MENI
29.9.2015.

Одржана тематска сједница о изазовима у примјени Закона о забрани дискриминације у случајевима мобинга


У Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине (ПСБиХ) данас су, у сарадњи са Заједничком комисијом за људска права ПСБиХ, невладина организација „Права за све“ и Синдикат радника трговине и услужних дјелатности БиХ организовали тематску сједницу о изазовима у примјени Закона о забрани дискриминације у случајевима мобинга.

Како је истакнуто, мобинг подразумијева специфичан облик понашања на радном мјесту, којим једно лице или група континурано психички злоставља и понижава друго лице с циљем угрожавања њеног достојанства и интегритета, све до елиминације са радног мјеста. Наглашено је и то да се, као специфичан облик нефизичког узнемиравања на радном мјесту, мобинг тешко препознаје и још теже доказује, док су његове посљедице несагледиве.

На тематској сједници представљени су и поједини подаци из годишњег извјештаја Институције омбудсмана за људска права БиХ о појавама дискриминације у БиХ у 2014. години. Између осталог, у извјештају је наведено да је у 2014. години примљено 69 жалби које се односе на мобинг. Упоређујући податке из претходних година, евидентно је да је мобинг у порасту, чему, како је речено, доприноси тешка економска ситуација, висока стопа незапослености, лоше уређено тржиште рада и недостатак капацитета надлежних инспекција.

Наведени извјештај указује и на то да су управо случајеви мобинга међу најбројнијим случајевима кршења Закона о забрани дискриминације у БиХ, који је на снази од 2009. године, а да су, истовремено, најмалобројнији по броју процесуираних случајева. Разлог томе, речено је, лежи у недостатку адекватног одговора институција на проблем, што за посљедицу има неефикасну и неблаговремену заштиту радника и грађана. Упозорено је на то да радници често немају довољно сазнања о томе који облици понашања спадају у мобинг, нити познају механизме заштите и могућности санкција у случајевима мобинга.

С друге стране, истакнуто је и да се послодавци не труде обезбједити интерну политику и правилнике о поступању лица која су пријавила случај мобинга или које свједоче у поступцима, као и да недостаје кадрова у систему правне помоћи који су обучени за рад на овим случајевима.

Сходно данас изнесеним мишљењима, наглашена је улога Заједничке комисије за људска права ПСБиХ у одговорном и сталном праћењу положаја и остваривања права радника и грађана. Како је речено, то подразумијева праћење и надзор над радом институција одговорних за примјену закона, предлагање рјешења за њихов ефикаснији рад, као и предлагање и усвајање политика или законодавних рјешења која ће одговорити потребама грађана.

На крају сједнице одлучено је да се транскрипт и извјештаја данашњег скупа, са приједлогом препорука и закључака, доставе и разматрају на сједници Заједничке комисије за људска права ПСБиХ. (крај)



ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу