MENI
13.12.2023.

Izaslanica u Domu naroda i zamjenica predsjedatelja Izaslanstva PSBiH u PSVE Snježana Novaković – Bursać sudjeluje na dvodnevnom zasjedanju Komiteta Parlamentarne skupštine Vijeća Europe za politička pitanja i demokraciju

Izaslanica u Domu naroda Parlamentarne skupstine Bosne i Hercegovine (PSBiH) i članica Izaslanstva PSBiH u Parlamentranoj skupštini Vijeća Europe (PSVE) Snježana Novaković - Bursać sudjeluje na dvodnevnom zasjedanju Komiteta Parlamentarne skupštine Vijeća Europe za politička pitanja i demokraciju koje se održava u Parizu.

Nakon što je članica Komiteta Dora Bakoyanis iz Grčke predstavila Komitetu zaključke nakon svog posjeta Kosovu s ciljem utvrđivanja činjenica u svezi sa zahtjevom za članstvo Kosova u Vijeću Europe, članovima Komiteta obratila se Snježana Novaković – Bursać, koja je, postavljajući pitanje - da li u ovom slučaju pod terminom vladavina prava podrazumijevamo i vladavinu međunarodnog prava, kazala da bi odgovor na ovo pitanje trebao biti pozitivan, iako, kako je istaknula, svi svjedočimo opasnom trendu da se odlučuje suprotno.

Novaković – Bursać je u svom obraćanju naglasila i to da Bosna i Hercegovina, među mnogim drugim članicama Ujedinjenih naroda (UN), nije priznala Kosovo kao neovisnu državu i ta se činjenica, kako je kazala, neće promijeniti u budućnosti. Rezolucija 1244 i dalje je na snazi i ne smije biti zaobiđena ili ignorirana, kazala je Novaković – Bursać, te dodala da, kada je riječ o demokraciji i vladavini prava na terenu, svjedočimo svakodnevnom nasilju, grubim kršenjima temeljnih prava srpskog stanovništva na Kosovu, koje, kako je istaknula, u 21. stoljeću i u srcu Europe, živi u getima i bez slobode kretanja. Ukazala je na to da su diljem teritorije Kosova uništavana srpska groblja u pokušaju brisanja traga srpskog postojanja na tom prostoru, da je uništen veliki broj crkava i drugih objekata koje su važan dio srpske kulturne baštine, te upozorila da postoje mnogi pokušaji lažne interpretacije povijesnih činjenica, podrijetla i konteksta kulturne baštine.

Imajući sve ovo na umu, apsolutno je neophodno naglasiti da nijedan od uvjeta za pristupanje Kosova Vijeću Europe nije ispunjen, kazala je Novaković – Bursać.

Članovima Komiteta je predstavljeno i detaljno izvješće o aktualnim dešavanjima u Libiji i na Bliskom Istoku, sa osvrtom na posljedice ovih dešavanja na Europu.

Naglašeno je da je uloga međunarodne zajednice u posredovanju za postizanje mira izuzetno slaba zbog, kako je rečeno, međunarodne anarhije u kojoj se nalaze međunarodni akteri, među kojima glavnu ulogu trenutno imaju Sjedinjene Američke Države (SAD), i uz dvostruku ulogu arapskih država. Kako je rečeno, stavovi SAD-a po pitanju ovog sukoba često nisu sukladni stavovima UN-a, a posebnu zabrinutost izazivaju posljedice ovog sukoba, kako za Europu, tako i za cijeli svijet. Sudionici zasjedanja kazali su da se te posljedice, prije svega, ogledaju u porastu antisemitizma i islamofobije, a jedino rješenje za prestanak sukoba, bez obzira na složenost situacije i činjenicu da nijedna od strana ne priznaje drugu stranu, jeste u povratku dijalogu.

Članovima Komiteta su se po ovoj točki obratili i veleposlanik Izraela u međunarodnim organizacijama u Parizu Haim Assaraf kao i veleposlanica i šefica Misije Palestine u Francuskoj Hala Abou Hassira.

Svi sudionici u raspravi su iznijeli stav da se pod hitno mora pronaći rješenje sukoba, jer je, kako su naglasili, nedopustivo da strada veliki broj nevinih civila.

Na sjednici Komiteta se raspravljalo i o izvješćima o nacionalnoj političkoj reformi u Bjelorusiji, kao i o stranom miješanju kao prijetnji demokratskoj sigurnosti u Europi. Članovi Komiteta su razgovarali i o jačanju sudjelovanja mladih u radu PSVE, sankcijama kao zaštitnim mjerama za ljudska prava i demokraciju, te o temi migracija i azila u izbornoj kampanji i posljedicama za prijam i prava migranata. (kraj)

 

 

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću