MENI
25.10.2011.

Делегација Парламентарне скупштине НАТО-а у посјети Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине



Чланови Колегијума Представничког дома и Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, чланови Делегације ПСБиХ при Парламентарној скупштини НАТО-а (ПС НАТО), чланови Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ и Заједничке комисије за надзор над радом Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ разговарали су данас са делегацијом ПС НАТО-а, које су чинили представници Одбора за цивилну димензију безбједности и Пододбора за економску сарадњу Истока и Запада Одбора за економију и безбједност.

Како су истакли чланови Делегације ПС НАТО-а, данашњи сусрет пружио им је прилику да се на непосредан начин упознају са актуелном политичком ситуацијом у Босни и Херцеговини, те давањем савјета покушају помоћи у рјешавању проблема са којима се Босна и Херцеговина сусреће на њеном евроатлантском путу. Нагласили су да НАТО снажно подржава евроинтеграције земаља регије, уз наду да даљње реформе у БиХ могу пуно утицати на њено што скорије чланство у НАТО-у и ЕУ. Као основни циљ данашњег сусрета истакли су и упознавање са начином на који Босна и Херцеговина гледа на проблеме у земљама регије, те размишљањима на који начин те проблеме и ријешити. Према њиховим ријечима, основно питање у рјешавању актуелних проблема у Босни и Херцеговини јесте постоји ли у БиХ јединствени став за помоћ међународне заједнице, и озбиљност када су у питању њене евроатлантске интеграције. Ако постоји јединствен став и озбиљност, речено је данас, онда ће политички представници морати одустати од одређених ставова како би Босна и Херцеговина у што скорије вријеме постала пуноправна чланица НАТО-а и ЕУ-а, поручили су чланови делегације. Иначе, они су данас упознати са реформама које је Босна и Херцеговина постигла на евроатлантском путу, али и чули како још увијек нема довољне политичке воље за рјешењем одређених проблема. Како је речено, постоје различити концепти око провођења појединих реформи, првенствено измјена Устава Босне и Херцеговине, односно постизања договора структуре државе. Такођер, потребно је постићи договор у којем капацитету оснажити и дати улогу институцијама на нивоу државе с циљем постизања рјешења неопходних за евроатлантски пут Босне и Херцеговине. Зато, како су рекли посланици и делегати, без кључног договора нема оптимизма на путу ка НАТО-у и ЕУ, и политичари у Босни и Херцеговини морају научити једне друге слушати и бити спремни за постизањем договора.

Такођер, делегацији ПС НАТО-а је поручено како је уочено да, када је у питању рјешавање проблема у Босни и Херцеговини, међународна заједница не учествује у капацитету као што је то био случај ранијих година. Поред постизања договора политичких представника унутар Босне и Херцеговине, треба нам активнија улога представника међународне заједнице у БиХ с циљем рјешавања актуелних проблема, истакли су посланици и делегати Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине.

Током данашњег састанка, размјењена су мишљења и о тешкој економској ситуацији у свијету, те су понуђена одређена рјешења како Босни и Херцеговини страна улагања могу помоћи с циљем превазилажења тренутне економске ситуације. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу