MENI
23.5.2022.

Предсједавајућа Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Савјета Европе Алма Чоло учествовала на сједници Комитета за правна питања и људска права ПССЕ у Паризу

Предсједавајућа Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Савјета Европе (ПССЕ) Алма Чоло учествовала је данас на сједници Комитета за правна питања и људска права ПССЕ у Паризу.

Чланови Комитета расправљали су о стању људских права у региону сјеверног Кавказа и закључено је да се та ситуација уопште није поправила, већ је и погоршана, нарочито с обзиром на чињеницу да Руска Федерација више није чланица Савјета Европе, те на, како је оцијењено, нарочито агресивну актуелну улогу Чеченије и чеченског вође Ramzana Kadirova у овој регији. Нарочито су, како је речено, на удару новинари, браниоци људских права, LGBTI особе, те жене које одбијају да живе према „традиционалним вриједностима“. Савјет Европе нагласио је жељу да додатно ради са организацијама цивилног друштва из ове регије како би се промовисале вриједности Савјета Европе. 

Расправљало се и о обарању авиона компаније „Malaysia Airlines“ који је летио из Амстердама за Куала Лумпур и који је оборен изнад источне Украјине 2014. године. Погинуло је 298 путника, од чега 198 грађана Холандије. Тренутно је у току суђење на Суду у Хагу у вези с овим случајем, за који су осумњичени проруски милитаристи. С обзиром на то да су породице погинулих поднијеле апликацију Европском суду за људска права против Руске Федерације, надлежни суд на сједници Комитета позван је да да приоритет овој апликацији.

Чланови Комитета расправљали су и о политичким затвореницима у Руској Федерацији. Констатовано је да постоји велики број пријављених случајева политичких затвореника, те да је велики број случајева већ пред Европским судом за људска права. Руске власти, како је речено, хапсе и затварају опозиционе политичаре, активисте цивилног друштва, те обичне грађане који мирно протестују. Најпознатији случај је онај Alexeia Navalnya, познатог опозиционог политичара и борца против корупције. Чланови Комитета су препоручили ПССЕ да охрабри Комитет министара Савјета Европе да настави пратити провођење пресуда против Руске Федерације у вези са притвореним особама и са кршењима њихових људских права.

Конституисан је Ад хоц поткомитет Комитета за правна питања и људска права ПССЕ за посјету Украјини са циљем утврђивања чињеница и прикупљања информација о могућим ратним злочинима против човјечности почињеним током агресије Руске Федерације над Украјином.

Чланови Комитета су одржали и саслушање са експертима о рјешавању питања страних бораца ISIL-а (и њихових породица) који се враћају кући у земље чланице Савјета Европе.

Усвојен је и уводни меморандум о утицају пандемије вируса корона на затворенике у Европи.

Одржано је и саслушање о спречавању дискриминације у приступу вакцинама.

Сљедећа сједница Комитета биће одржана током редовног љетњег засједања ПССЕ, које ће бити одржано од 20. до 24. јуна 2022. године у Стразбуру. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу