MENI
15.12.2023.

Чланови Делегације ПСБиХ у ПС Процеса сарадње у Југоисточној Европи учествовали на састанку Сталног одбора ПССЕЕЦП-а у Скопљу

Предсједавајући Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Процеса сарадње у Југоисточној Европи (ПССЕЕЦП) Илија Цвитановић и замјеници предсједавајућег Делегације Младен Босић и Џемал Смајић учествовали су на састанку Сталног одбора ПССЕЕЦП-а, који је данас одржан у Собрању Републике Сјеверне Македоније у Скопљу.

На састанку су презентовани приоритети предсједавања Сјеверне Македоније овом регионалном иницијативом у 2024. години, међу којима ће бити и јачање регионалне економске сарадње земаља региона, што је, како је речено, један од кључних елемената Стратегије Југоисточне Европе 2030 (SEE2030).

У свом обраћању учесницима састанка, предсједавајући Делегације ПСБиХ у ПССЕЕЦП Илија Цвитановић захвалио се Сјеверној Македонији на организацији овог догађаја, те домаћинима честитао на, како је казао, тешким одлукама које су доносили у процесу европских интеграција. С тим у вези, Цвитановић је упозорио и на двоструке аршине који се, како је рекао, примјењују према Сјеверној Македонији и другим земљама које су оствариле значајан напредак на путу ка чланству у Европску унију (ЕУ).

У свом излагању Цвитановић је указао и на чињеницу да цијели регион осјећа посљедице сукоба у Украјини и Гази, као и на то да унутар земаља чланица СЕЕЦП-а постоји доста тема о којима се различито размишља. Као примјер сложености односа земаља региона Цвитановић је навео податак да је, да би из Мостара дошао до Скопља, морао осам пута да покаже пасош на границама.

Према Цвитановићу, регион се суочава и са много заједничких проблема, какви су миграције и одлазак младих људи. Нагласио је да би рјешење за регион био убрзан пријем у чланство држава које још увијек нису чланице ЕУ. Захвалио се Хрватској и Словенији на снажној подршци коју у континуитету дају Босни и Херцеговини на путу ка ЕУ, те позвао и друге земље чланице СЕЕЦП-а да поступају на исти начин. Указао је и на значај СЕЕЦП-а и других регионалних иницијатива, које, како је рекао, треба да раде више на јачању сарадње и смањивању политичких и економских разлика међу земљама региона.

Цвитановић је говорио и о спорном питању сједишта Секретаријата СЕЕЦП-а, те је предложио да, уколико изостане договор Турске и Бугарске о овом питању, сједиште Секретаријата СЕЕЦП-а буде у Сарајеву.

На састанку у Скопљу представници Регионалног савјета за сарадњу (RCC) презентовали су нови приступ провођења SEE2030.  Стратегија SEE2030, која је усвојена у јуну 2021. године на Самиту СЕЕЦП-а у Анталији, представља заједнички позив на акцију свих 13 економија држава чланица СЕЕЦП-а. Стратегија SEE2030 настоји да промовише и унаприједи имплементацију циљева одрживог развоја Уједињених нација у региону Југоисточне Европе. Циљ Стратегије је постизање регионално одрживог економског раста, смањење сиромаштва и неједнакости, побољшање социјалне укључености, оснаживање жена, успоравање депопулације, побољшање укупног квалитета живота грађана, те убрзавање зелене и дигиталне транзиције. (крај)

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу