22.7.2015.
Окончана 15. сједница Представничког дома ПСБиХ
Представнички дом Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) је на 15. сједници осудио напад на предсједника Владе Републике Србије Александра Вучића, који се десио у Поточарима 11. јула ове године.
Дом је изразио и дубоко жаљење због тога што је предсједник Владе Републике Србије доведен у такву ситуацију и упутио је извињење господину Вучићу, уз наду, као што је и сам рекао, да све што се десило неће изазвати посљедице на односе двије земље.
Такође, Представнички дом ПСБиХ затражио је од свих надлежних тијела у БиХ да хитно утврде починиоце напада и одговорност свих лица, у складу са њиховим надлежностима.
У вези с Информацијом о упућивању писама генералном секретару Уједињених нација и предсједнику Парламента Канаде, чији је предлагач посланица Александра Пандуревић, усвојен је закључак којим Представнички дом ПСБиХ задужује Колегијум Дома да обавијести генералног секретара Уједињених нација (УН) да писмо упућено 1. јула 2015. године није акт Представничког дома ПСБиХ, него лични став 25 посланика.
Није усвојен приједлог посланика Дениса Бећировића за допуну дневног реда сједнице Дома тачком која гласи: „Закључци Представничког дома ПСБиХ поводом иницијативе Уједињеног Краљевства Велике Британије и Сјеверне Ирске за усвајање Резолуције о геноциду у Сребреници“.
Усвојени су закључци Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ поводом расправе о Информацији Савјета министара БиХ о нападу на полицијску станицу у Зворнику, те о недавном привођењу људи на простору Републике Српске. С тим у вези, усвојен је закључак којим се задужује Министарство безбједности БиХ да Савјету министара БиХ, а потом и ПСБиХ достави:
а) приједлог документа с прецизним оперативним процедурама поступања у посебним околностима и вандредним ситуацијама, како би се, с циљем правовременог и координираног дјеловања, обезбједи брз и ефикасан проток информација, с једне стране, у међусобној сарадњи полицијских агенција, а с друге између полицијских агенција и надлежних правосудних тијела и институција БиХ
б) приједлог нове стратегије за спрјечавање и борбу против тероризма (2015 - 2020.) којом се одређује општи оквир дјеловања БиХ и њезиних институција у борби против тероризма, са смјерницама за унапрјеђење постојећих и приједлозима нових мјера, механизама и инструмената за спрјечавање и сузбијање терористичких активности
ц) цјеловиту информацију о свим досад изведеним терористичким актима у БиХ, о међусобној сарадњи полицијских агенција и њиховој сарадњи са судовима и тужилаштвима у расвјетљавању и процесуирању тих кривичних дјела, као и свеобухватне информације о дјеловању радикалних покрета и појединаца у БиХ.
Такође, усвојен је закључак којим се обавезују све институције БиХ да у своме раду и поступању поштују и штите темељна људска права и слободе гарантоване Уставом БиХ и међународним конвенцијама.
Закључено је и то да се позивају сви медији у БиХ да се у највећој мјери придруже борби против тероризма тако што ће:
а) у својим прилозима о терористичким активностима, с циљем сузбијања говора мржње и могућег потицања на тероризам (посебно у коментарима на порталима), досљедно поштовати начело одговорности и објективног информисања, те
б) у своје програме укључити едукативне садржаје у којим би се грађанима непрекидно указивало на пријетње, опасности и посљедице које терористички акти наносе или могу нанијети свакоме појединцу, једнако као и друштву у цјелини.
На крају, усвојен је и закључак да се Високи судски и тужилачки савјет БиХ и Институција омбудсмана БиХ позову да сагледају активности свих судова и тужилаштава у свим изведеним полицијским акцијама, а у вези са повредом људских права.
У првом читању усвојен је Приједлог закона о допунама Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ, чији је предлагач посланик Дамир Арнаут. Такође, усвојен је и закључак којим Представнички дом ПСБиХ тражи од Савјета министара БиХ да до 30. септембра 2015. године изради и достави свеобухватни системски приједлог законског рјешења којим се уређује питање плата и накнада у институцијама БиХ, водећи рачуна о томе да предложена рјешења требају бити уграђена у законе којима се уређује ово подручје (Закон о платама и накнадама у институцијама БиХ, Закон о државној служби у институцијама БиХ, Закон о раду у институцијама БиХ и Закон о сукобу интереса у институцијама власти БиХ).
Усвојен је приједлог посланика Николе Шпирића за допуну дневног реда наредне сједнице Дома тачком која гласи „Усаглашена реформска агенда и акцијски план у вези с европским путем БиХ“.
Усвојена је Одлука о усвајању Оквирне саобраћајне политике Босне и Херцеговине за период од 2015. до 2030. године.Усвојен је закључак да Савјет министара БиХ, приликом доношења Саобраћајне стратегије и Акцијског плана, обави свебухватну, транспарентну и отворену јавну расправу, као и да приликом реализовања Саобраћајне стратегије и Акцијског плана обавља сталне координације с нижим нивоима власти.
Усвојен је Годишњи извјештај из подручја пољопривреде, прехране и руралног развоја за БиХ за 2014. годину. Усвојен је закључак којим Представнички дом ПСБиХ задужује Савјет министара БиХ да, у сарадњи са ентитетским министарствима, изради и у парламентарну процедуру достави информацију о могућностима осигурања мировинског и здравственог осигурања за пољопривредне произвођаче у БиХ. Како се наводи у закључку, рок за доставу информације је 60 дана.
Усвојени су извјештаји о раду за 2014. годину сталних комисија Представничког дома ПСБиХ и то: Уставноправне комисије, Комисије за спољне послове, Комисије за спољну трговину и царине, Комисије за финансије и буџет, Комисије за саобраћај и комуникације и Комисије за остваривање равноправности полова.
У вези с поменутим извјештајима, усвојен је и закључак да извјештаји о раду комисија ПСБиХ убудуће требају садржавати табеларни приказ присутности свих чланова комисија, као и разлоге неодржавања сједнице комисије у претходно заказаном термину. Даље се у закључку наводи да табеларни приказ треба бити унификован и вриједити за све комисије (сталне, заједничке, ад хок, привремене).
Усвојени су и извјештаји о раду за 2014. годину заједничких комисија ПСБиХ и то: Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ, Заједничке комисије за економске реформе и развој, Заједничке комисије за европске интеграције, Заједничке комисије за административне послове и Заједничке комисије за људска права.
Примљена је к знању Информација о стању јавне задужености БиХ на дан 31. децембар 2014. године.
Усвојен је закључак о оснивању Привремене заједничке комисије оба дома ПСБиХ за преиспитивање рада Независног одбора ПСБиХ. За наредну сједницу је одгођен избор чланова у Привремену заједничку комисију оба дома из Представничког дома ПСБиХ. Како се у закључку наводи, задатак овог тијела је да преиспита досадашњи рад, независност и ефикасност Независног одбора ПСБиХ, изабраног за мандат 2014 – 2018., те да о томе поднесе извјештај ПСБиХ.
Усвојен је закључак посланице Маје Гасал-Вражалице који гласи: „Представнички дом ПСБиХ задужује Савјет министара БиХ да, унутар предстојећих измјена Закона о омбудсману за људска права БиХ, сагледа могућност уграђивања питања Националног превентивног механизма за превенцију тортуре и других сурових, нељудских или понижавајућих казни и поступака, те исту, као могућност регулисања овог питања у склопу измјена Закона о омбудсману за људска права БиХ, достави надлежном Заједничкој комисији за људска права ПСБиХ на разматрање“.
Усвојен је Извјештај с одржане конференције о теми „Остваривање и заштита људских права и слобода кроз законодавни оквир, тренутачно стање и планове институција БиХ у подручја људских права“ с приједлогом закључака, која је одржана у Бијељини 22. и 23. јуна 2015. (Извјештај са приједлозима закључака можете прочитати овдје).
Усвојен је закључак посланика Клуба СББ-а БиХ који гласи: „Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ, као овлаштени предлагач, тражи од Дома народа Парламентарне скупштине БиХ информацију о томе зашто Приједлог закона о измјенама Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ, који је Представнички дом усвојио на 7. сједници, одржаној 26. фебруара 2015., још увијек није разматрао Дом народа ни надлежна Комисија за финансије и буџет Дома народа, иако се ради о обавезној тачки.
Дом није усвојио Извјештај о раду Канцеларије за разматрање жалби БиХ за 2014. годину.
У вези с наведеним Извјештајем, усвојен је закључак у којем се каже да ће Комисија за сукоб интереса ПСБиХ испитати статус свих пет чланова Канцеларије за разматрање жалби, те по окончању поступка о томе информисати Представнички дом ПСБиХ. Такође, закључено је да Канцеларија за разматрање жалби до наредне сједнице Представничког дома ПСБиХ достави детаљне информације о свим именованим/запосленим у Канцеларији, опис посла за свако појединачно радно мјесто, стручну спрему које свако појединачно мјесто захтјева, стручну спрему свих именованих/запослених, коефицијент обрачуна плате за свако појединачно мјесто, остале материјалне накнаде које именовани чланови Канцеларије мјесечно примају као чланови других радних тијела, одбора и слично. На крају, закључено је да се Финансијски извјештај Канцеларије за разматрање жалби достави Представничком дому ПСБиХ на разматрање.
Није усвојен Извјештај о раду и пословању БХРТ-а за 2014. годину и Извјештај о обављеној ревизији финансијских извјештаја БХРТ-а за 2014. годину, а није примљен к знању Финансијски план БХРТ-а и планови програма за 2015. годину.
На данашњој сједници дата је сагласност за ратификовање Споразума о зајму (Зајам за развојну политику пословног амбијента) између БиХ и Међународне банке за обнову и развој.
Представнички дом дао је сагласност и за ратификовање допуне 2. Споразума о финансирању између Босне и Херцеговине и Европске комисије, који се односи на хоризонтални програм нуклеарне безбједности и заштите од зрачења у оквиру Инструмента претприступне помоћи за 2011. годину.
За наредну сједницу Дома одгођена је расправа о давању сагласности за ратификоавње Нота споразума – размјена нота између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Јапана о реализацији грант помоћи Владе Јапана Босни и Херцеговини за набавку возила нове генерације и Нота споразума – размјена нота између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Јапана о реализацији грант помоћи Владе Јапана Босни и Херцеговини за 2014. годину. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |