MENI
12.6.2012.

Конференција на тему: „Демократска контрола над оружаним снагама као основни принцип реформе сектора безбједности: Регионална перспектива“


У Згради Парламентарне скупштине БиХ данас и сутра одржава се одржава Регионална конференција на тему: „Демократска контрола над оружаним снагама као основни принцип реформе сектора безбједности : Регионална перспектива“. Конференција се одржава у организацији Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ и Центра за безбједносну сарадњу (RACVIAC), а уз подршку НАТО Штаба у БиХ, Мисије ОЕБС у БиХ, Женевског центра за демократску контролу оружаних снага (DCAF), те Министарства одбране и спотра Републике Аустрије.

Обзиром на то да су претходне Конференције оцјењене као важан форум парламентараца и стручњака Југоисточне Европе одговорних за надзор над оружаним снагама и безбједносним сектором, и ова Конференција се одржава као наставак серије годишњих догађаја у вези са парламентарним надзором над сектором безбједности.
Учешће у раду Конференције у име Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ узели су: Душанка Мајкић, предсједавајућа, Шефик Џаферовић, други замјеник предсједавајуће, Мехмед Брадарић, Бериз Белкић, Крунослав Врдољак и Нермина Заимовић – Узуновић. У име Парламентарне скупштине БиХ раду Конференције присуствовао је и Бошко Шиљеговић, парламентарни војни повјереник БиХ.

Поред представника Парламентарне скупштине, у раду Конференције учествовали су и представници парламената и ресорних министарстава одбране и безбједности земаља Југоисточне Европе, представници невладиних организација, академске заједнице у БиХ, те представници међународних организација у БиХ.
У оквиру уводних обраћања учесницима Конференције обратили су се: Душанка Мајкић, предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ, бригадир Жељко Цепанец, замјеник директора RACVIAC-а, Valentin Inzko, високи представник у БиХ, бригадни генерал Harald Quiel, директор Одјела за безбједносну сарадњу Мисије ОЕБС у БиХ, бригадни генерал Gary E. Huffman, командант НАТО Штаба Сарајево, те генерал – мајор Robert Brieger, командант ЕУФОР-а у БиХ.

Први радни дан Конференције подјељен је на главна обраћања и на два панела. У оквиру главних обраћања учесницима Конференције су се обратили Anton Bebler, професор са Универзитета у Љубљани, те др Istvan Gyarmati, амбасадор и старији политички савјетник женевског DCAF-а. Они су у оквиру својих презентација говорили о цивилно - војним односима и демократској контроли над оружаним снагама, националној безбједности под парламентарним надзором и важности успостављања међународних стандарда.

Први панел је говорио о цивилно – војним односима и демократској контроли над сектором безбједности. У оквиру овог панела излагали су: бригадир Драгош Миланковић, представник Министарства одбране БиХ, Rohan Maxwell, шеф војно – политичког одјела НАТО Штаба Сарајево, те Adam Chmielewski, представник Министарства спољних послова Пољске. Излагачи су током својих презентација у оквиру овог панела говорили о реформи сектора безбједности као новој парадигми за цивилно – војне односе, реформи одбране у БиХ и њиховим посљедицама на цивилно – војне односе, те о цивилно – војним односима у земљама чланицама НАТО-а и Европске уније, са посебним освртом на основне кораке у развоју демократске контроле у Републици Пољској.

Други панел је дао одговоре на питања националне безбједности под надзором парламента и условима за ефикасан надзор. У оквиру овог панела учесницима Конференције су се обратили: Dušan Zoller, шеф парламентарне секције Мисије ОЕБС у БиХ, Dominik Horn, политички савјетник команданта ЕУФОРа у БиХ, Teodora Fuior, координаторица Одјела за операције DCAF-а из Женеве, те др Лада Садиковић, професорица са Факултета криминалистичких наука Универзитета у Сарајеву. Током овог панела презентоване су нове безбједносне пријетње и будући развој демократског надзора над сектором безбједности, затим демократска контрола сектора безбједности као међународни стандард и услов, те демократско управљање сектором безбједности и специфичне улоге актера у процесу и, напосљетку, правни услови за ефикасан парламентарни надзор.

И други радни дан Конференција ће радити у кроз два панела и пленум, који је предвиђен за питања и одговоре.
Трећи панел ће говорити о парламентарном надзору над сектором безбједности, а у оквиру њега своја излагања ће имати Славиша Шчекић, представник Скупштине Црне Горе, Жељко Грубешић, стручни савјетник у Заједничкој комисији за одбрану и безбједност БиХ и Бошко Шиљеговић, парламентарни војни повјереник БиХ. Током овог панела планирано је да се презентују резултати једногодишње примјене Закона о парламентарном надзору у области сектора безбједности и одбране у Републици Црној Гори, затим образложења, очекивани резултати, садашњи статус и процедура босанскохерцеговачког Нацрта закона о парламентарном надзору над сектором одбране и безбједности, те мандат, процедуре и резултати рада Канцеларије парламентарног војног повјереника БиХ.

Посљедњи панел на овој Конференцији ће говорити о добрим искуствима у регији по парламентарном надзору над сектором безбједности, а унутар њега ће представници Републике Албаније, Републике Грчке, Републике Хрватске и Републике Србије презентовати најважније законодавне или институционалне реформе проведене посљедњих година с циљем остваривања ефикаснијег парламентарног надзора над сектором безбједности у овим државама.

По окончању овог панела, предвиђено је да Конференција ради у пленуму, на којем би се дали одговори на сва питања током њеног дводневног трајања, а након тога и завршним обраћањима закључио рад ове Конференције. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу