MENI
6.11.2012.

Окончана Радионица на тему: „Одбрамбено – безбједносни сектор у БиХ годину дана послије“


Данас је у Теслићу окончана дводневна Радионица на тему: „Одбрамбено – безбједносни сектор у БиХ – годину дана послије“, која је одржана у организацији Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ.

Након што је предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Душанка Мајкић направила осврт на досадашњу реализацију закључака које је Заједничка комисија донијела након прошлогодишње Радионице, челни људи институција одбрамбеног и безбједносног сектора у БиХ, над којима Заједничка комисија за одбрану и безбједност врши парламентарни надзор, упознали су чланове Комисије са реализацијом наведених закључака унутар својих институција, као и са другим проблемима и изазовима с којима се ове институције сусрећу између двије радионице.

Након што је Парламентарни војни повјереник БиХ Бошко Шиљеговић дао свој осврт на реализацију прошлогодишњих закључака и стање људских права војних лица и кадета у Оружаним снагама БиХ, представници Министарства одбране БиХ упознали су чланове Заједничке комисије за одбрану и безбједност са реализацијом задатака унутар овог Министарства, Сектора за логистику, финансије и персонал, те активностима које је унутар Министарства спроводио Генерални инспекторат. Посебан акценат је стављен на негативни Извјештај о раду Министарству одбране БиХ за 2011. годину, који је сачинила Канцеларија за ревизију финансијског пословања институција БиХ, као и на ток реализације активности на доношењу новог документа „Прегледа одбране БиХ“.

Начелник Заједничког штаба Оружаних снага БиХ је посебно истакао проблеме у Сектору логистике, наводећи при томе оне с којима се сусрећу припадници Оружаних снага БиХ по питању квалитета опреме, исхране, ремонта хеликоптера, те проведбе процеса јавних набавки, као и питањима ангажовања јединица Оржаних снага у мировним мисијама у иностранству, те теренске обуке припадника Оружаних снага БиХ.

Представници Министарства безбједности БиХ упознали су представнике Заједничке комисије са реализацијом стратешких обавеза и циљева у претходном периоду, те планом динамике реализације истих у наредном периоду. Посебно је истакнуто питање доношења новог документа „Безбједносна политика БиХ“, кадровске попуњеност Министарства безбједности БиХ, те досадашње праксе одржавања састанака Колегијума министра безбједности са директорима полицијских агенција. У оквиру кључних безбједносних изазова разговарано је о борби против тероризма и организованог криминала, корупције и cyber кримималитета, те стратешких докумената који произлазе из ових питања.

Директор Граничне полиције БиХ је упознао Заједничку комисију са актуелним стањем у овој институцији у погледу људских ресурса, сарадњи са другим полицијским агенцијама, сарадњи са граничним полицијама сусједних држава, те проблемима у изградњи нових граничних прелаза.

Директор СИПА је посебно истакао недавно спроведене акције у сузбијању организованог криминала које је ова Агенција спровела. Такође, чланове Заједничке комисије је упознао са сарадњом са другим полицијским агенцијама, те потребом измјене одређених законских прописа у складу с којима ова Агенција оперативно ради.
Представник Службе за послове са странцима је навео проблеме капацитета имиграционог центра, као и трошкове с којима се ова Агенција сусреће приликом депортовања ван БиХ лица која представљају пријетњу сигурносном систему БиХ. Такођер је навео потребу скоре измјене Закона о кретању странаца и азилу.
Директори Дирекције за координацију полицијских тијела БиХ, Агенције за форензичка испитивања и вјештачења, Агенције за школовање и стручно усавршавање кадрова и Агенције за полицијску подршку, упознали су чланове Заједничке комисије са проблемима с којима се ове институције сусрећу у изградњи капацитета институција сигурности, у складу са законским оквиром који дефинише њихов рад.

Представник Министарства спољне трговине и економских односа БиХ је упознао Заједничку комисију са активностима на проведби измјене законског оквира који дефинише процес спољнотрговинског промета оружја, војне опреме, производа двојне и посебне намјене с циљем достављања извјештаја по овој области Парламентарној скупштини БиХ два пута годишње. Презентован је Годишњи извјештај о издатим дозволама за спољнотрговински промет оружја, војне опреме производа двојне и посебне намјене за 2011., те активностима које се проводе на систему „Tracker“. Посебно су апострофирани Извјештаји спољнотрговинског промета оружја, војне опреме, производа двојне и посебне намјене за период 2008.–2010., које Заједничка комисија није разматрала, обзиром да јој није дат у надлежност у оквиру Парламентарне скупштине БиХ.
У оквиру расправе око рада Центра за деминирање – BH MAC-а, наведено је да се тренутно у парламентарној процедури налази Закон о противминском дјеловању БиХ. Директор BH MAC-а је навео проблеме у противминским акцијама на терену, као и проблемом смањења финансијских средстава од стране донатора у посљедњем периоду. Изнио је став да БиХ мора издвојити из Буџета одређена срадства како би донатори наставили да учествују у процесу деминирања у БиХ.

Радионица је окончана закључком да рад сектора одбране и безбједности у БиХ мора постати транспаретан, одговоран и радити на изградњи капацитета.
Заједничка комисија за одбрану и безбједности Парламентарне скупштине БиХ сумираће све расправе са дводневне Радионице, израдити предлог закључака, о којима ће Заједничка комисија водити расправу на једној од својих наредних сједница. По усвајању закључака, исти ће бити достављени и свим учесницима ове Радионице. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу