MENI
1.9.2015.

Одржана тематска сједница Заједничке комисије за људска права поводом Међународног дана несталих

Заједничка комисија за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) одржала је данас тематску сједницу поводом 30. августа, Међународног дана несталих. 

На сједници је указано на размјере овог проблема, а институције које се баве овим проблемом позване су да интензивирају напоре на досљедној примјени Закона о несталим лицима. 

Институције су охрабрене да наставе да дјелују у правцу верификације Централне евиденције несталих лица, оснивања Фонда за помоћи породицама несталих лица, као и тражења нових могућности у процесу проналажења потенцијалних гробница. 

Како је на сједници истакнуто, у сукобима у БиХ током 90-тих година нестало је скоро 30 хиљада људи, док се скоро 8.000 лица још увијек воде као нестали. Од пронађеног броја идентификовано је више од 70 посто лица. 

Лица којс су нестале током оружаних сукоба у БиХ наша су сурова стварност, која проузрокује страховите патње, нарочито за породице несталих. Нису само нестала лица жртве, него и чланови њихових породица, поручено је на данашњем скупу.

Истакнуто је и како је веома важно да се држава активно укључи у процес проналажења и идентификације несталих лица.
С тим у вези, учесници скупа подсјетили су на то да је БиХ, заједно са Хрватском, Србијом и Црном Гором, уз подшку Међународне комисије за нестале особе (ИЦМП), прошле године у Мостару, потписала Декларацију о улози државе у процесу рјешавања питања несталих усљед оружаних сукоба и повреда људских права. 

Такође, на тематској сједници наглашено је да је обавеза државе да утврди какве су судбине несталих и гдје се налазе нестала лица, што представља право на истину. Ово право, како је речено, уско је повезано са правом на правду, правом на обнову и гарантује непонављање кршења тих права, што значи да држава има обавезу, утврђену међународним правом, да истражи кршења и казни кривце. 

На крају, поручено је да се рјешавањем питања несталих лица доприноси изградњи мира, повјерења и толеранције, односно спрјечавању понављања сукоба, што, како је наглашено, резултује стабилношћу и дугорочним просперитетом. 

Одлучено је да транскрипт са данашње тематске сједнице буде упућен Заједничкој комисији за људска права ПСБиХ с циљем доношења одговарајућих закључака. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу