MENI
19.10.2015.

Чланови Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ разговарали са специјалистима за медицински потпомогнуту оплодњу


Предсједавајући Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Мирсад Исаковић, замјеница предсједавајућег Диана Зеленика и чланица Комисије Маја Гасал – Вражалица разговарали су данас са специјалистима за медицински потпомогунуту оплодњу о тексту Оквирног закона о лијечењу неплодности биомедицински потпомогнутом оплодњом.

Према ријечима чланова Комисије за остваривање равноправности полова, циљ овог закона је да се омогући остваривање потомства и планирања породице за оне брачне, односно ванбрачне парове и жене са стерилитетом поступцима биомедицински потпомогнуте оплодње, као и да им се омогући остваривање њиховог основног људског права гарантованог како међународним, тако и домаћим документима, уз осигурање квалитете и безбједности у свим поступцима биомедицински потпомогнуте оплодње, у складу са достигнућима биомедицинске знаности, односно прописа Европске уније.

Такође, они су упознали специјалисте ове области Сенада Мехмедбашића, Ермина Чехића и Сенада Сарића да Федерација БиХ и Република Српска законски није регулисала ову област, већ је у ентитетима ова сложена материја регулисана подзаконским актима, што засигурно није довољно и због правних празнина оставља велику могућност за арбитрарност у одлучивању и злоупотребу у пракси. Зато, како су нагласили, ову област треба уредити прво Оквирним законом на државном нивоу, којим би се истовремено прописала обавеза ентитетима и Брчко Дистрикту да донесу своје законе и подзаконске акте којим би се ова област регулисала на свеобухватан начин.

Сенад Мехмедбашић, Ермин Чехић и Сенад Сарић истакнули су да је БиХ једина земља у Европи која законски није регулисала ову област, а она се треба законски регулисати јер је по стандардима Свјетске здравствене организације брачна неплодност призната као болест. Сходно томе, рекли су, непостојање законске регулативе у овој области значи да је становницима БиХ одузето основно људско право, а то је право на лијечење.

На крају састанка, специјалисти за медицински потпомогунут оплодњу су истакли како немају суштинских примједаба на текст Оквирног закона, али да се ипак приликом његовог доношења мора водити рачуна о основним људским правима и слободама када је ријеч о остваривања права која ово законско рјешење предвиђа. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу