MENI
12.4.2023.

Održana 2. sjednica Zajedničkog povjerenstva za odbranu i sigurnost BiH

Na 2. sjednici Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH prihvaćeni su principi Prijedloga zakona o graničnoj kontroli (P.Z.E.I.), kojeg je po skraćenom postupku predložilo Vijeće ministara BiH.

Zajedničko povjerenstvo nije prihvatila principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj, po skraćenom postupku, Vijeće ministara BiH.

Usvojeno je Izvješće o radu Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH za 2022. godinu, kao i Orijentacijski radni plan Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost za 2023. godinu.

Zajedničko povjerenstvo usvojilo je i Izvješće o radu parlamentarnog vojnog povjerenika BiH za 2022. godinu.

Usvojeno je i Izvješće o izvršenoj reviziji učinka o temi: „Aktivnosti institucija BiH na osiguranju osnovnih pretpostavki za kibernetičku sigurnost“, čiji je podnositelj Ured za reviziju institucija BiH.

Zajedničko povjerenstvo usvojilo je i Izvješće o radu Odbora za žalbe građana Parlamentarne skupštine BiH za 2022. godinu.

Usvojeno je i Izvješće o radu Neovisnog odbora kao neovisnog tijela policijske strukture Bosne i Hercegovine za 2022. godinu, kao i Plan rada Neovisnog odbora kao neovisnog tijela policijske strukture BiH za 2023. godinu.

Primljena je k znanju Informacija o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini za 2021. godinu, čiji je podnositelj Ministarstvo sigurnosti BiH, kao i Informacija Ministarstva obrane BiH o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine u humanitarnu operaciju nakon potresa u Republici Turskoj.

Zajedničko povjerenstvo usvojila je zaključak kojim od Zajedničkog stožera Oružanih snaga BiH i Ministarstva obrane BiH traži da joj u roku od 15 dana dostavi informaciju o sljedećem: “Da li je točno da je Zajednički štožer Oružanih snaga BiH ili neko drugi unutar Oružanih snaga BiH dodijelio priznanje Oružanih snaga BiH Udruženju 7. muslimanske viteške brigade iz Zenice? Ako je točno da je to učinjeno, traži se informacija: Tko je upoznat s tim i na temelju kojeg zakonskog osnova proizilazi ovlašćenje da se uopće dodjeljuju takva priznanja, tko je i kada pokrenuo inicijativu i zahtjev da se priznanje dodjeli, kome je ona upućena i tko je odlučivao o tom prijedlogu? Isto tako, traži se informacija o tome da li je tim činom narušena neutralnost Oružanih snaga BiH?”

Nakon što je Kemal Ademović povukao izaslaničku inicijativu u svezi sa aktivnostima institucija u procesu evaluacije BiH od Komiteta eksperata za procjenu mjera protiv pranja novca i financirania terorizma Vijeća Evrope (MONEYVAL Komiteta), Zajedničko povjerenstvo za obranu i sigurnost BiH usvojilo je zaključak kojim od Vijeća ministara BiH traži informaciju o tome u kojoj je fazi izrada Nacrta zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću