MENI
20.11.2023.

Одржана 13. сједница Представничког дома ПСБиХ

На 13. сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) на усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је захтјев да се Приједлог закона о Врховном суду Босне и Херцеговине, чији је предлагач посланик Денис Звиздић, разматра по хитном поступку.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је и захтјев да се Приједлог закона о допуни Закона о странцима, чији је предлагач посланик Нихад Омеровић, разматра по хитном поступку.

Представнички дом није усвојио, по хитном поступку, Приједлог закона о престанку важења Закона о Тужилаштву Босне и Херцеговине, чији је предлагач посланик Милорад Којић. Дом је претходно усвојио захтјев да се овај Приједлог закона размата по хитном поступку.

Представнички дом по хитном поступку није усвојио Приједлог закона о престанку важења Закона о Суду Босне и Херцеговине, чији је предлагач посланик Милорад Којић. Претходно је усвојен захтјев предлагача да се овај Приједлог закона разматра по хитном поступку.

Ради недостатка ентитетске већине, на усаглашавање Колегијуму Дома упућен је, по хитном поступку, Приједлог закона о измјени и допунама Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у Босни и Херцеговини, чији су предлагачи посланици Милан Дуновић, Златан Бегић и Влатко Главаш. Дом је претходно усвојио захтјев да се овај Приједлог закона разматра по хитном поступку.

Представнички дом усвојио је Резолуцију о спречавању свих облика насиља над женама и узнемиравања жена у Босни и Херцеговини, чији су предлагачи посланици Јасмин Имамовић, Рејхана Дервишевић, Саша Магазиновић, Албин Муслић и Ермина Салкичевић-Диздаревић (текст усвојене Резолуције можете прочитати овдје).

Усвојена је посланичка иницијатива Нихада Омеровића којом се од Министарства правде Босне и Херцеговине тражи да, у сарадњи са Високим судским и тужилачким савјетом и Надзорним тијелом за праћење провођења Ревидиране државне стратегије за рад на предметима ратних злочина, у року од 30 дана од дана усвајања иницијативе достави Представничком дому ПСБиХ детаљну анализу провођења Ревидиране државне стратегије за рад на предметима ратних злочина.

Усвојена је и посланичка иницијатива Нихада Омеровића и Сафета Кеше којом се Савјет министара БиХ задужује да путем Министарства финансија и трезора БиХ издвоји средства у износу од 1.000.000 КМ за медицинску помоћ становништву Газе, с посебним акцентом на дјецу Газе.

Дом је усвојио и посланичку иницијативу Шемсудина Дедића којом се задужује Савјет министара БиХ да у што краћем року усвоји и достави Нацрт Закона о буџету институција БиХ и међународних обавеза БиХ за 2024. годину Предсједништву БиХ, које ће поднијети Приједлог закона о буџету институција БиХ и међународних обавеза БиХ ПСБиХ на усвајање.

Представнички дом усвојио је Годишњи ревизорски извјештај о главним налазима и препорукама за 2022. годину, чији је подносилац Канцеларија за ревизију институција БиХ.

Усвојено је Збирно мишљење о финансијској ревизији институција БиХ за 2022. годину. Уз Збирно мишљење (прилог можете прочитати овдје) усвојени су и сљедећи закључци:

  1. Представнички дом прихвата 72 извјештаја финансијске ревизије институција БиХ за 2022. годину, од којих:

    a)    61 извјештај финансијске ревизије институција БиХ чије је финансијско пословање оцијењено ревизорским „позитивним мишљењем“ и „''позитивним мишљењем са скретањем пажње“ (по основу мишљења ревизора о финансијским извјештајима и по основу мишљења ревизора о усклађености) – (Прилог 1. Збирног мишљења можете прочитати овдје);

    b)    11 извјештаја финансијске ревизије институција БиХ чије је финансијско пословање оцијењено ревизорским „мишљењем са резервом са скретањем пажње“ (по основу мишљења ревизора о финансијским извјештајима и по основу мишљења ревизора о усклађености) – (Прилог 2. Збирног мишљења можете прочитати овдје);

  2. Представнички дом обавезује руководство 40 институција БиХ, чије је финансијско пословање у 2022. години оцијењено ревизорским „позитивним мишљењем са скретањем пажње“ (обухватајући скретања пажње уз позитивна мишљења ревизора о финансијским извјештајима и/или уз позитивна мишљења ревизора о усклађености), на предузимање свих потребних мјера из надлежности сваке институције посебно, како би се избјегле даљње посљедице појава на које је ревизија скренула пажњу при истицању предмета у „позитивном мишљењу“, а посебно да материјалност таквих налаза ревизије евентуално не прерасте у будуће квалификације у наредном извјештају ревизије.
  3. Представнички дом усваја предложене закључке Комисије за 11 институција БиХ, садржане у појединачним комисијским мишљењима за сваку институцију БиХ, а чији су ревизорски извјештаји финансијског пословања за 2022. годину били предмет детаљне комисијске анализе.
  4. Представнички дом ПСБиХ тражи од Агенције за идентификациона документа, евиденцију и размјену података БиХ, Граничне полиције БиХ, Министарства комуникација и транспорта БиХ, Министарства одбране БиХ, Министарства иностраних послова БиХ, Комисије за очување националних споменика БиХ, Правобранилаштва БиХ, Службе за заједничке послове институција БиХ, Управе за индиректно опорезивање БиХ, Канцеларије за ветеринарство БиХ и Завода за извршење кривичних санкција, притвора и других мјера да свака институција засебно посвети посебну пажњу даљем јачању свог система интерних контрола с циљем повећања ефикасности финансијског пословања и поузданости финансијских извјештаја.
  5. Представнички дом задужује Министарство финансија и трезора БиХ да у Инструкцији са упутствима за припрему захтјева за додјелу средстава из Буџета, почевши од буџета за 2025. годину (Инструкција број 2) тражи од институција БиХ, које су по Извјештају о финансијској ревизији институција БиХ за претходну годину за коју је окончана ревизија добиле „негативно мишљење“, „мишљење с резервом“, „мишљење с резервом са скретањем пажње“, те „позитивно мишљење са скретањем пажње“, да у буџетском захтјеву детаљно аналитички прикажу и образложе буџетске ставке које су повезане са недостацима или неправилностима које су биле основ за мишљење Канцеларије за ревизију институција БиХ у претходној години. Такође, Представнички дом задужује Канцеларију за ревизију институција БиХ да прије рока дефинисаног за достављања Инструкције број 2 институцијама БиХ достави Министарству финансија и трезора БиХ списак институција БиХ које у буџетском захтјеву треба детаљно аналитички да прикажу и образложе ставке на које ће се обавеза из претходног наведеног закључка односити.
  6. Представнички дом задужује Савјет министара БиХ да у најкраћем року изради смјернице којим би се трајање, садржај и услови за склапање уговора о дјелу у институцијама БиХ детаљно дефинисали.

Усвојен је и Извјештај - праћење реализације препорука ревизије учинка „Управљање процесом реализације уговора о јавним набавкама у институцијама Босне и Херцеговине“, чији је подносилац Канцеларија за ревизију институција БиХ.

Поводом извјештаја ГРЕВИО комитета за Босну и Херцеговину о законодавним и другим мјерама предузетим за спровођење одредаба Конвенције Савјета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици (Истанбулске конвенције) и Препорука Комитета потписница Истанбулске конвенције Савјета Европе, Представнички дом усвојио је сљедеће закључке:

  • Представнички дом ПСБиХ са забринутошћу је примио к знању ГРЕВИО Извјештај за Босну и Херцеговину о законодавним и другим мјерама предузетим у циљу провођења одредби Конвенције Савјета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици (Истанбулска конвенција) и Препоруке Комитета потписница Истанбулске конвенције Савјета Европе.
  • Представнички дом ПСБиХ позива парламенте ентитета, Брчко дистрикта БиХ и кантона да размотре предметни Извјештај и, у складу са препорукама, предузму тражене законодавне мјере.
  • Представнички дом ПСБиХ позива Савјет министара БиХ и све друге органе извршне власти у БиХ да, у складу са својим надлежностима, покрену законодавне иницијативе и предузму друге мјере у циљу испуњења препорука из ГРЕВИО Извјештаја и Комитета потписница Истанбулске конвенције Савјета Европе.
  • Представнички дом ПСБиХ позива Савјет министара БиХ да, у сарадњи са ресорним институцијама на ентитетском, кантоналном и нивоу Брчко дистрикта БиХ, изради План мјера за проведбу препорука ГРЕВИО комитета и Комитета потписница Истанбулске конвенције Савјета Европе, прати провођење и редовно извјештава ПСБиХ.

Представнички дом разријешио је, након поднесене оставке, Зорана Петровића чланства у Независној комисији за праћење услова боравка у заводима, поступање и поштовање људских права лица над којима се извршавају кривичне санкције и друге мјере које је изрекао у кривичном поступку Суд Босне и Херцеговине, страни судови за дјела предвиђена Кривичним законом Босне и Херцеговине или међународним уговором чија је потписница Босна и Херцеговина или други суд у складу са законом Босне и Херцеговине.

Представнички дом разријешио је, након поднесене оставке, Дарка Радића с позиције члана Комисије за избор и праћење рада Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције.

Представнички дом дао је сагласност за ратификацију:

  • Уговора о финансирању између Босне и Херцеговине и Европске инвестиционе банке, Пројекат градског превоза у Сарајеву – Б (FI N° 94.965 – SERAPIS 2019-0820) (EFSD + Специјално инвестиционо подручје 1);
  • Уговора о гранту (Пројекат Водовод Високо) између Босне и Херцеговине и Европске банке за обнову и развој који се односи на инвестиони грант од Европског заједничког фонда за Западни Балкан.

Представнички дом није усвојио приједлог закључака посланика Јасмина Емрића поводом расправе о давању сагласности за ратификацију Споразума о признавању високошколских квалификација на Западном Балкану и давању сагласности за ратификацију Споразума о признавању стручних квалификација доктора медицине, доктора денталне медицине и архитеката у контексту Централноевропског споразума о слободној трговини, који гласе:

  • Представнички дом ПСБиХ тражи од Савјета министара БиХ да Споразум о слободи кретања са личним картама на Западном Балкану, који је парафиран у оквиру Берлинског процеса 3. новембра 2022. године, хитно достави Предсједништву БиХ ради даље процедуре у складу са Законом о поступку закључивања и извршавања међународних уговора;

Представнички дом ПСБиХ позива Предсједништво БиХ да Споразум о слободи кретања са личним картама на Западном Балкану, који је парафиран у оквиру Берлинског процеса 3. новембра 2022. године, у складу са Законом о поступку закључивања и извршавања међународних уговора, хитно достави Представничком дому ПСБиХ ради давања сагласности за ратификацију. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу