MENI
21.5.2024.

Одржана 18. сједница Представничког дома ПСБиХ

На 18. сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) на усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је захтјев за разматрање по хитном поступку Приједлога закона о допуни Изборног закона Босне и Херцеговине, чији су предлагачи посланици Клуба СДА Амор Машовић, Сафет Кешо, Денијал Тулумовић, Шемсудин Дедић, Един Рамић, Нермин Мандра, Мидхат Чаушевић и Шериф Шпаго.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је и захтјев за разматрање по хитном поступку Приједлога закона о допуни Изборног закона Босне и Херцеговине, чији је предлагач посланик Шемсудин Мехмедовић.

Дом није прихватио захтјев да се по хитном поступку разматра Приједлог закона о измјенама Закона о финансирању институција Босне и Херцеговине, чији је предлагач посланик Предраг Кожул. Дом је одлучио да се овај Приједлог закона разматра по скраћеном законодавном поступку.

Дом није усвојио захтјев Савјета министара БиХ да се по хитном поступку разматра Приједлог закона о допунама Закона о платама и другим накнадама у судским и тужилачким институцијама на нивоу Босне и Херцеговине. Ради недостатка ентитетске већине, на усаглашавање Колегијуму Дома упућен је приједлог да се овај Приједлог закона разматра по скраћеном законодавном поступку.

Дом није усвојио негативно мишљење Заједничке комисије за људска права ПСБиХ о Приједлогу закона о допуни Закона о странцима, чији је предлагач посланик Нихад Омеровић. У складу с Пословником Дома, Заједничка комисија задужена је да изради ново мишљење о овом Приједлогу закона.

Представнички дом усвојио је посланичку иницијативу Мије Карамехић Абазовић која гласи: „Задужује се Савјет министара БиХ да у року од шест мјесеци сачини јавно доступну online базу података свих уговора о дјелу које склапају институције БиХ“.

На усаглашавање Колегијуму Дома ради недостатка ентитетске већине упућена је посланичка иницијатива Дениса Звиздића којом Представнички дом ПСБиХ иницира да Савјет министара БиХ приступи изради Акционог плана за реализацију приоритета 4.г) из Мишљења Европске комисије, који гласи: „Темељно унаприједити институционални оквир, укључујући и на уставном нивоу, како би се обезбиједило да су сви органи управе задужени за спровођење acquisa засновани искључиво на професионализму и да се уклони право вета у процесу доношења одлука, у складу с acquisem“.

Дом није усвојио сљедеће приједлоге закључака посланика Јасмина Емрића поводом расправе на 13. хитној сједници Представничког дома о актуелној политичкој ситуацији у институцијама Босне и Херцеговине, који гласе:

  • Узимајући у обзир цјелокупне активности у организацији 11. и 12. посебне сједнице Народне скупштине Републике Српске ради спречавања примјене, провођења и извршавања одлуке високог представника за Босну и Херцеговину, Представнички дом ПСБиХ позива Тужилаштво Босне и Херцеговине да, на основу члана 203а. „Неизвршавање одлука високог представника“ Кривичног закона Босне и Херцеговине, хитно дјелује у складу са својим надлежностима јер је очигледно да постоји основана сумња да предсједник Републике Српске Милорад Додик, удружено са другим службеним лицима тог ентитета, не поштује и спречава провођење одлуке којом се доноси Закон о измјенама и допунама Изборног закона Босне и Херцеговине, а коју је донио високи представник Christian Schmidt 26. марта 2024. године;
  • Представнички дом ПСБиХ позива Тужилаштво Босне и Херцеговине да покрене поступак утврђивања одговорности због основане сумње да је предсједник СНСД-а и ентитета Република Српска Милорад Додик, дана 17. 4. 2024. године јавно, на конференцији за медије у Административном центру Владе Републике Српске у Источном Сарајеву, негирао геноцид у Сребреници, те на тај начин починио кривично дјело;
  • С обзиром на све чешће, отворено и директно мијешање предсједника Републике Србије Александра Вучића у унутрашња политичка питања Босне и Херцеговине, Представнички дом ПСБиХ позива државе свједоке Општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини да упозоре Републику Србију на неприхватљивост нарушавања политичке независности Босне и Херцеговине, те да предузму конкретне активности и санкције ради спречавања предсједника Републике Српске Милорада Додика у бахатом и неразумном политичком дивљању којим најављује сецесију и осамостаљење босанскохерцеговачког ентитета Република Српска угрожавајући на тај начин и регионални мир, стабилност и безбједност.

Дом није усвојио приједлог закључака посланика Шемсудина Мехмедовића поводом расправе на 13. хитној сједници Представничког дома о актуелној политичкој ситуацији у институцијама Босне и Херцеговине, који гласе:

  • Предлажем да надлежне институције Босне и Херцеговине упуте протест Србији због иступа предсједника Србије Александра Вучића, те да повуку амбасадора БиХ из Београда све док Вучић јасно не ускрати подршку Додиковој намјери да сруши Дејтон и настави са активностима одвајања Републике Српске;
  • Тражим да Министарство иностраних послова БиХ затражи од Србије да Вучић повуче увреде које је изнио на рачун члана Предсједништва БиХ Дениса Бећировића, те да се извини због тога;
  • Тражим да ова ПСБиХ затражи од правосудних институција БиХ да штите законе и Устав, те процесуирају све оне који их крше предузимајући незаконите и неуставне кораке којима се блокира или онемогућава рад институција БиХ;
  • Предлажем да се, уколико било ко од посланика свјесно и у континуитету одбије да долази на сједнице, истим ускрате сва примања из буџета Босне и Херцеговине, те да се процесуира за злоупотребу положаја и несавјестан рад. 

Представнички дом усвојио је сљедеће извјештаје институција БиХ:

  • Извјештај о збрињавању избјеглица и странаца под супсидијарном заштитом у Босни и Херцеговини за 2022. годину, чији је подносилац Министарство за људска права и избјеглице БиХ;
  • Извјештај о раду Комисије за одлучивање о сукобу интереса за 2023. годину;
  • Извјештај о раду Независне комисије за праћење услова боравка у заводима, поступање и поштовање људских права лица над којима се извршавају кривичне санкције и друге мјере које је изрекао у кривичном поступку Суд Босне и Херцеговине, страни судови за дјела предвиђена Кривичним законом Босне и Херцеговине или међународним уговором чија је потписница Босна и Херцеговина или други суд у складу са законом Босне и Херцеговине за 2023. годину, са препорукама садржаним у Извјештају;
  • Годишњи извјештај Централне банке БиХ за 2023. годину;
  • Извјештај о активностима Канцеларије за ревизију институција БиХ за 2023. годину;
  • Годишњи извјештај о резултатима активности Институције омбудсмена за људска права Босне и Херцеговине за 2023. годину;
  • Извјештај о раду, с приједлогом мјера за заштиту и безбједност повратника у БиХ, чији је подносилац Радно тијело Представничког дома за израду приједлога мјера за заштиту и безбједност повратника.

Ради недостатка ентитетске већине, на усаглашавање Колегијуму Дома упућен је Извјештај о раду Правобранилаштва БиХ за 2023. годину. Уз овај Извјештај, Дом је усвојио закључак којим се Правобранилаштво БиХ задужује да у року од 30 дана достави Представничком дому ПСБиХ извјештај о свим арбитражним поступцима и другим поступцима са елементом иностраности који могу имати финансијске посљедице по БиХ.

Представнички дом примио је к знању Информацију о раду Тужилаштва БиХ за 2023. годину.

Представнички дом именовао је Негосаву Стјепановић на позицију чланице Независне комисије за праћење услова боравка у заводима, поступање и поштовање људских права лица над којима се извршавају кривичне санкције и друге мјере које је изрекао у кривичном поступку Суд Босне и Херцеговине, страни судови за дјела предвиђена Кривичним законом Босне и Херцеговине или међународним уговором чија је потписница Босна и Херцеговина или други суд у складу са законом Босне и Херцеговине.

Дом је дао сагласност за ратификацију:

  • Аката Свјетског поштанског савеза (Universal Postal Union – UPU) усвојених на 27. редовном конгресу Свјетског поштанског савеза, одржаном у Абиџану 2021, Обала Слоноваче
  • Споразума између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Републике Италије о економској сарадњи. (крај) 

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу