MENI
3.5.2024.

Посланик у Представничком дому ПСБиХ Нихад Омеровић обратио се учесницима 6. свјетског форума о интеркултуралном дијалогу у Бакуу

Посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Нихад Омеровић учествује на 6. свјетском форуму о интеркултуралном дијалогу, који се, на тему „Дијалог за мир и глобалну безбједност – сарадња и међусобна повезаност“, одржава у Бакуу (Република Азербејџан).

У свом обраћању учесницима овог глобалног догађаја, Омеровић је говорио о потреби успостављања и промовисања међукултурног и међурелигијског дијалога у мултиетничким друштвима. Честитајући на успјешној организацији Форума, Омеровић је казао да се, у данашњем времену изражених ратних сукоба, сталних пријетњи новим сукобима, присутних напетости на већем броју територија које посједују богатство мултикултуралности и мултиетничности, као примарна јавља потреба за активним и системским међукултурним дијалогом.

Према ријечима Омеровића, дискриминација, нетолеранција, низак степен друштвене, културне, научне и вјерске свијести, те злоупотреба вјерске или етничке припадности представљају кључне проблеме у процесу међукултурног дијалога. Стога би, рекао је Омеровић, кључне активности свих тијела власти, као и невладиног сектора, у циљу промјене негативног тренда када је ријеч о заштити основних људских слобода, социјалних, етничких, вјерских и националних права мањинских група, требале да буду промоција међукултурног дијалога, заштита и јачање људских права, успостављање ефикасних демократских процеса, као и стварање законодавних механизама који обезбјеђују владавину права, те постизање чврсте интеграције и кохезије у друштву.

Истичући значај међукултурног дијалога у вјерском контексту, Омеровић је поручио да је потребно имати у виду универзалну и  безвремену вриједност да „другом и другачијем не смијемо чинити што не би чинили себи“, те да се сви скупа морамо борити за промовисање универзалних позитивних вриједности које су идентичне за све вјере, све културе и све нације.

Према Омеровићевим ријечима, примјер Босне и Херцеговине, државе са вишевијековном мултиетничном и мултикултурном историјом, показује да, колико год биле јаке силе зла, борба за слободу, утемељена на принципима једнакости и равноправности, увијек побјеђује. Стога, само на принципу истинске равноправности може се градити трајни глобални мир, те сигурно и просперитетно друштво, поручио је Омеровић на крају свог обраћања учесницима 6. свјетског форума о интеркултуралном дијалогу у Бакуу.

У изјави за бројне новинарске екипе, које су пратиле овај глобални скуп, Омеровић је оцијенио да се важност овог форума огледа у потенцирању потребе успостављања активнијег међукултурног дијалога. Према ријечима Омеровића, међукултурни дијалог омогућава да на конструктиван и демократски начин приђемо различитим идентитетима на основу универзалних вриједности које дијелимо - једнакост, националне, вјерске и све друге слободе. Само кроз прагматично дјеловање кључних актера – државних лидера, парламентараца, вјерских лидера, академске заједнице, културних заједница, мигрантских заједница и невладиног сектора - можемо спријечити етничке, вјерске, језичне и културне подјеле, те постићи већи степен међуетничког дијалога и разумијевања, казао је Омеровић у изјави за медије у Бакуу.

Учесници 6. свјетског форума о интеркултуралном дијалогу имали су прилику да, у оквиру панел расправа, размијене мишљења, ставове и искуства у вези са бројним питањима, попут улоге образовања и ангажмана омладине у сузбијању ксенофобије, дискриминације и спречавања злочина из мржње, питања миграција и њиховог друштвеног утицаја, као и пријетњи по међународну безбједност, улоге жена и њихових права у јачању мултикултуралног дијалога, изградње повјерења кроз међувјерски дијалог, те питања вјештачке интелигенције као прилике или пријетње људској култури и цивилизацији. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу