MENI
7.6.2022.

Održana 29. sjednica Zastupničkog doma

Na 29. sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) nije usvojeno negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva o Prijedlogu amandmana II. na Ustav Bosne i Hercegovine u prvom čitanju, kojeg je predložio zastupnik Dženan Đonlagić. U skladu s poslovnikom Povjerenstvo je zaduženo da izradi novo izvješće o ovom Prijedlogu amandmana na Ustav BiH.

Zastupnički dom nije usvojio, u prvom čitanju, Prijedlog amandmana II., III., IV. i V. na Ustav Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji zastupnici Predrag Kojović, Mirjana Marinković Lepić i Damir Arnaut.

Usvojen je, u drugom čitanju, Prijedlog zakona o dopuni Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, čiji je predlagatelj zastupnik Damir Arnaut. Uz ovaj Prijedlog zakona, Zastupnički dom usvojio je zaključke koji glase:

  • Zastupnički dom obavještava Dom naroda da u ime Zastupničkog doma, u svojstvu predlagatelja, sjednicama Doma naroda, povjerenstvima tog Doma i zajedničkim povjerenstvima, po pitanju ovog i svih drugih zakona koje usvoji Zastupnički dom može nazočiti bilo koji zastupnik koji je bio predlagatelj datog zakona u Zastupničkom domu ili drugi zastupnik kojeg posebnim zaključkom odredi Zastupnički dom,
  • Zastupnički dom traži od Doma naroda PSBiH da ovaj Prijedlog zakona razmatra po hitnom postupku.

Usvojeno je Izvješće Privremenog zajedničkog povjerenstva obaju domova o utvrđivanju istovjetnog teksta Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku pred Sudom Bosne i Hercegovine.

Zastupnički dom nije usvojio negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva o Prijedlogu zakona o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine u drugom čitanju, čiji su predlagatelji zastupnici Nermin Nikšić, Saša Magazinović, Nada Mladina i Zukan Helez. Povjerenstvo je, u skladu s Poslovnikom, zadužena da izradi novo mišljenje o ovom Prijedlogu zakona u drugom čitanju.

Na usuglašavanje Kolegiju doma, radi nedostatka entitetske većine, upućen je   Zahtjev zastupnika Saše Magazinovića za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini po hitnom postupku.

Zastupnički dom, radi nedostatka entitetske većine, uputio je na usuglašavanje Kolegiju doma Zahtjev zastupnika Denisa Zvizdića za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH po hitnom postupku.

Dom nije usvojio Zahtjev zastupnice Mirjane Marinković Lepić za razmatranje Prijedloga zakona o izmjeni i dopuni Zakona o obrani Bosne i Hercegovine po hitnom postupku. Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućen je Zahtjev da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po skraćenom postupku.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućen je i Zahtjev da se Prijedlog zakona o dopuni Zakona o javnim nabavama, čiji je predlagatelj zastupnik Adil Osmanović, razmatra po skraćenom zakonodavnom postupku. Dom, prethodno, nije prihvatio Zahtjev zastupnika Osmanovića da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po hitnom postupku.

Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj zastupnik Nenad Nešić, bit će razmatran u redovitoj zakonodavnoj proceduri, nakon što Zastupnički dom prethodno nije usvojio Zahtjev zastupnika Nešića da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po hitnom, niti po skraćenom postupku.

Zastupnički dom nije prihvatio Zahtjev zastupnika Nikole Lovrinovića za razmatranje Prijedloga zakona o upisu pripadnosti konstitutivnom narodu, nacionalnoj manjini i ostalim u Bosni i Hercegovini po hitnom postupku. Nakon što Dom nije prihvatio ni Zahtjev da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po skraćenoj proceduri, ovaj Prijedlog zakona će se razmatrati u redovitoj proceduri.

Zastupnički dom po drugi put nije prihvatio negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva, čime je obustavljen zakonodavni postupak za Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, kojeg su, u prvom čitanju i po skraćenom postupku, predložili zastupnici Adil Osmanović, Halid Genjac, Alma Čolo, Safet Softić, Šemsudin Dedić, Nermin Mandra, Šemsudin Mehmedović, Edin Mušić, Edita Đapo, Saša Magazinović, Nermin Nikšić, Zukan Helez, Mirjana Marinković Lepić, Aida Baručija, Damir Arnaut, Predrag Kojović i Denis Zvizdić.

Zastupnički dom, na prijedlog zastupnika Nikole Lovrinovića, usvojio je Rezoluciju u kojoj se navodi da su dužnosnici institucija vlasti u BiH dužni da se pridržavaju osnovnih odrednica Washingtonskog i Daytonskog sporazuma, odnosno Ustava Bosne i Hercegovine. (tekst usvojene Rezolucije možete pročitati ovdje)

Zastupnički dom usvojio je sljedeće zastupničke inicijative:

  • zastupničku inicijativu Predraga Kojovića, Mirjane Marinković Lepić i Damira Arnauta kojom se nalaže Vijeću ministara BiH da u roku od 30 dana usvoji odluku o kvalitetu naftnih tekući goriva koja je neophodan uvjet za članstvo Bosne i Hercegovine u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji i uputi je u parlamentarnu proceduru,
  • modificiranu zastupničku inicijativu Damira Arnauta kojom se traži od Ministarstva komunikacija i prometa BiH da u roku od 75 dana od dana usvajanja ove inicijative pripremi i u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, kojim će se značajno pooštriti sankcije za određena djela propisana navedenim zakonom,
  • zastupničku inicijativu Mirjane Marinković Lepić kojom se nalaže Vijeću ministara BiH da, u roku od 60 dana, stavi na dnevni red i odluči po zahtjevima institucija Bosne i Hercegovine za davanje suglasnosti na pravilnike ili izmjene i dopune pravilnika o sistematizaciji državnih institucija. Također, Vijeće ministara BiH obvezuje se da institucije koje još uvijek nisu dostavile na vrijeme zahtjeve za suglasnost za navedene akte obaveže na dostavlјanje akata u roku od maksimalno 180 dana, te da u istom roku riješi eventualno sporna pitanja sa institucijama Bosne i Hercegovine,
  • modificiranu zastupničku inicijativu Mirjane Marinković Lepić kojom se predlaže Upravi za neizravno oporezivanje BiH i Upravnom odboru Uprave za neizravno oporezivanje BiH da u roku od 90 dana pokrenu inicijativu prema Vijeću ministara BiH kojom će se korigirati cijena pristojbe koja se plaća prilikom izdavanja uvjerenja o izmirenim obvezama po osnovu neizravnih poreza, ostalih prihoda i pristojbi.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućene su sljedeće zastupničke inicijative:

  • zastupnička inicijativa Aide Baručije, Saše Magazinovića, Edite Đapo, Dženana Đonlagića, Jasmina Emrića, Mirjane Marinković Lepić i Šemsudina Mehmedovića kojom se Vijeće ministara BiH obvezuje da, najkasnije u roku od 60 dana, pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi izmjene Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine kojim će se napad na novinare/ke tretirati kao posebno kazneno djelo,
  • zastupnička inicijativa Edite Đapo, Saše Magazinovića i Jasmina Emrića kojom se Vijeće ministara BiH obvezuje da, u roku od 15 dana, usvoji Odluku kojom se suspenira carinska stopa na uvoz električnih i značajno umanjuje carinska stopa na uvoz hibridnih automobila.
  • Povodom ranije obavljene rasprave o Informaciji Upravnog odbora Javnog RTV servisa Bosne i Hercegovine o posljedicama financijske blokade BHRT-a, Zastupnički dom usvojio je zaključak koji glasi: „Zastupnički dom PSBiH nalaže Vijeću ministara BiH i resornom Ministarstvu komunikacija i prometa BiH da hitno preduzme aktivnosti na rješavanju blokade računa BHRT-a, osiguravanju naplate potraživanja, te stvaranju pretpostavki za nastavak normalnog i stabilnog funkcionisanja BHRT-a“.

U svezi s ovom Informacijom, Zastupnički dom nije usvojio sljedeće prijedloge zaključaka:

  • Prijedlog zaklјučaka zastupnika Jasmina Ermića koji glase: 1. „Zastupnički dom PSBiH zadužuje Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine da u roku od 30 dana izradi i dostavi u zakonodavni postupak izmjene Zakona o izvršnom postupku Bosne i Hercegovine na način da se potraživanje za RTV pristojbu smatra vjerodostojnom ispravom. 2. Zastupnički dom PSBiH zadužuje Ministarstvo komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine da u najkraćem roku predloži izmjene Zakona o javnom RTV sustavu Bosne i Hercegovine na način da se osigura održivo financiranje sva tri javna RTV servisa Bosne i Hercegovine.“
  • Prijedlogu zaklјučaka zastupnika iz Kluba SDA koji glase: 1. „Tražimo od Poreske uprave FBiH da, u suradnji sa Vladom FBiH, deblokira račun BHRT-a. 2. Pozivamo Vijeće ministara BiH da što prije uzme u razmatranje aktualnu situaciju u svezi sa financiranjem Javnog servisa. 3. Tražimo da nadležni sud ubrza rješavanje predmeta koji se odnose na povrat duga od prikuplјanja RTV pristojbe. 4. Tražimo od Vlade FBiH i Parlamenta FBiH da usklade svoj Zakon o izvršnom postupku FBiH u dijelu prinudne naplate sa istim zakonom u RS. 5. Predlažemo Odboru JRT sustava BiH da izradi novi model naplate RTV pristojbe kojim bi se na jedinstven način prikuplјala RTV pristojba na cijelom prostoru BiH.“
  • Prijedlog zaklјučka zastupnika Mirjane Marinković Lepić, Aide Baručije i Predraga Kojovića koji glasi: „Zastupnički dom PSBiH traži od RTV Federacije da sredstva koja na ime neuplaćenih sredstava od RTV pristojbe duguje RTRS-u, u iznosu od oko 15 milijuna KM, doznači BHRT-u, s cilјem saniranja dijela duga od preko 60 milijuna KM, koji na ime neuplaćenih sredstava od RTV pristojbe duguje BHRT-u“.
  • Prijedlog zaklјučka zastupnika Mirjane Marinković Lepić, Aide Baručije i Predraga Kojovića koji glasi: „Traži se od Vijeća ministara BiH da, u roku od 30 dana, osigura učinkovitu naplatu RTV pristojbe u svim dijelovima Bosne i Hercegovine, isplatu svih dugovanja na ime RTV pristojbe od strane drugih emitera, te dostavi sve informacije o izbjegavanju naplate i isplate dugovanja nadležnim tužiteljstvima“.

Zastupnički dom nije primio k znanju Informaciju Upravnog odbora Javnog RTV servisa Bosne i Hercegovine o poslјedicama financijske blokade BHRT-a.

Zastupnički dom usvojio je izvješća o radu stalnih povjerenstava Zastupničkog doma za 2021. godinu:

  • Izvješće o radu Ustavnopravnog povjerenstva,
  • Izvješće o radu Povjerenstva za vanjsku trgovinu i carine,
  • Izvješće o radu Povjerenstva za promet i veze,
  • Izvješće o radu Povjernestva za financije i proračun,
  • Izvješće o radu Povjerenstva za vanjske poslove,
  • Izvješće o radu Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova.

Usvojena su i izvješća o radu stalnih zajedničkih povjerenstava obaju domova PSBiH za 2021. godinu:

  • Izvješće o radu Zajedničkog povjerenstva za europske integracije,
  • Izvješće o radu Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH,
  • Izvješće o radu Zajedničkog povjerenstva za lјudska prava,
  • Izvješće o radu Zajedničkog povjerenstva za administrativne poslove,
  • Izvješće o radu Zajedničkog povjerenstva za ekonomske reforme i razvoj.

Zastupnički dom usvojio je sljedeća izvješća:

  • Izvješće o radu Vijeća nacionalnih manjina BiH za 2021. godinu,
  • Izvješće o pitanjima primjene Kodeksa ponašanja zastupnika i izaslanika u PSBiH,
  • Izvješće o izvršenoj reviziji učinka o temi: „Osnovne pretpostavke za učinkovito upravlјanje pristojbama i naknadama institucija BiH, čiji je podnositelj Ured za reviziju institucija BiH,
  • Izvješće o izvršenoj reviziji učinka o temi: „Elektroničko upravlјanje dokumentima u institucijama BiH, čiji je podnositelj: Ured za reviziju institucija BiH,
  • Izvješće o radu i Financijsko izvješće Agencije za poštanski promet Bosne i Hercegovine za 2021. godinu,
  • Izvješće o radu Državne regulatornog povjerenstva za električnu energiju u 2021. godini,
  • Godišnje izvješće Centralne banke BiH za 2021. godinu.

Zastupnički dom usvojio je i Godišnje revizorsko izvješće o glavnim nalazima i preporukama za 2020. godinu, čiji je podnositelj Ured za reviziju institucija BiH.

Usvojena su i izvješća Ureda za reviziju institucija BiH o financijskoj reviziji institucija BiH za 2020. godinu, i to:

  • Agencije za antidopinšku kontrolu BiH;
  • Agencije za osiguranje u BiH;
  • Agencije za policijsku potporu BiH;
  • Agencije za poštanski promet BiH;
  • Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH;
  • Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete BiH;
  • Agencije za sigurnost hrane BiH;
  • Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova BiH;
  • Agencije za zaštitu osobnih podataka u BiH;
  • Centra za informiranje i priznavanje dokumenata iz područja visokog obrazovanja BiH;
  • Direkcije za europske integracije BiH;
  • Fonda za povratak BiH;
  • Instituta za intelektualno vlasništvo BiH;
  • Instituta za mjeriteljstvo BiH;
  • Povjerenstvo za koncesije BiH;
  • Konkurencijskog vijeća BiH;
  • Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH;
  • Parlamentarne skupštine BiH;
  • Službe za zajedničke poslove institucija BiH;
  • Središnjeg izbornog povjerenstva BiH;
  • Tužiteljstva BiH;
  • Ureda koordinatora za reformu javne uprave BiH;
  • Ureda za zakonodavstvo BiH;
  • Agencije za forenzička ispitivanja i vještačenja BiH;
  • Agencije za javne nabave BiH;
  • Agencije za nadzor nad tržištem BiH;
  • Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH;
  • Agencije za rad i zapošljavanje BiH;
  • Agencije za unaprjeđenje inozmenih ulaganja BiH;
  • Arhiva BiH;
  • Centra za uklanjanje mina u BiH;
  • Direkcije za ekonomsko planiranje BiH;
  • Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost;
  • Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH;
  • Institucije ombudsmana za zaštitu potrošača BiH;
  • Instituta za akreditiranje BiH;
  • Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari – Spomen-obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine;
  • Ministarstva sigurnosti BiH;
  • Odbora državne službe za žalbe;
  • Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika BiH;
  • Uprave BiH za zaštitu zdravlja bilja;
  • Ureda za harmonizaciju i koordinaciju sustava plaćanja u poljoprivredi, prehrani i ruralnom razvoju BiH;
  • Ureda za veterinarstvo BiH;
  • Ustavnog suda BiH;
  • Vijeća za državnu pomoć BiH;
  • Agencije za državnu službu BiH;
  • Agencije za identifikacijska dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH;
  • Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH;
  • Agencije za statistiku BiH;
  • Direkcije za civilno zrakoplovstvo BiH;
  • Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH;
  • Državne agencije za istrage i zaštitu;
  • Generalnog tajništva Vijeća ministara BiH;
  • Granične policije BiH;
  • Instituta za nestale osobe BiH;
  • Instituta za standardizaciju BiH;
  • Ministarstva civilnih poslova BiH;
  • Ministarstva financija i trezora BiH;
  • Ministarstva obrane BiH;
  • Ministarstva pravde BiH;
  • Ministarstva komunikacija i prometa BiH;
  • Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH;
  • Ministarstva vanjskih poslova BiH;
  • Pravobraniteljstva BiH;
  • Predsjedništva BiH;
  • Regulatorne agencije za komunikacije BiH;
  • Službe za poslove sa strancima BiH;
  • Središnje harmonizacijske jedinice Ministarstva financija i trezora BiH;
  • Suda BiH;
  • Uprave za neizravno oporezivanje BiH;
  • Ureda za razmatranje  žalbi BiH;
  • Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća BiH;
  • Zavoda za izvršenje kaznenih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH 

Dom je usvojio i Izvješće o aktivnostima Ureda za reviziju institucija BiH za 2021. godinu.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućeno je  Izvješće o radu Neovisnog odbora kao neovisnog tijela policijske strukture Bosne i Hercegovine za 2021. godinu, kao i Plan rada Neovisnog odbora kao neovisnog tijela policijske strukture Bosne i Hercegovine za 2022. godinu.

Zastupnički dom nije usvojio Izvješće o radu Neovisnog povjerenstva za praćenje uvjeta boravka u zavodima, postupanje i poštovanje lјudskih prava osoba nad kojima se izvršavaju kaznene sankcije i druge mjere koje je izrekao u kaznenom postupku Sud Bosne i Hercegovine, strani sudovi za djela predviđena Kaznenim zakonom Bosne i Hercegovine ili međunarodnim ugovorom čija je potpisnica Bosna i Hercegovina ili drugi sud sukladno zakonu Bosne i Hercegovine za 2021. godinu.

Zastupnički dom dao je suglasnost za ratifikaciju:

  • Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Ujedinjenog Kralјevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske o zapošlјavanju članova obitelji koji čine dio kućanstva članova diplomatsko-konzularnih misija,
  • Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Australije o zapošlјavanju članova obitelji diplomatskog i konzularnog osoblјa,
  • Ugovora između Bosne i Hercegovine i Češke Republike o socijalnom osiguranju,
  • Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Srbije o pograničnom prometu,
  • Administrativnog sporazuma o provedbi Ugovora o socijalnom osiguranju između Bosne i Hercegovine i Češke Republike,
  • Ugovora o zajmu (Zeleni gradovi 2 – Window II Vodovod Brčko) između Bosne i Hercegovine i Europske banke za obnovu i razvoj. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću