21.10.2022.
Predstavnici parlamenata BiH, Srbije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije razgovarali sa predstavnicima novinarskih udruga o zaštiti novinara i slobode govora u zemljama Zapadnog Balkana
U Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine (PSBiH) danas je, u organizaciji Udruženja/udruge BH novinari i uz potporu Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava PSBiH, održan regionalni susret predstavnika parlamenata i novinarskih udruga iz četiri države Zapadnog Balkana - Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije.
Sudionike ove regionalne konferencije, koja predstavlja nastavak dijaloga započetog u Skoplju u studenom prošle godine, kada je potpisana Deklaracija o unaprjeđenju dijaloga između parlamenata i novinarskih udruga na Zapadnom Balkanu, pozdravio je zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma PSBiH dr. Denis Zvizdić, koji je ocijenio da ovaj susret parlamentaraca i predstavnika udruga novinara, organiziran s ciljem zaštite i poboljšanja slobode izražavanja, predstavlja korak dalje u jačanju suradnje sa novinarima i put ka cilju svakog profesionalnog novinara - pravovremenog, nepristrasnog i objektivnog izvještavanja javnosti.
Pozivajući se na odredbe Europske konvencije o ljudskim pravima, dr. Zvizdić upozorio je da se sloboda govora ne može koristiti za širenje govora mržnje, etiketiranje ljudi i vrijeđanje njihovog ugleda i dostojanstva.
“Sloboda govora ne znači slobodu govora mržnje. Osobno sam kao zastupnik predlagao zakone i inicijative u cilju zabrane govora mržnje kako u javnom prostoru tako i na internetu, odnosno društvenim mrežama, i nastavit ću istim putem i u mandatu koji slijedi”, naglasio je dr. Zvizdić i najavio potporu poboljšanju zakonodavnog okvira u cilju zaštite slobode medija i zaštite novinara, posebno, kako je rekao, osiguravanjem odgovarajućeg sudbenog postupka u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima.
Dr. Zvizdić naglasio je da je Zastupnički dom PSBiH, na prijedlog grupe zastupnika zatražio da se napad na novinare u zakonu tretira kao posebno kazneno djelo.
“Mi ćemo nastaviti predlagati i unaprjeđivati pravne regulative, posebno u oblasti govora mržnje i širenja netolerancije po nacionalnom, religijskom, kulturnom, političkom ili bilo kojem drugom temelju. To nam je cilj i na tome ćemo insistirati”, poručio je dr. Zvizdić.
Sudionicima konferencije obratio se i predsjedatelj Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava PSBiH Lazar Prodanović, koji je podsjetio na odredbe Skopske deklaracije, kojom su se parlamentarci obvezali da će, zajedno sa predstavnicima novinarskih udruga, raditi na unaprjeđenju nacionalnih zakonodavstava kojima će se povećati sigurnost novinara u njihovom radu, slobodnom izražavanju i stvarati uvjete da se napadi na njih obvezno i adekvatno sankcioniraju.
U radu konferencije sudjelovali su i zastupnici u Zastupničkom domu Šemsudin Mehmedović, Jasmin Emrić i Saša Magazinović, koji su, zajedno sa zastupnicima Aidom Baručijom, Editom Đapo, Dženanom Đonlagićem i Mirjanom Marinković – Lepić inicirali da Vijeće ministara BiH pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi izmjene Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine kojim će se napad na novinare/novinarke tretirati kao posebno kazneno djelo.
U raspravi, u kojoj su, osim predstavnika parlamenata, sudjelovali i predstavnici novinarskih udruga iz četiri države regiona, razmijenjena su iskustva i dobre prakse u primjeni Deklaracije iz Skoplja s ciljem unaprjeđenja medijskih sloboda i sigurnosti novinara sukladno evropskim standardima i integracijskim procesima.
Prijedlozi zaključaka, među kojima i prijedlog o formiranju zajedničkog međudržavnog povjerenstva za zaštitu slobode govora i jačanje sigurnosti novinara u zemljama regiona Zapadnog Balkana, bit će upućeni svim sudionicima današnjeg susreta parlamentaraca i predstavnika novinarskih udruga iz BiH, Srbije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |