MENI
6.11.2023.

Одржана 13. сједница Савјета националних мањина БиХ

На 13. сједници Савјета националних мањина Босне и Херцеговине, одржаној у Какњу, подржана је Иницијатива Центра за подршку Рома „Ромален“ Какањ за увођење ромског језика, с елементима културе и историје Рома, у наставни план и програм основних школа на подручју Зеничко-добојског кантона, уз захтјев да, као једна од мјера у Акционом плану, Иницијатива буде упућена Педагошком заводу Зеничко-добојског кантона и Министарству за образовање, науку, културу и спорт Зеничко-добојског кантона.

Разматран је план израде Програма за промоцију права мањина БиХ и сарадњу с удружењима националних мањина БиХ, те примљена к знању усмена Информација Министарства за људска права и избјеглице БиХ у вези за израдом овог Програма, коју је презентирала представница овог Министарства. У вези с овом тачком дневног реда, усвојен је закључак да Радна група у оквиру Министарства за људска права и избјеглице БиХ направи стратегију за израду овог Програма, којом ће се прецизно дефинирати планиране активности и захтјеви мањина у БиХ. Чланови Савјета одлучили су и да надлежним институцијама поднесу иницијативу за успостављање Дана националних мањина у Босни и Херцеговини.

К знању је примљена и Информација о допису упућеном Заједничкој комисији за административне послове ПСБиХ, која се односи на молбу за релоцирање средстава утврђених Одлуком о утврђивању трошкова рада Савјета националних мањина БиХ. Савјет је одлучио да ова средства искористи за организирање Прве конференције националних мањина у Босни и Херцеговини, чији ће датум одржавања накнадно бити одређен.

У оквиру посјете Општини Какањ, чланови Савјета националних мањина БиХ присуствовали су и манифестацији поводом Свјетског дана ромског језика, која је окупила бројне представнике организација и удружења која се баве питањима заштите права националних мањина, представнике међународних институција, као и представнике академске заједнице и локалних власти у Какњу. Учесници манифестације осврнули су се на важност очувања ромског језика, као битне компоненте националног идентитета Рома, те истакнули важност стандардизације и увођења ромскога језика у редовно школовање. Како је оцијењено, потребно је, кроз различите програме и активности, радити на едукацији и оспособљавању наставног кадра с циљем да се, у оним дијеловима БиХ гдје постоји интересирање ромске заједнице, у наставни програм уведе изучавање ромског језика са елементима националне културе. На тај начин би се, како је истакнуто, омогућило стварање отворене и инклузивне образовне средине и спријечила даљна маргинализација и асимилација ромске популације у Босни и Херцеговини.

Као примјер добре праксе изучавања ромског језика споменута је Тузла, гдје ће ученици у основним школама, од наредне школске године, имати могућност изучавања овог језика као изборног предмета.

У контексту очувања и промоције ромског језика и писане ријечи, учесницима манифестације приказана је и изложба одабраних ромских литерарних дјела. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу