13.12.2023.
Делегаткиња у Дому народа и замјеница предсједавајућег Делегације ПСБиХ у ПССЕ Сњежана Новаковић – Бурсаћ учествује на дводневном засједању Комитета Парламентарне скупштине Савјета Европе за политичка питања и демократију
Делегаткиња у Дому народа Парламентарне скупстине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) и чланица Делегације ПСБиХ у Парламентраној скупштини Савјета Европе (ПССЕ) Сњежана Новаковић - Бурсаћ учествује на дводневном засједању Комитета Парламентарне скупштине Савјета Европе за политичка питања и демократију које се одржава у Паризу.
Након што је чланица Komiteta Dora Bakoyanis из Грчке представила Комитету закључке након своје посјете Косову с циљем утврђивања чињеница у вези са захтјевом за чланство Косова у Савјету Европе, члановима Комитета обратила се Сњежана Новаковић – Бурсаћ, која је, постављајући питање - да ли у овом случају под термином владавина права подразумијевамо и владавину међународног права, казала да би одговор на ово питање требао бити позитиван, иако, како је истакла, сви свједочимо опасном тренду да се одлучује супротно.
Новаковић – Бурсаћ је у свом обраћању нагласила и то да Босна и Херцеговина, међу многим другим чланицама Уједињених нација (УН), није признала Косово као независну државу и та се чињеница, како је казала, неће промијенити у будућности. Резолуција 1244 и даље је на снази и не смије бити заобиђена или игнорисана, казала је Новаковић – Бурсаћ, те додала да, када је ријеч о демократији и владавини права на терену, свједочимо свакодневном насиљу, грубим кршењима основних права српског становништва на Косову, које, како је истакла, у 21. вијеку и у срцу Европе, живи у гетима и без слободе кретања. Указала је на то да су широм територије Косова уништавана српска гробља у покушају брисања трага српског постојања на том простору, да је уништен велики број цркава и других објеката које су важан дио српске културне баштине, те упозорила да постоје многи покушаји лажне интерпретације историјских чињеница, поријекла и контекста културне баштине.
Имајући све ово на уму, апсолутно је неопходно нагласити да ниједан од услова за приступање Косова Савјету Европе није испуњен, казала је Новаковић – Бурсаћ.
Члановима Комитета је представљен и детаљан извјештај о актуелним дешавањима у Либији и на Блиском Истоку, са освртом на посљедице ових дешавања на Европу.
Наглашено је да је улога међународне заједнице у посредовању за постизање мира изузетно слаба због, како је речено, међународне анархије у којој се налазе међународни актери, међу којима главну улогу тренутно имају Сједињене Америчке Државе (САД), и уз двоструку улогу арапских држава. Како је речено, ставови САД-а по питању овог сукоба често нису у складу са ставовима УН-а, а посебну забринутост изазивају посљедице овог сукоба, како за Европу, тако и за цијели свијет. Учесници засједања казали су да се те посљедице, прије свега, огледају у порасту антисемитизма и исламофобије, а једино рјешење за престанак сукоба, без обзира на сложеност ситуације и чињеницу да ниједна од страна не признаје другу страну, јесте у повратку дијалогу.
Члановима Комитета су се по овој тачки обратили и амбасадор Израела у међународним организацијама у Паризу Haim Assaraf као и амбасадорка и шефица Мисије Палестине у Француској Hala Abou Hassira.
Сви учесници у расправи су изнијели став да се под хитно мора пронаћи рјешење сукоба, јер је, како су нагласили, недопустиво да страда велики број невиних цивила.
На сједници Комитета се расправљало и о извјештајима о националној политичкој реформи у Бјелорусији, као и о страном мијешању као пријетњи демократској безбједности у Европи. Чланови Комитета су разговарали и о јачању учешћа младих у раду ПССЕ, санкцијама као заштитним мјерама за људска права и демократију, те о теми миграција и азила у изборној кампањи и посљедицама за пријем и права миграната. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |