MENI
7.6.2022.

Одржана 29. сједница Представничког дома

На 29. сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) није усвојено негативно мишљење Уставноправне комисије о Приједлогу амандмана II на Устав Босне и Херцеговине у првом читању, којег је предложио посланик Џенан Ђонлагић. У складу с пословником Комисија је задужена да изради нови извјештај о овом Приједлогу амандмана на Устав БиХ.

Представнички дом није усвојио, у првом читању, Приједлог амандмана II, III, IV и V на Устав Босне и Херцеговине, чији су предлагачи посланици Предраг Којовић, Мирјана Маринковић Лепић и Дамир Арнаут.

Усвојен је, у другом читању, Приједлог закона о допуни Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у Босни и Херцеговини, чији је предлагач посланик Дамир Арнаут. Уз овај Приједлог закона, Представнички дом усвојио је закључке који гласе:

  • Представнички дом обавјештава Дом народа да у име Представничког дома, у својству предлагача, сједницама Дома народа, комисијама тог Дома и заједничким комисијама, по питању овог и свих других закона које усвоји Представнички дом може присуствовати било који посланик који је био предлагач датог закона у Представничком дому или други посланик којег посебним закључком одреди Представнички дом,
  • Представнички дом тражи од Дома народа ПСБиХ да овај Приједлог закона разматра по хитном поступку.

Усвојен је Извјештај Привремене заједничке комисије оба дома о утврђивању идентичног текста Закона о заштити права на суђење у разумном року пред Судом Босне и Херцеговине.

Представнички дом није усвојио негативно мишљење Уставноправне комисије о Приједлогу закона о измјенама Изборног закона Босне и Херцеговине у другом читању, чији су предлагачи посланици Нермин Никшић, Саша Магазиновић, Нада Младина и Зукан Хелез. Комисија је, у складу с Пословником, задужена да изради ново мишљење о овом Приједлогу закона у другом читању.

На усаглашавање Колегијуму дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је   Захтјев посланика Саше Магазиновића за разматрање Приједлога закона о допуни Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у Босни и Херцеговини по хитном поступку.

Представнички дом, ради недостатка ентитетске већине, упутио је на усаглашавање Колегијуму дома Захтјев посланика Дениса Звиздића за разматрање Приједлога закона о допуни закона о платама и накнадама у институцијама БиХ по хитном поступку.

Дом није усвојио Захтјев посланице Мирјане Маринковић Лепић за разматрање Приједлога закона о измјени и допуни Закона о одбрани Босне и Херцеговине по хитном поступку. На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је Захтјев да се овај Приједлог закона разматра по скраћеном поступку.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је и Захтјев да се Приједлог закона о допуни Закона о јавним набавкама, чији је предлагач посланик Адил Османовић, разматра по скраћеном законодавном поступку. Дом, претходно, није прихватио Захтјев посланика Османовића да се овај Приједлог закона разматра по хитном поступку.

Приједлог закона о измјенама и допуни Изборног закона Босне и Херцеговине, чији је предлагач посланик Ненад Нешић, биће разматран у редовној законодавној процедури, након што Представнички дом претходно није усвојио Захтјев посланика Нешића да се овај Приједлог закона разматра по хитном, нити по скраћеном поступку.

Представнички дом није прихватио Захтјев посланика Николе Ловриновића за разматрање Приједлога закона о упису припадности конститутивном народу, националној мањини и осталим у Босни и Херцеговини по хитном поступку. Након што Дом није прихватио ни Захтјев да се овај Приједлог закона разматра по скраћеној процедури, овај Приједлог закона ће се разматрати у редовној процедури.

Представнички дом по други пут није прихватио негативно мишљење Уставноправне комисије, чиме је обустављен законодавни поступак за Приједлог закона о измјенама и допунама Изборног закона Босне и Херцеговине, којег су, у првом читању и по скраћеном поступку, предложили посланици Адил Османовић, Халид Гењац, Алма Чоло, Сафет Софтић, Шемсудин Дедић, Нермин Мандра, Шемсудин Мехмедовић, Един Мушић, Едита Ђапо, Саша Магазиновић, Нермин Никшић, Зукан Хелез, Мирјана Маринковић Лепић, Аида Баручија, Дамир Арнаут, Предраг Којовић и Денис Звиздић.

Представнички дом, на приједлог посланика Николе Ловриновића, усвојио је Резолуцију у којој се наводи да су званичници институција власти у БиХ дужни да се придржавају основних одредница Вашингтонског и Дејтонског споразума, односно Устава Босне и Херцеговине. (текст усвојене Резолуције можете прочитати овдје)

Представнички дом усвојио је сљедеће посланичке иницијативе:

  • посланичку иницијативу Предрага Којовића, Мирјане Маринковић Лепић и Дамира Арнаута којом се налаже Савјету министара БиХ да у року од 30 дана усвоји одлуку о квалитету нафтних течних горива која је неопходан услов за чланство Босне и Херцеговине у Свјетској трговинској организацији и упути је у парламентарну процедуру,
  • модификовану посланичку иницијативу Дамира Арнаута којом се тражи од Министарства комуникација и транспорта БиХ да у року од 75 дана од дана усвајања ове иницијативе припреми и у парламентарну процедуру достави Приједлог измјена и допуна Закона о безбједности саобраћаја на путевима у Босни и Херцеговини, којим ће се значајно пооштрити санкције за одређена дјела прописана наведеним законом,
  • посланичкуј иницијативу Мирјане Маринковић Лепић којом се налаже Савјету министара БиХ да, у року од 60 дана, стави на дневни ред и одлучи по захтјевима институција Босне и Херцеговине за давање сагласности на правилнике или измјене и допуне правилника о систематизацији државних институција. Такође, Савјет министара БиХ обавезује се да институције које још увијек нису доставиле на вријеме захтјеве за сагласност за наведене акте обавеже на доставлјање аката у року од максимално 180 дана, те да у истом року ријеши евентуално спорна питања са институцијама Босне и Херцеговине,
  • модификовану посланичку иницијативу Мирјане Маринковић Лепић којом се предлаже Управи за индиректно опорезивање БиХ и Управном одбору Управе за индиректно опорезивање БиХ да у року од 90 дана покрену иницијативу према Савјету министара БиХ којом ће се кориговати цијена таксе која се плаћа приликом издавања увјерења о измиреним обавезама по основу индиректних пореза, осталих прихода и такси.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућене су сљедеће посланичке иницијативе:

  • посланичка иницијатива Аиде Баручије, Саше Магазиновића, Едите Ђапо, Џенана Ђонлагића, Јасмина Емрића, Мирјане Маринковић Лепић и Шемсудина Мехмедовића којом се Савјет министара БиХ обавезује да, најкасније у року од 60 дана, припреми и у парламентарну процедуру упути измјене Кривичног закона Босне и Херцеговине којим ће се напад на новинаре/ке третирати као посебно кривично дјело,
  • посланичка иницијатива Едите Ђапо, Саше Магазиновића и Јасмина Емрића којом се Савјет министара БиХ обавезује да, у року од 15 дана, усвоји Одлуку којом се суспендује царинска стопа на увоз електричних и значајно умањује царинска стопа на увоз хибридних аутомобила.

Поводом раније обављене расправе о Информацији Управног одбора Јавног РТВ сервиса Босне и Херцеговине о посљедицама финансијске блокаде БХРТ-а, Представнички дом усвојио је закључак који гласи: „Представнички дом ПСБиХ налаже Савјету министара БиХ и ресорном Министарству комуникација и транспорта БиХ да хитно предузме активности на рјешавању блокаде рачуна БХРТ-а, обезбјеђивању наплате потраживања, те стварању претпоставки за наставак нормалног и стабилног функционисања БХРТ-а“.

У вези с овом Информацијом, Представнички дом није усвојио сљедеће приједлоге закључака:

  • Приједлог заклјучака посланика Јасмина Ермића који гласе: 1. „Представнички дом ПСБиХ задужује Министарство правде Босне и Херцеговине да у року од 30 дана изради и достави у законодавни поступак измјене Закона о извршном поступку Босне и Херцеговине на начин да се потраживање за РТВ таксу сматра вјеродостојном исправом. 2. Представнички дом ПСБиХ задужује Министарство комуникација и транспорта Босне и Херцеговине да у најкраћем року предложи измјене Закона о јавном РТВ систему Босне и Херцеговине на начин да се осигура одрживо финансирање сва три јавна РТВ сервиса Босне и Херцеговине.“
  • Приједлогу заклјучака посланика из Клуба СДА који гласе: 1. „Тражимо од Пореске управе ФБиХ да, у сарадњи са Владом ФБиХ, деблокира рачун БХРТ-а. 2. Позивамо Савјет министара БиХ да што прије узме у разматрање актуелну ситуацију у вези са финансирањем Јавног сервиса. 3. Тражимо да надлежни суд убрза рјешавање предмета који се односе на поврат дуга од прикуплјања РТВ таксе. 4. Тражимо од Владе ФБиХ и Парламента ФБиХ да ускладе свој Закон о извршном поступку ФБиХ у дијелу принудне наплате са истим законом у РС. 5. Предлажемо Одбору ЈРТ система БиХ да изради нови модел наплате РТВ таксе којим би се на јединствен начин прикуплјала РТВ такса на цијелом простору БиХ.“
  • Приједлог заклјучка посланика Мирјане Маринковић Лепић, Аиде Баручије и Предрага Којовића који гласи: „Представнички дом ПСБиХ тражи од РТВ Федерације да средства која на име неуплаћених средстава од РТВ таксе дугује РТРС-у, у износу од око 15 милиона КМ, дозначи БХРТ-у, с цилјем санирања дијела дуга од преко 60 милиона КМ, који на име неуплаћених средстава од РТВ таксе дугује БХРТ-у“.
  • Приједлог заклјучка посланика Мирјане Маринковић Лепић, Аиде Баручије и Предрага Којовића који гласи: „Тражи се од Савјета министара БиХ да, у року од 30 дана, обезбиједи ефикасну наплату РТВ таксе у свим дијеловима Босне и Херцеговине, исплату свих дуговања на име РТВ таксе од стране других емитера, те достави све информације о избјегавању наплате и исплате дуговања надлежним тужилаштвима“.

Представнички дом није примио к знању Информацију Управног одбора Јавног РТВ сервиса Босне и Херцеговине о послједицама финансијске блокаде БХРТ-а.

Представнички дом усвојио је извјештаје о раду сталних комисија Представничког дома за 2021. годину:

  • Извјештај о раду Уставноправне комисије,
  • Извјештај о раду Комисије за сполјну трговину и царине,
  • Извјештај о раду Комисије за саобраћај и комуникације,
  • Извјештај о раду Комисије за финансије и буџет,
  • Извјештај о раду Комисије за сполјне послове,
  • Извјештај о раду Комисије за остваривање равноправности полова.

Усвојени су и извјештаји о раду сталних заједничких комисија оба дома ПСБиХ за 2021. годину:

  • Извјештај о раду Заједничке комисије за европске интеграције,
  • Извјештај о раду Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ,
  • Извјештај о раду Заједничке комисије за лјудска права,
  • Извјештај о раду Заједничке комисије за административне послове,
  • Извјештај о раду Заједничке комисије за економске реформе и развој. 

Представнички дом усвојио је сљедеће извјештаје:

  • Извјештај о раду Савјета националних мањина БиХ за 2021. годину,
  • Извјештај о питањима примјене Кодекса понашања посланика и делегата у ПСБиХ,
  • Извјештај о извршеној ревизији учинка о теми: „Основне претпоставке за ефикасно управлјање таксама и накнадама институција БиХ, чији је подносилац Канцеларија за ревизију институција БиХ,
  • Извјештај о извршеној ревизији учинка о теми: „Електронско управлјање документима у институцијама БиХ, чији је подносилац: Канцеларија за ревизију институција БиХ,
  • Извјештај о раду и Финансијски извјештај Агенције за поштански саобраћај Босне и Херцеговине за 2021. годину,
  • Извјештај о раду Државне регулаторне комисије за електричну енергију у 2021. години,
  • Годишњи извјештај Централне банке БиХ за 2021. годину.

Представнички дом усвојио је и Годишњи ревизорски извјештај о главним налазима и препорукама за 2020. годину, чији је подносилац Канцеларија за ревизију институција БиХ.

Усвојени су и извјештаји Канцеларије за ревизију институција БиХ о финансијској ревизији институција БиХ за 2020. годину, и то:

  • Агенције за антидопиншку контролу БиХ;
  • Агенције за осигурање у БиХ;
  • Агенције за полицијску подршку БиХ;
  • Агенције за поштански саобраћај БиХ;
  • Агенције за предшколско, основно и средње образовање БиХ;
  • Агенције за развој високог образовања и обезбјеђивање квалитета БиХ;
  • Агенције за безбједност хране БиХ;
  • Агенције за школовање и стручно усавршавање кадрова БиХ;
  • Агенције за заштиту личних података у БиХ;
  • Центра за информисање и признавање докумената из области високог образовања БиХ;
  • Дирекције за европске интеграције БиХ;
  • Фонда за повратак БиХ;
  • Института за интелектуалну својину БиХ;
  • Института за метрологију БиХ;
  • Комисије за концесије БиХ;
  • Конкуренцијског савјета БиХ;
  • Министарства за људска права и избјеглице БиХ;
  • Парламентарне скупштине БиХ;
  • Службе за заједничке послове институција БиХ;
  • Централне изборне комисије БиХ;
  • Тужилаштва БиХ;
  • Канцеларије координатора за реформу јавне управе БиХ;
  • Канцеларије за законодавство БиХ021;
  • Агенције за форензичка испитивања и вјештачења БиХ;
  • Агенције за јавне набавке БиХ;
  • Агенције за надзор над тржиштем БиХ;
  • Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције БиХ;
  • Агенције за рад и запошљавање БиХ;
  • Агенције за унапређење страних инвестиција БиХ;
  • Архива БиХ;
  • Центра за уклањање мина у БиХ;
  • Дирекције за економско планирање БиХ;
  • Државне регулаторне агенције за радијациону и нуклеарну безбједност;
  • Институције омбудсмена за људска права БиХ;
  • Институције омбудсмена за заштиту потрошача БиХ;
  • Института за акредитовање БиХ;
  • Меморијалног центра Сребреница-Поточари – Спомен-обиљежје и мезарје за жртве геноцида из 1995. године;
  • Министарства безбједности БиХ;
  • Одбора државне службе за жалбе;
  • Комисије за очување националних споменика БиХ;
  • Управе БиХ за заштиту здравља биља;
  • Канцеларије за хармонизацију и координацију система плаћања у пољопривреди, исхрани и руралном развоју БиХ;
  • Канцеларије за ветеринарство БиХ;
  • Уставног суда БиХ;
  • Савјета за државну помоћ БиХ;
  • Агенције за државну службу БиХ;
  • Агенције за идентификациона документа, евиденцију и размјену података БиХ;
  • Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ;
  • Агенције за статистику БиХ;
  • Дирекције за цивилно ваздухопловство БиХ;
  • Дирекције за координацију полицијских тијела БиХ;
  • Државне агенције за истраге и заштиту;
  • Генералног секретаријата Савјета министара БиХ;
  • Граничне полиције БиХ;
  • Института за нестале особе БиХ;
  • Института за стандардизацију БиХ;
  • Министарства цивилних послова БиХ;
  • Министарства финансија и трезора БиХ;
  • Министарства одбране БиХ;
  • Министарства правде БиХ;
  • Министарства комуникација и транспорта БиХ;
  • Министарства спољне трговине и економских односа БиХ;
  • Министарства иностраних послова БиХ;
  • Правобранилаштва БиХ;
  • Предсједништва БиХ;
  • Регулаторне агенције за комуникације БиХ;
  • Службе за послове са странцима БиХ;
  • Централне јединице за хармонизацију Министарства финансија и трезора БиХ;
  • Суда БиХ;
  • Управе за индиректно опорезивање БиХ;
  • Канцеларије за разматрање  жалби БиХ;
  • Високог судског и тужилачког савјета БиХ;
  • Завода за извршење кривичних санкција, притвора и других мјера БиХ

Дом је усвојио и Извјештај о активностима Канцеларије за ревизију институција БиХ за 2021. годину.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је  Извјештај о раду Независног одбора као независног тијела полицијске структуре Босне и Херцеговине за 2021. годину, као и План рада Независног одбора као независног тијела полицијске структуре Босне и Херцеговине за 2022. годину.

Представнички дом није усвојио Извјештај о раду Независне комисије за праћење услова боравка у заводима, поступање и поштовање лјудских права лица над којима се извршавају кривичне санкције и друге мјере које је изрекао у кривичном поступку Суд Босне и Херцеговине, страни судови за дјела предвиђена Кривичним законом Босне и Херцеговине или међународним уговором чија је потписница Босна и Херцеговина или други суд у складу са законом Босне и Херцеговине за 2021. годину.

Представнички дом дао је сагласност за ратификацију:

  • Споразума између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Уједињеног Кралјевства Велике Британије и Сјеверне Ирске о запошлјавању чланова породица који чине дио домаћинства чланова дипломатско-конзуларних мисија,
  • Споразума између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Аустралије о запошлјавању чланова породица дипломатског и конзуларног особлја,
  • Давање сагласности за ратификацију Уговора између Босне и Херцеговине и Чешке Републике о социјалном осигурању,
  • Давање сагласности за ратификацију Споразума између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Републике Србије о пограничном саобраћају,
  • Давање сагласности за ратификацију Административног споразума за спровођење Уговора о социјалном осигурању између Босне и Херцеговине и Чешке Републике,
  • Уговора о зајму (Зелени градови 2 – Window II Водовод Брчко) између Босне и Херцеговине и Европске банке за обнову и развој. (крај)

 

 

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу