25.12.2024.
Замјеник предсједавајућег Дома народа ПСБиХ Кемал Адемовић примио плакету Вијећа Конгреса бошњачких интелектуалаца
„Замјеник предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Кемал Адемовић примио је плакету Вијећа Конгреса бошњачких интелектуалаца (ВКБИ) коју му је уручио предсједник ВКБИ, емеритус проф. др Касим Трнка.
ВКБИ је свечаном Академијом у Бошњачком институту – Фондација Адил Зулфикарпашић обиљежио 32 године успјешног рада и дјеловања. Поред свечаног програма, на Академији су лауреатима ВКБИ-а за 2024. годину уручене захвалнице и плакете.
Управни одбор Вијећа донио је одлуку о додјели споменуте плакете Вијећа, како је између осталог наведено, и за заслуге и допринос у развоју Вијећа, те афирмацију његовог угледа у земљи и иностранству, као и код других струковних, образовних и научних владиних и невладиних организација и институција, домаћих и иностраних; затим за сарадњу с Вијећем у смислу промицања заједничких програмских начела, као и за промоцију интеграционих и демократских процеса у босанскохерцеговачком друштву и држави Босни и Херцеговини.
Како су у уводним обраћањима истакли чланови руководства, ВКБИ од оснивања има два кључна задатка – изградња и очување државе Босне и Херцеговине, државе пуних људских права и једнакоправности свих њених грађана и народа на цијелом њеном територију, и други – унапређење, хармонизација и изградња темељних елемената идентитета бошњачког народа, како у Босни и Херцеговини тако и у домовинским државама гдје Бошњаци живе вијековима као аутохтони старосједилачки народ.
Једна од порука с Академије ВКБИ-а јесте да програми и пројекти које проводи ВКБИ заслужују снажнију системску институционалну подршку. Како је речено, један од стратешких пројеката од дугорочног интереса и за БиХ и за бошњачки народ јесте наставак активности на изради Рјечника босанског језика, чији је 11. том рахметли академика Џевада Јахића већ изашао. Иако је проф. Јахић преселио, неопходно је наставити ту активност, а пројекат је 20 томова великог енциклопедијског издања Рјечника босанског језика, јер сваки народ мора имати кодификацију свога језика, као темељно обиљежје његовог идентитета. Други важан пројекат, казано је током Академије, је увезивање Бошњака ма гдје били и у том контексту формиран је Матични уред друштва бошњачких вијећа с циљем бриге о идентитетским питањима Бошњака на цијелој територији бивше Југославије. Такође, исказано је опредјељење да се босанскохерцеговачки и посебно бошњачки политички лидери окупљају око основних стратешких процеса који Босну и Херцеговину воде ка пуноправном чланству у ЕУ и НАТО савез. Исказана је и почаст великанима бошњачког народа и члановима ВКБИ-а који су у овој и прошлој години преминули: Џеваду Карахасану, Абдулаху Сидрану, Џеваду Јахићу и Хаџему Хајдаревићу.
Уводничари су подсјетили да је Вијеће успостављено у најтежем времену за Босну и Херцеговину, 22. децембра 1992. године у Сарајеву, када је агресија била у највећем обиму и када се показала потреба да се окупе интелектуалци и помогну јавним властима у изналажењу најбољих рјешења за конкретна питања“. (саопштење из Кабинета замјеника предсједавајућег Дома народа Кемала Адемовића)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |