да интерресорну радну групу требају чинити представници ПСБиХ (чланови Заједничке комисије за људска права и Комисије за остваривање равноправности полова ПСБиХ), представници Савјета министара БиХ (Министарство за људска права и избјеглице БиХ, Министарства правде БиХ и Министарства иностраних послова БиХ), представници ентитетских парламентарних/скупштинских комисија/одбора за људска права и Брчко дистрикта БиХ, представници ентитетских влада и Владе Брчко дистрикта БиХ, као и остала тијела свих нивоа власти БиХ из области људских права.
Прије упућивања наведног приједлога закона у парламентарну процедуру, потребно је организовати јавне расправе у Мостару, Бања Луци, Брчком и Сарајеву, закључено је на данашњем скупу. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |