29.1.2024.
Чланови Заједничке комисије за економске реформе и развој ПСБиХ разговарали са представницима Агенције за унапређење страних инвестиција у БиХ
Чланови Заједничке комисије за економске реформе и развој Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) разговарали су данас у Сарајеву са представницима Агенције за унапређење страних инвестиција у Босни и Херцеговини (ФИПА).
Секретарка Агенције Маида Бећировић презентовала је надлежности Агенције које произилазе из Закона о Агенцији за унапређење страних инвестиција у Босни и Херцеговини, као и активности ове институције. Изнијела је и информације које се односе на организациону структуру Агенције, број запослених, као и на податке о активностима које проводи преко свога сједишта у Сарајеву и регионалних канцеларија у Мостару и Бањој Луци. Упозорила је и на одређене изазове с којима се Агенција суочава, попут потребе за већим финансијским средствима која би се користила за презентацију потенцијала за улагање у Босни и Херцеговини на различитим врстама догађаја који се организују у земљи, региону, али и шире, на значајним привредним сајмовима у Европи и свијету.
На састанку су изнесени и подаци о повећаном приливу страних инвестиција у Босну и Херцеговину у посљедње три године, што је, како је речено, резултат и активности које проводи Агенција. Истакнуто је да се нарочито сарађује са локалним заједницама у којима се стране инвестиције имплементирају, те да веома често Агенција посредује у рјешавању проблема с којима се страни инвеститори сусрећу приликом улагања у Босни и Херцеговини. Презентовани су и подаци о областима у којима су страна улагања била највећа. Истакнуто је да је то област финансија, затим базних метала, те производња електричне енергије – област обновљивих извора енергије.
Одговарајући на питања чланова Заједничке комисије, секретарка Агенције је упознала присутне са компаративним предностима наше земље које привлаче стране инвеститоре, попут потицаја који се додјељују страним инвеститорима, царинских олакшица у неким областима, ниских производних трошкова и слично, али и са компликованим правним системом, те релативно лошим имиџом који наша земља има у иностранству као главним недостацима који утичу на то да потенцијални улагачи не желе улагати у Босну и Херцеговину. Споменуто је и питање улагања у област пољопривреде и производње хране, у вези с чим је истакнуто да један од највећих проблема представља уситњеност посједа на пољопривредном земљишту. Казано је да се ова област настоји представити као потенцијал за органску производњу јер наша земља посједује земљиште које није загађено и које представља значајан ресурс за овај вид производње.
Чланови Заједничке комисије нагласили су да подржавају активности Агенције и модалитете унапређења рада ФИПА-е. Чланови Заједничке комисије закључили су да је пракса организовања оваквих састанака корисна и члановима Комисије, али и представницима институција БиХ. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |