MENI
19.10.2015

U Parlamentarnoj skupštini BiH održana tematska sjednica „Diskriminacija porodilja u Federaciji BiH – predstavljanje Specijalnog izvještaja Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH“


Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) i Komisija za jednakopravnost spolova Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH organizirali su danas zajedničku tematsku sjednicu pod nazivom „Diskriminacija porodilja u Federaciji BiH – predstavljanje Specijalnog izvještaja Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH“.

Cilj zajedničke tematske sjednice, koja je organizirana u saradnji sa Institucijom ombudsmana za ljudska prava BiH i uz podršku Misije OSCE-a u BiH, bio je predstavljanje Specijalnog izvještaja o stanju zaštite majke i materinstva na području Federacije BiH, kao i ukazivanje na činjenicu da BiH nije ispunila svoje obaveze u vezi sa osiguranjem prava na naknadu za vrijeme trajanja porodiljskog odsustva za sve svoje građane i građanke bez diskriminacije.

Rečeno je kako je potrebno da institucije zakonodavne i izvršne vlasti u Federaciji BiH i u kantonima odgovorno i koordinirano usvoje i provedu zakon kojim bi problem bio rješen i koji bi poslao poruku da ova država podržava i provodi pronatalitetnu politiku. Upozoreno je na to da, usljed administrativne podjele nadležnosti, u ovom trenutku postoji dvanaest različitih modela za osiguranje ovog prava. Stoga je, kako je rečeno, isplata naknada za osobe koje koriste porodiljsko odsustvo veoma neujednačena, a u nekim dijelovima države (kantonima) to pravo se ne osigurava.

Učesnicima današnjeg skupa prezentirane su i preporuke iz Specijalnog izvještaja o stanju zaštite majke i materinstva na području Federacije BiH. Kako se u njima navodi, ombudsmani sa zadovoljstvom konstatiraju da prava, koja su utvrđena Zakonom o radu Federacije BiH, u velikoj mjeri osiguravaju provedbu međunarodnih standarda ljudskih prava u oblasti zaštite majke i materinstva za zaposlene korisnike i korisnice ovih prava.

Također, navodi se da se u velikoj mjeri osiguravaju i prava u pogledu dužine trajanja porodiljskog odsustva, zaštite radnog mjesta i zabrane diskriminacije, te zdravstvene zaštite na radu i zaštite majki koje doje.

Ombudsmani u Specijalnom izvještaju konstatiraju i da je potrebno izvršiti usaglašavanje dijela Zakona o radu, na način da se uredi pravo na porodiljsko odsustvo kao pravo majke, i roditeljsko odsustvo kao pravo oba roditelja.

Zaključci sa današnje sjednice bit će naknadno formulirani i dostavljeni učesnicima zajedničke tematske sjednice, kao i tijelima nadležnim za provođenje pitanja o kojima je danas razgovarano. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću