MENI
24.5.2022.

Članovi Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH posjetili privremene prihvatne centre Borići i Lipa na području Bihaća

Članovi Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine obišli su danas privremene prihvatne centre Borići i Lipa na području Bihaća.

Predsjedatelj Zajedničkog povjerenstva Lazar Prodanović te članice Mirjana Marinković - Lepić, Marina Pendeš i Aida Baručija tom prigodom upoznali su se s aktualnim stanjem u ovim centrima a sugovornici su im bili zamjenik ravnatelja Službe za poslove sa strancima Mirsad Buzar, te Amira Hadžiahmetović i Almin Imamović, upravnici Kampa Borići i Lipa. U odnosu na stanje od prije nekoliko godina, novina je, kako se moglo čuti, da su u ovim centrima smješteni mahom takozvani ekonomski migranti a promijenila se i njihova struktura pa je pored migranata sa bliskog i srednjeg istoka i Azije u posljednje vrijeme značajan priliv Indijaca i Kubanaca koji koriste blagoteti bezviznog režima koji ova daleka zemlja ima sa Srbijom, pristižu redovitim zračnim linijama a potom nastavljaju putovanje u Bosnu i Hercegovinu sa željom da preko naše zemlje stignu u Hrvatsku i druge zemlje Europske unije.

Inače, u centrima Borići i Lipa smješteno je 196, odnosno 420 migranata a prvi centar prilagođen je potrebama obitelji i 33 malodobnika bez pratnje drugih članova obitelji, dok je centar Lipa namijenjen boravku muškaraca. Po riječima gospodina Buzara, po svemu sudeći naša zemlja trenutno ne predstavlja tako atraktivnu izbjegličku rutu pa je ukupan broj stranih državljana koji na ovaj način dolaze u BiH neuporedivo manji nego ranije. Štaviše, centri nisu više pod takvim pritiskom pa u njima ima značajan broj raspoloživih smještajnih kapaciteta. Interesantno je da, po njegovim riječima, i dalje manje od dva procenta migranata podnosi zahtjev za azilom međutim nerijetko i prije nego što dobiju poziv za prvi razgovor nestanu iz Bosne i Hercegovine.

Članovi Zajedničkog povjerenstva danas su bili u prigodi da se uvjere u suvremene prostore koji omogućavaju punu socijalizaciju migranata, vrlo uvjetne pedijatrijske i ambulante opće medicine, zatim centre za razonodu najmlađih, za boravak majki sa djecom, sportske aktivnosti, učenje jezika i druge, a izraženo je zadovoljstvo činjenicom da su mladi aktivno uključeni u obrazovni proces i da nastavu pohađaju zajedno sa bihaćkim mališanima. (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću