4.7.2025.
Предсједавајући Заједничке комисије за европске интеграције ПСБиХ Зденко Ћосић и замјеник предсједавајућег Заједничке комисије Џенан Ђонлагић учествовали у Copenhagenu на 74. састанку предсједавајућих COSAC-а
Предсједавајући Заједничке комисије за европске интеграције Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Зденко Ћосић и замјеник предсједавајућег Заједничке комисије Џенан Ђонлагић учествовали су, на позив предсједавајуће Комитета за послове Европске уније (ЕУ) Парламента Краљевине Данске Brigitte Klintskov Jerkel, на 74. састанку предсједавајућих Конференције парламентарних комитета за послове ЕУ (COSAC), који је одржан у Copenhagenu.
Састанак је отворен ријечима добродошлице замјеника предсједавајућег Парламента Данске Lars-Christiana Braska, а потом и уводним излагањем предсједавајуће Комитета за послове ЕУ данског Парламента Brigitte Klintskov Jerkel.
У првој сесији детаље приоритета данског предсједавања ЕУ, које је започело 1. јула ове године, представила је министарка иностраних послова Краљевине Данске Marie Bjerre. Данска преузима предсједавање у времену обиљеженом геополитичком несигурношћу, економском трансформацијом и институционалном обновом, рекла је министарка Bjerre, те додала да ће се данско предсједништво усредоточити на три свеобухватна приоритета: јачање европске безбједности и одбране, повећање глобалне конкурентности ЕУ и покретање преговора о сљедећем вишегодишњем финансијском оквиру за период који почиње 2028. године.
Проширење ЕУ је означено је као политичка нужност која треба допринијети јачању ЕУ и остваривању њених стратешких циљева, али и као важан дио безбједносног програма, с обзиром на то да наставак проширења може, како је оцијењено, допринијети стабилности Европе у цјелини.
Како је речено на састанку COSAC-а, Данска подржава приступање земаља кандидата у пуноправно чланство ЕУ. У том смислу данско предсједништво наставиће приступ преговорима о проширењу заснован на заслугама, у складу с Копенхагенским критеријима, уз сталну подршку земљама кандидатима за чланство да спроведу преузете обавезе и реформе у складу са захтјевима Европског савјета и Европске комисије.
Данско предсједништво ће, речено је на састанку, такође ставити снажан нагласак на јачање способности ЕУ да дјелује у брзо промјењивом безбједносном окружењу. НАТО ће, истакнуто је, остати темељ одбране већине држава чланица ЕУ, али је све израженија и потреба за активнијом улогом ЕУ у питањима безбједности и одбране. С тим у вези, данско предсједништво ће дати приоритет текућем законодавном раду о томе како побољшати способност европске одбрамбене индустријске базе да испоручи капацитете потребне државама чланицама ЕУ.
Осим наведеног, као релевантна безбједносна питања истакнуте су и кибернетичке пријетње, саботаже, мијешање у демократске изборе и слично. О овим питањима обављена је интензивна и садржајна расправа о чијим резултатима ће бити упознате све релевантне институције и тијела ЕУ, државе чланице, као и државе кандидаткиње за пуноправно чланство у ЕУ. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |