MENI
10.5.2024.

У Парламентарној скупштини БиХ обиљежена 75. годишњица оснивања Савјета Европе и 22. годишњица чланства БиХ у Савјету Европе

Конференцијом о доприносу чланства Босне и Херцеговине у Савјету Европе у оснаживању демократских институција Босне и Херцеговине, у Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине (ПСБиХ) данас је обиљежена 75. годишњица оснивања Савјета Европе и 22. годишњица чланства БиХ у овој најстаријој европској мултилатералној организацији.

Конференцији, чији је домаћин био предсједавајући Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Савјета Европе Саша Магазиновић, а покровитељи предсједавајући Предсједништва БиХ др Денис Бећировић и министар иностраних послова БиХ Елмедин Конаковић, присуствовали су замјеник предсједавајућег Представничког дома ПСБиХ др Денис Звиздић, посланици и делегати оба дома ПСБиХ, представници институција извршне власти БиХ, представници водећих међународних организација у БиХ, бројни представници дипломатског кора у нашој земљи, као и представници цивилног друштва у БиХ.

У уводном обраћању учесницима Конференције, предсједавајући Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Савјета Европе Саша Магазиновић оцијенио је да је Савјет Европе историјски важна институција коју данас препознајемо као нашу заједничку кућу, кућу људских права, те нагласио како је чланство БиХ у Савјету Европе и подизање заставе БиХ у Стразбуру прије 22 године био значајан тренутак за земљу у транзицији.

Према ријечима Магазиновића, чланство БиХ у Савјету Европе важно је и данас у многим аспектима.

„Омогућен нам је приступ Европском суду за људска права, који су грађани Босне и Херцеговини искористили и доказали дискриминацију у различитим случајевима. За све нас у политици најпознатији су они који се односе на дискриминацију грађана који не могу бити изабрани на важне позиције у институцијама, укључујући и Предсједништво Босне и Херцеговине. Имплементација ових одлука, прије свега промјена Устава, значиће више једнакости у нашем друштву – значиће да постајемо држава гдје је човјек, без обзира на његов идентитет, у центру пажње државе“, поручио је Магазиновић.

Подсјетио је и на значај Европске конвенције о људским правима, Истанбулске конвенције Савјета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици, на Венецијанску комисију као правни ауторитет Савјета Европе за уставна питања, изборна питања и функционисање демократских институција, те на Moneyval, тијело Савјета Европе које је БиХ помогло да буде јача у борби против прања новца и финансирања тероризма.

„Борба против говора мржње, слобода медија, развој културе и кинематографије, слобода говора, слобода окупљања, унапређење положаја локалних власти, а у посљедње вријеме и вјештачка интелигенција – само су неке од области због којих чланство Босне и Херцеговине у Савјету Европе има огромну важност за нас“, рекао је Магазиновић и оцијенио да је БиХ данас респектабилна чланица Савјета Европе и да глас БиХ у овој међународној организацији вриједи много више него што многи мисле.

На крају уводног обраћања Магазиновић је позвао све учеснике Конференције да стално подсјећају на вриједности које окупљају државе чланице у Савјету Европе, да живе и раде у складу с тим вриједностима, да их промовишу и штите када су нападнуте.

„То је гаранција да ћемо у добрим временима бити прогресивно друштво, а у лошим временима да ћемо бити на правој страни историје“, закључио је Магазиновић.

О значају Савјета Европе као организације, те чланству БиХ у Савјету Европе говорили су и савјетница предсједавајућег Предсједништва БиХ др Дениса Бећировића Хода Дедић, те замјеник министра иностраних послова БиХ Јосип Бркић.

Током панел дискусије о доприносу чланства Босне и Херцеговине у Савјету Европе у оснаживању демократских институција Босне и Херцеговине, којом је модерирала шефица Канцеларије Савјета Европе у БиХ Bojana Urumova, о својим искуствима у раду у институцијама Савјета Европе говорили су чланица Делегације ПСБиХ у ПССЕ и чланица Мониторинг комитета ПССЕ Сабина Ћудић, стални представник БиХ при Савјету Европе амбасадор Харис Башић и Јован Марјановић, директор Сарајево Филм фестивала и дугогодишњи члан менаџерског борда Фонда Eurimages Савјета Европе, који већ двије деценије пружа снажну подршку бх кинематографији.

Преузевши испуњавање обавеза које произилазе из чланства, Босна и Херцеговина је 24. априла 2002. године постала 44. држава чланица Савјета Европе. Усвајањем преко 90 конвенција и пратећих протокола, БиХ је препозната као кооперативна чланица Савјета Европе која дијели и промовише виједности ове међународне организације, те остаје предана наставку тог пута. (крај) 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу