MENI
3.4.2025.

Посланик у Представничком дому и предсједавајући Делегације ПСБиХ у ПС Уније за Медитеран Милан Петковић обратио се учесницима Форума за будућност Медитерана

Посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) и предсједавајући Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Уније за Медитеран (ПСУзМ) Милан Петковић учествује на Форуму о будућности Медитерана, који се данас и сутра, у оквиру шпанског предсједавања ПСУзМ, одржава у Гранади.

Форум је окупио предсједнике, потпредсједнике и представнике парламената држава чланица ове мултилатералне парламентарне организације, који дискутују о миру и стабилности у региону Медитерана, о специфичним изазовима које представљају токови миграција, о питању климатских промјена, као и о запошљавању младих и родној равноправности у медитеранском региону.

У свом обраћању учесницима Форума у оквиру прве сесије под називом „Глобална конференција о Алијанси цивилизација: мир и стабилност у региону Медитерана“, Петковић је оцијенио да је, историјски гледано, регион Медитерана служио као мјесто сусрета различитих цивилизација, гдје су, упркос изазовима, напредовали и дијалог и различитости.

„Босна и Херцеговина, позиционирана између Истока и Запада, акутно је свјесна деликатне равнотеже својствене мултикултуралним друштвима. Наша историја даје важну лекцију: мир није само одсуство сукоба, већ проактиван покушај разумијевања, правде и инклузивног управљања“, рекао је Петковић.

Тренутну ситуацију у БиХ, Петковић је оцијенио нестабилном. „Неки ову ситуацију називају 'уставном кризом', док други користе термин 'уговорна криза', наглашавајући уговорну природу државе утврђене Дејтонским мировним споразумом. Без обзира на терминологију, БиХ се суочава са политичком кризом изазваном одлуком незаконитог високог представника у БиХ Christiana Schmidta. Недавно је Савјет безбједности Уједињених нација расправљао о питањима у Босни и Херцеговини, упућујући на тренд који не обећава“, упозорио је Петковић.

Према његовим ријечима, за БиХ је кључно да добије сву расположиву подршку да се спорови рјешавају мирним судским путем, како је то покренула Народна скупштина Републике Српске (РС) у марту ове године.

„У улози уговорне стране Анекса 4. и 10. Општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини, Народна скупштина РС поднијела је Захтјев за арбитражно рјешавање спора између РС и БиХ, како је то наведено у поменутим анексима. Овај захтјев упућен је свим релевантним странама, укључујући и оне који су свједочили Дејтонском мировном споразуму, и предлаже Стални арбитражни суд у Хагу као надлежни орган за рјешавање спора“, рекао је Петковић и позвао учеснике Форума да апелују на владе земаља чланица ПСУзМ да подрже ову иницијативу.

Петковић је нагласио да је БиХ у потпуности посвећена медитеранском региону, у којој, како је рекао, разноликост служи као камен темељац, а не лом, и гдје се међународно право сматра дужношћу, а не избором. „Заједно можемо прећи са крхкости на просперитет, са сукоба на сарадњу и са једностраних акција на колективну одговорност“, поручио је Петковић.

Учеснике Форума поздравили су и Њ. В. краљ Шпаније Filip VI, предсједници Представничког дома и Сената Парламента Краљевине Шпаније Francina Armengol и Pedro Rollán Ojeda, као и комесарка за Медитеран Дубравка Шуица, која је представила нови Пакт за Медитеран.

Осим представника парламената држава чланица ПСУзМ, на Форуму у шпанском граду Гранади учествују и представници Европског парламента, Савјета Европе, ОЕБС-а, те других мултилатералних парламентарних организација.", наводи се у саопштењу. (саопштење из Клуба посланика – Српски клуб у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу