MENI
15.11.2023.

Članovi Zajedničkog povjerenstva za ekonomske reforme i razvoj PSBiH razgovarali sa predstavnicima Ministarstva sigurnosti BiH, Ministarstva civilnih poslova BiH i Agencije za rad i zapošljavanje BiH

Članovi Zajedničkog povjerenstva za ekonomske reforme i razvoj Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) održali su danas sastanak sa predstavnicima Ministarstva sigurnosti BiH, Ministarstva civilnih poslova BiH i Agencije za rad i zapošljavanje BiH.

Na sastanku je razgovarano o ekonomskim i sigurnosnim aspektima boravka i eventualnog radnog angažiranja stranaca u Bosni i Hercegovini, ilegalnim i legalnim migracijama, procedurama dobijanja radnih dozvola, procesu prekvalifikacije domaće radne snage, te o postojećoj zakonskoj regulativi koja tretira ova pitanja.

Konstatirajući da se posljednjih nekoliko godina naša država suočava sa velikim odlivom radno sposobnog stanovništva i nedostatkom kvalificirane radne snage, sugovornici su učestale zahtjeve domaćih poslodavaca i gospodarstvenika za liberalizacijom domaćeg tržišta rada i povećanjem kvote uvoza radnika iz inozemstva ocijenili potpuno opravdanim. Upozorili su na permanentan nedostatak radne snage u građevinarstvu, metalskoj i drvno – prerađivačkoj industriji, turizmu i ugostiteljstvu, te naglasili važnost pojednostavljenja procedura i rokova za izdavanje radne dozvole, kao i utvrđivanja deficitarnih zanimanja i bolje koordinacije institucija na različitim razinama vlasti. Istaknuta je također i potreba veće odgovornosti prilikom procedure odabira stranih radnika, a posebno je naglašen problem neadekvatne popunjenosti diplomatske mreže BiH u zemljama odakle se te osobe angažiraju.

Predstavnici institucija ukazali su i na sigurnosne izazove prilikom uvoza radne snage i važnost sigurnosnih provjera osoba koja podnose zahtjeve za radnim dozvolama. S tim u svezi, istaknuli su da je potrebno preduzeti sve potrebne mjere u cilju sprječavanja ilegalnih migracija i slučajeva krijumčarenja radnika koji iz zemalja trećeg svijeta dolaze u našu zemlju.

Članovi Povjerenstva kazali su da će, u okviru svojih nadležnosti i parlamentarnog kapaciteta, uložiti dodatne napore kako bi se situacija u ovim oblastima popravila, te podsjetili na inicijative i zaključke ovog Povjerenst va kojim se traži od nadležnih institucija da se proces zapošljavanja stranaca u Bosni i Hercegovini vodi po pojednostavljenim procedurama, a da se prilikom propisivanja kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u BiH strogo vodi računa o zaštiti prava domaće radne snage. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću