MENI
20.11.2024.

Посланица у Представничком дому и чланица Делегације ПСБиХ у ПССЕ Миа Карамехић-Абазовић учествовала у Женеви на сједници Поткомитета за вјештачку интелигенцију ПССЕ

Посланица у Представничком дому Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) и чланица Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Савјета Европе (ПССЕ) Миа Карамехић Абазовић учествовала је на сједници Поткомитета ПССЕ за вјештачку интелигенцију и људска права, која је одржана у Женеви.

Дводневна сједница окупила је водеће стручњаке из академске заједнице и индустрије, политичаре и представнике цивилног друштва како би расправљали о актуелним питањима везаним за развој и примјену вјештачке интелигенције.

У оквиру теме о етичком оквиру за развој вјештачке интелигенције у свјетлу Конвенције Савјета Европе о вјештачкој интелигенцији и људским правима учесници су расправљали о потреби успостављања јасних етичких смјерница за развој и примјену вјештачке интелигенције, како би се обезбиједило да се ова технологија користи на одговоран и праведан начин. Посебна пажња посвећена је питањима пристрасности у алгоритмима, те заштити приватности и транспарентности у доношењу одлука које се заснивају на вјештачкој интелигенцији.

Расправљало се и о геополитичким аспектима развоја вјештачке интелигенције и посебно о кориштењу вјештачке интелигенције у оружаним конфликтима и у сектору безбједности. Учесници су упозорили на потребу веће међународне сарадње у регулацији вјештачке интелигенције како би се спријечила трка у наоружању и обезбиједило да се ова технологија користи у мирнодопске сврхе.

У оквиру теме „Вјештачка интелигенција и демократија“ расправљало се о потенцијалним ризицима за демократију, као што су ширење дезинформација и манипулација јавним мнењем, те о мјерама које је потребно предузети како би се заштитила демократија у дигиталном добу.

Учествујући у расправама, посланица Карамехић – Абазовић, која је почетком октобра ове године именована за извјестиоца Комитета за културу, науку, образовање и медије ПССЕ о теми „Вјештачка интелигенција и равноправност полова“, оцијенила је оправданом забринутост засновану на истраживањима академске заједнице, али и организација које се баве заштитом људских права, а која се односи на могућност злоупотребе вјештачке интелигенције, те повреде права и приватности жена, дјеце и малољетника, као и осјетљивих друштвених група. Посебно је истакла значај контролних механизама и процјене друштвеног утицаја алата вјештачке интелигенције прије њихове комерцијализације,  укључујући и неселективно повлачење доступних података с интернета. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу