MENI
21.10.2022.

Представници парламената БиХ, Србије, Црне Горе и Сјеверне Македоније разговарали са представницима новинарских удружења о заштити новинара и слободе говора у земљама Западног Балкана

У Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине (ПСБиХ) данас је, у организацији Удружења/удруге БХ новинари и уз подршку Заједничке комисије за људска права ПСБиХ, одржан регионални сусрет представника парламената и новинарских удружења из четири државе Западног Балкана - Босне и Херцеговине, Србије, Црне Горе и Сјеверне Македоније.

Учеснике ове регионалне конференције, која представља наставак дијалога започетог у Скопљу у новембру прошле године, када је потписана Декларација о унапређењу дијалога између парламената и новинарских удружења на Западном Балкану, поздравио је замјеник предсједавајућег Представничког дома ПСБиХ др Денис Звиздић, који је оцијенио да овај сусрет парламентараца и представника удружења новинара, организован с циљем заштите и побољшања слободе изражавања, представља корак даље у јачању сарадње са новинарима и пут ка циљу сваког професионалног новинара - благовременог, непристрасног и објективног извјештавања јавности.

Позивајући се на одредбе Европске конвенције о људским правима, др Звиздић упозорио је да се слобода говора не може користити за ширење говора мржње, етикетирање људи и вријеђање њиховог угледа и достојанства.

“Слобода говора не значи слободу говора мржње. Лично сам као посланик предлагао законе и иницијативе у циљу забране говора мржње како у јавном простору тако и на интернету, односно друштвеним мрежама, и наставићу истим путем и у мандату који слиједи”, нагласио је др Звиздић и најавио подршку побољшању законодавног оквира у циљу заштите слободе медија и заштите новинара, посебно, како је рекао, обезбјеђивањем одговарајућег судског поступка у случајевима пријетњи и насиља над новинарима и медијским радницима.

Др Звиздић нагласио је да је Представнички дом ПСБиХ, на приједлог групе посланика, затражио да се напад на новинаре у закону третира као посебно кривично дјело.

“Ми ћемо наставити да предлажемо и унапређујемо правне регулативе, посебно у области говора мржње и ширења нетолеранције по националној, религијској, културној, политичкој или било којој другој основи. То нам је циљ и на томе ћемо инсистирати”, поручио је др Звиздић.

Учесницима конференције обратио се и предсједавајући Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Лазар Продановић, који је подсјетио на одредбе Скопске декларације, којом су се парламентарци обавезали да ће, заједно са представницима новинарских удружења, радити на унапређењу националних законодавстава којима ће се повећати безбједност новинара у њиховом раду, слободном изражавању и стварати услове да се напади на њих обавезно и адекватно санкционишу.

У раду конференције учествовали су и посланици у Представничком дому Шемсудин Мехмедовић, Јасмин Емрић и Саша Магазиновић, који су, заједно са посланицима Аидом Баручијом, Едитом Ђапо, Џенаном Ђонлагићем и Мирјаном Маринковић – Лепић иницирали да Савјет министара БиХ припреми и у парламентарну процедуру упути измјене Кривичног закона Босне и Херцеговине којим ће се напад на новинаре/новинарке третирати као посебно кривично дјело.

У расправи, у којој су, осим представника парламената, учествовали и представници новинарских удружења из четири државе региона, размијењена су искуства и добре праксе у примјени Декларације из Скопља с циљем унапређења медијских слобода и безбједности новинара у складу са европским стандардима и интеграционим процесима.

Приједлози закључака, међу којима и приједлог о формирању заједничке међудржавне комисије за заштиту слободе говора и јачање безбједности новинара у земљама региона Западног Балкана, биће упућени свим учесницима данашњег сусрета парламентараца и представника новинарских удружења из БиХ, Србије, Црне Горе и Сјеверне Македоније. (крај)

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу