20.10.2015.
У Парламентарној скупштини БиХ одржана Конференција о праћењу провођења Истанбулске конвенције о спрјечавању и борби против насиља над женама и насиља у породици
Чланови Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине БиХ (ПСБиХ) и Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ учествовали су данас у Сарајеву на Конференцији о праћењу провођења Истанбулске конвенције, коју су, у оквиру шестомјесечног предсједавања наше земље Комитетом министара Савјета Европе, организовали Министарство за људска права и избјеглице БиХ и Агенција за равноправност полова БиХ.
Током три сесије Конференције, о теми се расправљало у свјетлу улоге координирајућих тијела извршних власти у провођењу Истанбулске конвенције о спрјечавању и борби против насиља над женама и насиља у породици, као и у свјетлу улоге парламената, цивилног друштва и државних институција за људска права у праћењу испуњавања међународних обавеза наше земље у вези са примјеном Истанбулске конвенције.
Учесницима се, у уводом дијелу Конференције, обратио предсједавајући Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ Мирсад Исаковић, који је том приликом нагласио да је ПСБиХ ратификовала Истанбулску конвенцију у новембру 2013. године, чиме је постала шеста земља чланица Савјета Европе која је ратификовала Конвенцију. Он је, такође, упознао учеснике да је БиХ, усвојивши Оквирну стратегију за провођење Истанбулске конвенције за период 2015 – 2018., обезбједила неопходне предуслове за потпуну примјену Конвенције.
Присутнима се обратила и чланица Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Маја Гасал – Вражалица, која је у свом говору истакла да се усвајањем Оквирне стратегије наша држава јасно обавезала на борбу против насиља над женама и насиља у породици. Без обзира на дефинисане политке и постигнут напредак у формалном смислу, казала је госпођа Гасал – Вражалица, проблеми и даље постоје. Како је појаснила, с једне стране проблеми су везани за неусаглашеност закона на различитим нивоима власти, посебно када је ријеч о инкриминацији насиља и заштити жртава, те, с друге стране, за недосљедну примјену закона, што, како је упозорила, ствара препреке ефикасној превенцији насиља над женама.
Поред чланова комисија ПСБиХ, у раду Конференције учествовали су и представници Парламентарне скупштине Савјета Европе (ПССЕ) и Одбора министара СЕ, чланови Одбора за равноправност и недискриминацију ПССЕ и Парламентарне мреже „Жене без насиља“, представници Групе стручних особа за дјеловање против насиља над женама и насиља у породици (GREVIO), као и представници међународних организација и невладиног сектора. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |