22.2.2024.
Предсједавајућем Представничког дома ПСБиХ Маринку Чавари на 27. Евроазијском економском самиту у Истанбулу уручена Медаља части Фондације „Marmara Group“
"Предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Маринко Чавара учествовао је на 27. Евроазијском економском самиту, престижној међународној конференцији која је, у организацији Фондације „Marmara Group“, одржана у Истанбулу.
Током дводневног Самита, на коме су учествовали активни и ранији предсједници држава и влада, министри, парламентарци, представници бројних мултилатералних међународних организација из цијелог свијета, те истакнути академски професори и експерти, размијењена су мишљења и ставови о различитим глобалним питањима, попут климатске кризе, заштите животне средине и енергетских питања.
За вријеме трајања Самита организатори су приредили свечаност на којој је предсједавајућем Представничког дома ПСБиХ Маринку Чавари уручена Медаља части Фондације „Marmara Group“ за десетогодишњи допринос раду Фондације и Еуроазијском економском самиту.
У свом обраћању учесницима Самита, у оквиру сесије под називом „Од кризе до стабилности – изградња инклузивног свијета“, предсједавајући Чавара изразио је захвалност организаторима на позиву, те им упутио честитке на успјешној организацији Самита, као традиционалног годишњег међународног догађаја од великог глобалног и регионалног значаја.
Казао је како, у изазовним временима, када свјетски поредак пролази кроз значајне промјене, изградња инклузивног свијета постаје императив за одржавање стабилности и просперитета. Према ријечима предсједавајућег Чаваре, сада, више него икад, свијет мора заједно радити на стварању друштва које укључује све своје становнике.
„Изградња инклузивног свијета укључује промовисање сарадње међу земљама, поштивање разноликости и обезбјеђивање да ниједна друштвена група не буде запостављена у процесима доношења одлука“, рекао је Чавара и нагласио да свијет мора наћи начин како да активно утиче на оне који себично изазивају ратове и сукобе да престану или наћи начин како их спријечити. „Изазивање ратова доноси страхоте које утичу на милионе живота. Морамо одлучно критиковати оне који, умјесто тражења дијалога и мирних рјешења, бирају пут насиља и уништавања. Ратови не доносе рјешења, већ само продубљују патње и штете будућности генерација које долазе. Људске жртве, патње, економске катастрофе и друштвени раздори - све су то посљедице које произлазе из одлука оних који гурају свијет према ратним сукобима“, упозорио је Чавара и поручио да нема оправдања за непоштивање основних људских права и недостатак преданости дипломатским напорима који би спријечили ескалацију сукоба.
Нагласивши да, суочени са изазовом промјене свјетског поретка, не требамо прихватити пут насиља као одговор, предсједавајући Чавара казао је како, умјесто тога, треба да тражимо заједничке вриједности које нас повезују, да радимо на јачању дијалога и сарадње, те да градимо свијет у којем ће превладати разум, а не оружје. „Нека наша критика буде снажна порука онима који изазивају ратове - мир и стабилност су циљеви које морамо предано тражити заједно“, поручио је Чавара.
Говорећи о економској инклузивности, предсједавајући Представничког дома ПСБиХ Маринко Чавара рекао је како то не може бити тек фраза и да човјечанство мора активно радити на смањењу јаза између просперитетних и оних у стању потребе.
„То значи промоцију праведних економских политика, стварање прилика за образовање и запошљавање, те подстицање предузетништва. Економски систем који не искључује, већ укључује све слојеве друштва, кључан је за стабилност. Социјална инклузивност је основни стуб стабилног друштва. Разноликост треба бити наша снага, а не слабост. Борба против дискриминације, промоција једнаких права и приступ здравственим и образовним ресурсима за све становнике кључни су елементи изградње инклузивног друштва. Само тако можемо остварити равнотежу и праведност“, казао је Чавара.
Према његовој оцјени, стабилна демократија игра кључну улогу у изградњи инклузивног свијета, а кроз владавину права, одговорност и транспарентност, институције граде повјерење грађана и смањују ризик од политичких превирања. „Кроз изборне системе и политичке институције које промовишу учешће различитих друштвених група, демократија гради темеље инклузивног друштва. Слободни и независни медији кључни су за информисање грађана, изношење различитих перспектива и надзор власти. То доприноси транспарентности и спречава концентрацију моћи. Активна борба против корупције одржава повјерење у демократске институције. Транспарентност и одговорност кључни су у спречавању злоупотребе моћи и подржавању праведности“, рекао је Чавара.
Он је додао да одржавање стабилне демократије није само унутрашњи изазов за државе, већ и допринос глобалној стабилности и инклузивности. С тим у вези, Чавара је учеснике Самита позвао на заједничке напоре у поштовању демократских принципа с циљем да се изгради свијет који промовише мир, правду и једнакост за све. „Ово је позив на дјеловање. Подстичем нас да се активно укључимо у изградњу инклузивног свијета јер само заједничким напорима можемо превладати изазове које пред нас поставља савремено друштво. Нека наше акције одражавају нашу преданост стварању свијета у којем се сваки појединац осјећа важним и подржаним. Сви имамо улогу и можемо бити дио позитивних промјена у својој локалној средини, земљи и цијелом свијету. На том путу желим нам срећу и успјех“, закључио је предсједавајући Представничког дома ПСБиХ Маринко Чавара у свом обраћању учесницима 27. Евроазијског економског самита у Истанбулу." (саопштење из Кабинета предсједавајућег Представничког дома Марника Чаваре)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |