MENI
24.1.2012.

Члан Делегације ПСБиХ Милица Марковић обратила се учесницима Парламентарне скупштине Савјета Европе


На данашњем засједању Парламентарне скупштине Савјета Европе, у оквиру теме „Функционисање демократских институција у Босни и Херцеговини" “ учесницима се обратила Милица Марковић, члан Делегације БиХ у Парламентарној скупштини Савјета Европе.

Говор гђе Милице Марковић преносимо у цјелини:
" Господине предсједниче, драге колеге

Више пута је БиХ била тачка дневног реда на сједницама Вијећа Европе. Сваки пут смо имали извјештај који је анализирао обавезе и ангажман БиХ као чланице Вијећа Европе и земље под мониторингом. Данашњи извјештај, рекли бисмо, је најмање охрабрујући. Извјештај је настао у децембру 2011. У том извјештају има неколико ствари са којима се ја не слажем, посебно када је ријеч о фокусирању узрока и криваца за такву ситуацију. Прије свега, хтјела бих рећи да се слажем са извјестиоцем који инзистира на обавези БиХ да имплементира пресуду Европског суда за људска права у случају Сејдић-Финци. Знамо да је била формирана комисија за припрему амандмана на Устав БиХ у складу са пресудом, али будући да комисија није завршила свој посао до 1. децембра као крајњег термина, тражила је додатно вријеме да би завршила тај посао. То значи да тај посао није изгубљен. Има доста изгледа да комисија успије у томе. Овај пут крајњи рок је 15. март. Толико о уставној реформи у погледу пресуде Европског суда.

Када је ријеч о глобалној политичкој ситуацији у БиХ, у том погледу има више промјена него у уставној реформи које су такве да у више сегмената извјештај сада не одговара актуелној ситуацији. Сви проблеми у вези са функционисањем државних институција који су набројани у извјештају данас су у фази рјешавања: Предсједништво је именовало новог кандидата за предсједавајућег Савјета министара који је представник хрватског народа, лидери партија су договорили подјелу министарских позиција као и усвајање закона о попису становништва и државној помоћи.

Оно што не могу пропустити да кажем јесу грешке извјестиоца који има намјеру да уведе широку уставну реформу под именом потребе извршења пресуде у случају Сејдић-Финци. Хоћу да кажем да извјестилац подвлачи ентитеско гласање као главни узрок за већину проблема у БиХ. Треба да знамо да је ентитетско гласање уставна категорија коју је успоставио Дејтонски устав. Демонтажа Дејтонског устава је демонтажа БиХ. А након тога исход тог подухвата био би неизвјестан. Извјестилац оптужује Републику Српску за позиве на сепарацију и сецесију као и посланике из Републике Српске за опструисање. Треба знати да садашњи Устав који садржи ентитетско гласање чува БиХ, ма колико то вама изгледало несхватљиво.

На крају, хтјела бих рећи да су се ствари у БиХ ипак преокренуле у позитивном правцу. Ја сам оптимиста да ћемо, до наше априлске сједнице Вас моћи обавјестити да је имплементирана пресуда у случају Сејдић-Финци, да је то завршена ствар, и да је нови Савјет министара почео да ради у пуном капацитету. Вољела бих да то буде добра информација за Вас баш у вријеме априлског засједања, када се навршава 10 година од чланства БиХ у Вијећу Европе. Понекад живот намјести да се веома важне ствари догоде у исто вријеме.
Хвала вам на пажњи. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу