MENI
19.6.2025.

Предсједавајући Представничког дома ПСБиХ др Денис Звиздић говорио на парламентарној конференцији о међувјерском дијалогу у Риму

„Предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) др Денис Звиздић учествује на Другој парламентарној конференцији о међувјерском дијалогу под називом „Парламентарци у дијалогу с религијом и увјерењем: Јачање повјерења и наде у нашу заједничку будућност“, која се од 19. до 21. јуна одржава у Риму.

Конференцију су организовали Интерпарламентарна унија (ИПУ) и Парламент Републике Италије, с циљем јачања сарадње између парламентараца и вјерских лидера у борби против нетрпељивости, дискриминације и насиља заснованог на вјери или увјерењу.

У обраћању на генералној дебати, предсједавајући Звиздић истакнуо је значај Сарајева и Рима као градова који симболизују духовност и историјски дијалог међу цивилизацијама. Нагласио је да Босна и Херцеговина, као земља богате вјерске и културне разноликости, може послужити као позитиван примјер суживота различитих вјера и народа.

Посебно је указао на важност суочавања с тамним поглављима историје, подсјетивши на геноцид у Сребреници, гдје је преко осам хиљада људи убијено само због своје вјере. Упозорио је на опасност инструментализације религије у политичке сврхе и поручио да управо зато парламенти морају бити покретачи дијалога, толеранције и законодавне заштите темељних права.

Говорећи о позитивним праксама, подсјетио је на Међународну конференцију одржану у Сарајеву у фебруару 2024. године, током које је усвојена Сарајевска декларација – документ који афирмира суживот као активан процес изградње заједничког живота темељеног на међусобном поштовању.

Предсједавајући Звиздић је такође похвалио рад ИПУ и њен допринос промоцији слободе вјере кроз кључне документе попут Маракешког комуникеа, Манама декларације и Стратегије ИПУ 2022–2026., који потврђују да је дијалог моћан инструмент у борби против нетрпељивости, а не знак слабости.

У закључку свог излагања, представио је конкретне приједлоге за јачање повјерења и наде у заједничку будућност:

  • организацију домаћих и међународних форума који укључују парламентарне представнике, религијске заједнице, цивилно друштво и младе;
  • доношење закона који штите слободу вјере и сузбијају говор мржње, посебно у дигиталном простору;
  • оснивање посебних парламентарних тијела за међувјерски дијалог у оквиру ИПУ.

Нагласио је да парламентарци и вјерски лидери, као представници милиона људи широм свијета, имају заједничку одговорност да дјелују у правцу изградње праведнијих, инклузивнијих и сигурнијих друштава.“(саопштење из Кабинета предсједавајућег Представничког дома др Дениса Звиздића)

Видео можете погледати овдје


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу