MENI
12.10.2023.

Предсједавајући Делегације ПСБиХ у ПССЕ Саша Магазиновић обратио се на пленарном засједању ПССЕ-а

Безбједност Балкана је угрожена, толеришете лоше ђаке 

Предсједавајући Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Савјета Европе (ПССЕ) Саша Магазиновић обратио се на пленарном засједању овог тијела, које се одржава у Стразбуру. Магазиновић је говорио о извјештају на тему „Улога Савјета Европе у спречавању сукоба, враћању вјеродостојности међународних институција и промицању глобалног мира“. 

У свом излагању Магазиновић је нагласио да је безбједност и стабилност Западног Балкана угрожена, ишчекивање новог рата постало је нормална појава, док су све учесталији инциденти већих размјера који нарушавају осјећај безбједности. Додао је да међународна тијела користе дипломатску реторику која не даје резултате и поставио питање да ли је дошло вријеме да се у Европску конвенцију о људским правима, која дефинише право на слободу и безбједност, дода и „људско право да се живи ослобођено од страха од новог конфликта“? 

Магазиновић је још рекао да се слаже с тезом да је цијена рата увијек неколико пута већа од цијене превенције, али и подвукао да они који раде на превенирању и заустављању рата, како Савјет Европе, тако и међународна заједница у цјелини, морају имати кредибилитет који се стиче годинама, а губи врло брзо и лако.  

„Ако наставник толерише лоше понашање једног ученика – шта ће се десити са осталом дјецом? Прво ће бити незадовољни, а онда ће се и они почети лоше понашати. То је ситуација у којој се налазимо и гдје су дупли стандарди свакодневница. Лошим ученицима се толерише, добри се подразумијевају и често остају без награде. То је проблем који ће постати толико велики да ће у потпуности  срушити  кредибилитет међународне заједнице, а самим тим и Савјета Европе.“, рекао је Магазиновић. 

„Европске и међународне институције су закасниле да превенирају постојеће конфликте и ратове. Западни Балкан је мјесто на ком треба имплементирати нове, побољшане алате превенције. Досадашњи дипломатски језик је неефикасан, поруке о забринутости су фрустрирајуће јер послије њих не слиједи ништа, што такође доводи у питање кредибилитет међународне заједнице. Ако желимо бити фацилитатори мира и заговарачи људских права у демократској безбједности, морамо бити искрени, храбри и освјештени.“, закључио је Магазиновић. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу