MENI
15.12.2023.

Članovi Izaslanstva PSBiH u PS Procesa suradnje u Jugoistočnoj Europi sudjelovali na sastanku Stalnog odbora PSSEECP-a u Skoplju

Predsjedatelj Izaslanstva Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u Parlamentarnoj skupštini Procesa suradnje u Jugoistočnoj Europi (PSSEECP) Ilija Cvitanović i zamjenici predsjedatelja Izaslanstva Mladen Bosić i Džemal Smajić sudjelovali su na sastanku Stalnog odbora PSSEECP-a, koji je danas održan u Sobranju Republike Sjeverne Makedonije u Skoplju.

Na sastanku su prezentirani prioriteti predsjedavanja Sjeverne Makedonije ovom regionalnom inicijativom u 2024. godini, među kojima će biti i jačanje regionalne ekonomske suradnje zemalja regije, što je, kako je rečeno, jedan od ključnih elemenata Strategije Jugoistočne Europe 2030 (SEE2030).

U svom obraćanju sudionicima sastanka, predsjedatelj Izaslanstva PSBiH u PSSEECP Ilija Cvitanović zahvalio se Sjevernoj Makedoniji na organizaciji ovog događaja, te domaćinima čestitao na, kako je kazao, teškim odlukama koje su donosili u procesu europskih integracija. S tim u svezi, Cvitanović je upozorio i na dvostruke aršine koji se, kako je rekao, primjenjuju prema Sjevernoj Makedoniji i drugim zemljama koje su ostvarile značajan napredak na putu ka članstvu u Europsku uniju (EU).

U svom izlaganju Cvitanović je ukazao i na činjenicu da cijela regija osjeća posljedice sukoba u Ukrajini i Gazi, kao i na to da unutar zemalja članica SEECP-a postoji dosta tema o kojima se različito razmišlja. Kao primjer složenosti odnosa zemalja regije Cvitanović je naveo podatak da je, da bi iz Mostara došao do Skoplja, morao osam puta da pokaže putovnicu na granicama.

Prema Cvitanoviću, regija se suočava i sa mnogo zajedničkih problema, kakvi su migracije i odlazak mladih ljudi. Naglasio je da bi rješenje za regiju bio ubrzan prijam u članstvo država koje još uvijek nisu članice EU. Zahvalio se Hrvatskoj i Sloveniji na snažnoj potpori koju u kontinuitetu daju Bosni i Hercegovini na putu ka EU, te pozvao i druge zemlje članice SEECP-a da postupaju na isti način. Ukazao je i na značaj SEECP-a i drugih regionalnih inicijativa, koje, kako je rekao, treba da rade više na jačanju suradnje i smanjivanju političkih i ekonomskih razlika među zemljama regije.

Cvitanović je govorio i o spornom pitanju sjedišta Tajništva SEECP-a, te je predložio da, ukoliko izostane dogovor Turske i Bugarske o ovom pitanju, sjedište Tajništva SEECP-a bude u Sarajevu.

Na sastanku u Skoplju predstavnici Regionalnog vijeća za suradnju (RCC) prezentirali su novi pristup provođenja SEE2030.  Strategija SEE2030, koja je usvojena u lipnju 2021. godine na Summitu SEECP-a u Antaliji, predstavlja zajednički poziv na akciju svih 13 ekonomija država članica SEECP-a. Strategija SEE2030 nastoji da promovira i unaprijedi implementaciju ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda u regiji Jugoistočne Europe. Cilj Strategije je postizanje regionalno održivog ekonomskog rasta, smanjenje siromaštva i nejednakosti, poboljšanje socijalne uključenosti, osnaživanje žena, usporavanje depopulacije, poboljšanje ukupnog kvaliteta života građana, te ubrzavanje zelene i digitalne tranzicije. (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću