29.10.2024.
Члан Заједничке комисије за европске интеграције ПСБиХ Бранислав Бореновић обратио се учесницима 72. пленарног засједања COSAC-а у Будимпешти
Посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) и члан Заједничке комисије за европске интеграције ПСБиХ Бранислав Бореновић обратио се, у оквиру сесије о европским демографским трендовима и одговорима Европске уније (ЕУ) и држава чланица на те трендове, учесницима 72. пленарног засједања Конференције парламентарних комитета/одбора за послове ЕУ (COSAC), које је одржано у Будимпешти.
У свом излагању Боревић је оцијенио да је, у овим сложеним, осjетљивим и економски, безбједносно и геополитички захтјевним временима, за нашу цивилизацију најважније, неопходно и приоритетно рjешавање демографских изазова.
Према ријечима Бореновића, рјешавање демографских изазова доминантно је питање сваке државе, али је, како је рекао, потребна и боља координација, сарадња и размјена најбољих и најуспјешнијих искустава на европском нивоу.
Упозоравајући да је за државе региона Западног Балкана, а посебно за Босну и Херцеговину, демографија питање свих питања за наредних не четири, већ 40 година, Бореновић је упозорио да од успјешне демографске обнове зависи и економска политика, политика запошљавања, стабилност, безбједност, вриједносни принципи, али и опстанак наше цивилизације.
Говорећи од кључним демографским изазовима, Бореновић је издвојио старење становништва, ниску стопу фертилитета, метрополизацију, односно концентрацију становништва у главним градовима, депопулацију руралних подручја и у малим градовима, равнотежу између посла и животног стандарда, образовни систем, одрживост пензијског система и велике порезе.
У свом излагању Бореновић је нагласио да је максималну пажњу потребно посветити реализацији одлучних мјера и политика, које укључују потребу да демографски изазови постану апсолутни приоритет, као и потребу да се овим питањем позабаве кључни политички фактори.
„Демографска рецесија гора је од економске. Опорезивање, стамбена политика и подстицаји морају бити прилагођени породици и дјеци, баш као и медијски садржаји. Потребно је изградити више обданишта, успоставити бесплатан IVF (вантјелесна оплодња) третман, као и равнотежу између посла и приватног живота за запослене мајке“, рекао је Бореновић и поручио да сви демографски подстицаји и доприноси представљају инвестиције у будућност и опстанак ове цивилизације.
Парламентарци из држава чланица Европске уније (ЕУ) и држава у процесу приступања ЕУ у Будимпешти су водили дискусију о програму и резултатима актуелног мађарског предсједавања Савјетом ЕУ, о теми „Стање ЕУ у години институционалне транзиције и 15. години од примјене Лисабонског уговора“, као и о европској безбједности и одбрани. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |