MENI
18.7.2024.

Održana 15. sjednica Ustavnopravnog povjerenstva Doma naroda

Na 15. sjednici Ustavnopravnog povjerenstva Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) utvrđena je usuglašenost s Ustavom BiH i pravnim sustavom BiH Prijedloga zakona o dopunama Zakona o administrativnim pristojbama, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Povjerenstvo je podržalo Izvješće o radu Pravobraniteljstva Bosne i Hercegovine za razdoblje od 1. 1. 2023. godine do 31. 12. 2023. godine, čiji je podnositelj Pravobraniteljstvo BiH.

Povjerenstvo nije podržalo Godišnje izvješće Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća Bosne i Hercegovine za 2023. godinu, čiji je podnositelj Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće BiH.

K znanju je primljena Informacija o radu Tužiteljstva Bosne i Hercegovine za 2023. godinu.

U svezi sa Zahtjevom Ustavnog suda Bosne i Hercegovine od 15. 4. 2024. godine za davanje odgovora o Zahtjevu za ocjenu kompatibilnosti odredbe članka 12. Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudbenim i tužiteljskim institucijama na razini Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 90/05, 32/07 i 77/20) sa odredbama članka I/2 i člana II/4 Ustava Bosne i Hercegovine, te člankom 14. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, a čiji je podnositelj Sud Bosne i Hercegovine, Ustavnopravno povjerenstvo Doma naroda PSBiH konstatiralo je da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine na 144. plenarnoj sjednici, održanoj 30. 5. 2024. godine, donio Odluku o ovom Zahtjevu za ocjenu kompatibilnosti odredbe članka 12. Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudbenim i tužiteljskim institucijama na razini Bosne i Hercegovine (Odluka U1/24).

Razmatrajući Zahtjev Ustavnog suda Bosne i Hercegovine od 19. 6. 2024. godine za davanje odgovora o Zahtjevu za ocjenu kompatibilnosti Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudbenim i tužiteljskim institucijama na razini Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, br. 90/05, 32/07 i 77/20) sa odredbama članka I/2 i članka II/4 Ustava Bosne i Hercegovine, u svezi sa odredbama članka 14. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, članka 1. Protokola broj 12 uz Europsku konvenciju, kao i člankom 26. Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, a čiji je podnositelj Sud Bosne i Hercegovine, Ustavnopravno povjerenstvo Doma naroda PSBiH konstatiralo je sljedeće:

  1. Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu donio je Odluku kojom se donosi Zakon o plaćama i drugim naknadama u sudbenim i tužiteljskim institucijama na razini Bosne i Hercegovine, a koja je objavljena u "Službenom glasniku BiH", broj 90/05;
  2. Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine usvojila je Zakon o plaćama i drugim naknadama u sudbenim i tužiteljskim institucijama na razini Bosne i Hercegovine, koji je objavljen u "Službenom glasniku BiH", broj 32/07;
  3. Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine donijela je Zakon o izmjeni i dopunama Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudbenim i tužiteljskim institucijama na razini Bosne i Hercegovine, koji je objavljen u "Službenom glasniku BiH", broj 77/20;
  4. Ustavni sud BiH zaprimio je 12. 6. 2024. Zahtjev Suda Bosne i Hercegovine za ocjenu kompatibilnosti Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudbenim i tužiteljskim institucijama na razini Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, br. 90/05, 32/07 i 77/20) s odredbama članka I/2 i člana II/4 Ustava Bosne i Hercegovine, u svezi s odredbama članka 14. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, članka 1. Protokola broj 12 uz Europsku konvenciju, kao i s člankom 26. Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima.

Nakon rasprave, Ustavnopravno povjerenstvo Doma naroda PSBiH odlučila je da prepusti Ustavnom sudu BiH donošenje odluke o Zahtjevu.

Ustavnopravno povjerenstvo nije podržalo izaslaničku inicijativu Džemala Smajića koja glasi: „Potrebno je da Upravni inspektorat Bosne i Hercegovine izvrši inspekcijski nadzor u osam institucija Bosne i Hercegovine jer su postupili suprotno članku 27. stavak 3. Zakona o upravi i Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine i nisu dostavili tražene podatke o nacionalnoj zastupljenosti ni nakon više od četiri mjeseca od dana dostavljanja zahtjeva, te da Upravni inspektorat sukladno članku 76. Zakona o upravi naloži ovim institucijama da hitno dostave tražene podatke“. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću