MENI
7.7.2025.

Посланица у Представничком дому ПСБиХ Сабина Ћудић учествовала на конференцији о безбједности на источној граници Европе у организацији Европског либералног форума

Посланица у Представничком дому Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Сабина Ћудић учествовала је на конференцији под називом „Преиспитивање безбједности на источној граници Европе: либералне стратегије за постамерички контекст“, коју су у згради ПСБиХ данас организовали Европски либерални форум и Фодација „Борис Дивковић“.

Говерећи у својству панелисте о новој европској безбједносној структури, посланица Ћудић нагласила је да унутар Европске уније (ЕУ) постоји значајан скептицизам кад је ријеч о подршци новој политици Сједињених Америчких Држава (САД) према НАТО-у и питању европске безбједности. Према њеним ријечима, анкете које су у државама ЕУ рађене у вези са питањима одбране и безбједности показују да је подршка политици предсједника САД Donalda Trumpa испод 50 одсто, чак и у земљама које показују највеће симпатије према предсједнику Trumpu и његовој политици. Посланица Ћудић такође је оцијенила да су политичке промјене САД у односу према ЕУ и НАТО-у значајне и дубоке, те закључила да изградња новог одбрамбеног система у Европи неће трајати један дан или један мандат, већ годинама испред нас.

У дискусији на панелу о новој европској безбједносној структури учествовао је и бивши словачки амбасадор при НАТО-у и експерт за спољну, безбједносну и одбрамбену политику Peter Bator, који је оцијенио да се, због нове америчке политике, у Европи у наредне четири године ипак неће десити озбиљне промјене. Према ријечима Batora, тачно је да се међу НАТО чланицама разговара о висини од 3,5 одсто издвајања за потребе одбране, али да се то неће догодити тако брзо.

Учествујући у дебати, сличну оцјену о овом питању изнио је и политички аналитичар и главни уредник „Visegrad Insighta“, те предсједник фондације „Res publica“ Wojciech Przybylski, који је оцијенио да у ЕУ још увијек није наступила пост-америчка безбједносна архитектура. Износећи мишљење да су, због пријетње Руске Федерације, у фокусу НАТО-а тренутно балтичке земље, Przybylskи је казао да су САД и предсједник Trump до сада урадили довољно за европску безбједност да би ЕУ сматрала потребним да удовољи захтјевима нове америчке администрације и уведе промјене у европској безбједносној политици.

Одржан је и панел о улози Западног Балкана у обликовању европске безбједности, у оквиру којег су учесницима конференције говорили представница Делегације ЕУ у БиХ Aurelie Valtat, политички аналитичар и новинар Харун Карчић и професорица на Факултету за криминалистику, криминологију и сигурносне студије Универзитета у Сарајеву Едина Бећиревић. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу