MENI
21.2.2023.

Чланови Савјета националних мањина БиХ учествовали у Прњавору на Округлом столу „Језик националних мањина и медији“

Чланови Савјета националних мањина Босне и Херцеговине учествовали су данас на Округлом столу „Језик националних мањина и медији“, који је, уз подршку Мисије ОЕБС у БиХ и у организацији Савеза националних мањина Републике Српске, одржан у Прњавору.

Округли сто, који је организиран поводом обиљежавања 21. фебруара – Међународног дана матерњег језика, био је прилика да организатори, чланови Савјета националних мањина БиХ, те бројни представници институција, медија, академске заједнице и удружења који се баве питањима заштите права националних мањина разговарају о употреби и значају језика националних мањина у заједници и медијском простору, те да се, кроз двије тематске цјелине, осврну на постојећи законодавни оквир и актуелне иницијативе које се односе на унапређење питања употребе мањинских језика и изнесу своја искуства и идеје у вези са припремом и емитирањем медијских садржаја на језицима националних мањина.

Наглашавајући важност очувања језика као битне компоненте идентитета појединца и једног народа, учесници скупа казали су да, и поред добре укључености у заједнице у којима живе и добрих законодавних рјешења којима им се не ускраћују права дефинирана Европском повељом о регионалним или мањинским језицима, и даље имају проблем у финансирању и имплементацији пројеката увођења мањинских језика у редовно школовање, као и у програме електронских медија. С тим у вези, осврнули су се на извјештај са препорукама властима БиХ у вези зс примјеном Европске повеље о регионалним или мањинским језицима у Босни и Херцеговини, којег је сачинио Комитет експерата Савјета Европе, а у којем су таргетиране кључне тачке и недостаци када је ријеч о овој области.

Учесници Округлог стола истакли су, такође, да је, уз сталан ангажман појединаца, удружења, савјета, савеза и вијећа националних мањина, неопходно унаприједити свеукупан концепт његовања матерњег језика и дати му стручну димензију, кроз, како је истакнуто, едуциране и релевантне наставне кадрове. У том контексту, акцентирана је важност интензивирања сарадње са локалним властима, надлежним министарствима, међународним организацијама и факултетима на којима постоје одјели за изучавање ових језика.

Посебно је истакнут значај постојања и дјеловања удружења националних мањина, која, као носиоци очувања језика и традиције припадника мањина на простору наше државе, требају добити више простора и материјалне помоћи у организирању школа и курсева мањинских језика, те активније сарађивати са медијским кућама приликом производње програмских садржаја од стране националних мањина и за националне мањине.

Међународни дан матерњег језика био је повод да учесници данашњег скупа посјете Основну школу „Бранко Ћопић“ и Центар средњих школа „Иво Андрић“ у Прњавору, које су препознате као примјери добре праксе у општини коју, због чињенице да у њој живи највећи број припадника националних мањина на простору БиХ, већ деценијама зову „мала Европа“. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу